European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Improving collaborative working between correctional and mental health services

Article Category

Article available in the following languages:

Wspieranie współpracy między agencjami w systemie więziennictwa

Naukowcy opracowali model CO-LAB Change Laboratory, dotyczący transformacji miejsca pracy w kontekście wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przygotowanie przestępców do powrotu do społeczeństwa i życia zgodnego z prawem jest skomplikowane i wymaga zaangażowania wielu podmiotów, takich jak jednostki ochrony zdrowia, opieki społecznej i wymiaru sprawiedliwości. Skuteczna współpraca między tymi podmiotami, w tym przestępcami, jest niezbędna do efektywnego poruszania się w tym systemie i zadbania o dobrostan więźniów. Realizacja tego celu jest jednak utrudniona za sprawą szeregu wyzwań takich jak brak komunikacji między agencjami. „Change Laboratory Model (CLM), model transformacji miejsca pracy, został uznany za narzędzie wspierające współpracę między agencjami i promowanie innowacji. Jednak model CLM, który cieszy się dużą popularnością na całym świecie i jest wykorzystywany w różnych kontekstach, stanowi nowość w wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, dlatego wymagał przetestowania w nowych warunkach przed wdrożeniem”, wyjaśnia Sarah Hean, koordynatorka projektu CO-LAB. „Finansowany przez UE projekt CO-LAB, wspierany ze środków programu działań „Maria Skłodowska-Curie”, miał na celu zbadanie modyfikacji potrzebnych w celu maksymalizacji szans na skuteczne wdrożenie modelu CLM w tych nowych warunkach”, tłumaczy Hean.

Prace nad modelem opartym na CLM

Prace w ramach projektu CO-LAB przyniosły zróżnicowane rezultaty. Po pierwsze pomagają one zrozumieć wyzwania stojące przed praktyką współpracy między agencjami w systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, uwzględniając perspektywę ekspertów pracujących na pierwszej linii oraz przestępców, która wcześniej była słabo poznana. „Opracowaliśmy również model oparty na CLM, który uwzględnia aspekty związane z laboratoriami przekraczania granic, krzyżową autokonfrontacją i podejściami inspirowanymi wspólnym projektowaniem. W modelu CLM CO-LAB położono też nacisk na głos więźniów”, wskazuje Hean. Równolegle do modelu CLM w ramach projektu CO-LAB opracowano inne metody interwencji i narzędzia oceny. „Chodzi tu między innymi o więzienne zastosowanie narzędzia oceny ryzyka metodą wczesnego rozpoznania oraz wieloagencyjne wykorzystanie modelu PINCOM (Perception of Interprofessional Collaboration Model), a także narzędzi oceny ryzyka Historical Clinical Risk Management 20, czyli HCR-20”, dodaje Hean. Model ten przydaje się także do badania grup zmarginalizowanych innych niż więźniowie. „Wykazaliśmy, że nasz model jest użyteczny w zarządzaniu działalnością dotyczącą współtworzenia w ramach konsorcjów badawczych takich jak CO-LAB. Przekłada się to w pewnym stopniu na kierowanie dużymi międzynarodowymi konsorcjami międzysektorowymi w Europie oraz prowadzenie działań w ich ramach”, podkreśla Hean. Wyniki projektu omawiane są również w cyklu podcastów Better Together.

Wpływ na praktyki dotyczące współpracy i innowacji

„Jesteśmy przekonani, że projekt CO-LAB wywrze wpływ na szereg interesariuszy. Wiemy na pewno, że nasze prace miały pewien wpływ na uczestniczące organizacje i ich pracowników”, stwierdza Hean. Było to możliwe między innymi dzięki rozwijaniu kompetencji kulturowych pracowników oraz kompetencji w zakresie praktyk opartych na dowodach naukowych. Inicjatywa doprowadziła również do powstania nowych procedur roboczych w organizacjach zrzeszających praktyków. Na przykład wchodząca w skład konsorcjum CO-LAB organizacja trzeciego sektora prowadząca mentoring dla więźniów i byłych więźniów poinformowała o opracowaniu nowych szkoleń i procedur. „Dowodem na wpływ projektu na życie przestępców było włączenie członka grupy do zarządu organizacji trzeciego sektora”, dodaje Hean. Oprócz tego głos przestępców jest uwzględniany w procesach ciągłego rozwoju służb. W dłuższej perspektywie projekt ma wpłynąć na praktyki współpracy i innowacji w organizacjach wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i powiązanych organizacjach spoza konsorcjum CO-LAB, a tym samym na życie byłych więźniów i osób mających kontakt z systemem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. „Liczymy, że uda nam się przyczynić do propagowania kultury innowacji w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych oraz wzmocnienia obecnych modeli integracji między agencjami, współpracy międzybranżowej i organizacyjnego uczenia się/rozwoju”, podsumowuje Hean.

Słowa kluczowe

CO-LAB, Change Laboratory Model, model CO-LAB CLM, współpraca, system więziennictwa, przestępcy, zdrowie/opieka społeczna, służby wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania