Zmodernizowane, bezemisyjne ciężarówki mają wyjechać na drogi w 2023 r.
Pojazdy ciężarowe, takie jak ciężarówki i autobusy, są odpowiedzialne za około jedną czwartą emisji CO2 z transportu drogowego w Unii Europejskiej. Unia wyznaczyła ambitne cele w zakresie ograniczenia tych emisji począwszy od 2025 r. Okazuje się, że finansowany przez UE projekt H2Engine mógłby wnieść istotny wkład w realizację tych celów. W ramach projektu zademonstrowano rozwiązanie, które pozwoli klientom przekształcić konwencjonalną ciężarówkę z silnikiem Diesla w „czysty” pojazd poprzez doposażenie jej w silnik wodorowy. Ciężarówkę zmodernizowano o komponenty sprzętowe i programowe umożliwiające jej pracę na wodorze. „Naszą technologię wodorową opracowaliśmy z wykorzystaniem konwencjonalnych komponentów oleju napędowego i sprężonego gazu ziemnego (CNG) jako podstawy”, wyjaśnia Jürgen Nadler, dyrektor ds. marketingu w KEYOU, firmie będącej gospodarzem projektu. Inne wspólne komponenty opracowane w celu spełnienia wymagań związanych z wodorem obejmują układy wtryskowe i zapłonowe silnika, a także oprogramowanie jednostki sterującej silnika (ang. engine control unit, ECU). Zespół H2Engine wyposażył ciężarówkę w 7,8-litrowy silnik spalania wodoru, modernizując główne podsystemy za pomocą technologii „KEYOU-inside”. Twórcy projektu zaprezentowali dowód słuszności swej koncepcji poprzez skuteczne uruchomienie i zasilenie ciężarówki.
Modernizacja dla przyszłości
Od pewnego czasu obserwuje się żywe zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na wodorze przeznaczonymi dla systemów transportowych. Pojazdy napędzane silnikami spalinowymi na wodór spełniają unijne kryteria uznania ich za pojazdy o zerowej emisji spalin. Emitują jedynie śladowe ilości CO2, co czyni je liderem w zakresie poszukiwania czystszych alternatyw dla paliw kopalnych. Umożliwiając przekształcenie istniejących pojazdów w przyjazne środowisku i to bez utraty osiągów, technologia ta rozwiązuje konflikt pomiędzy emisją, wydajnością i ekonomią. „Wydajność wodorowego silnika spalinowego jest porównywalna z wydajnością zwykłego silnika na olej napędowy”, mówi Nadler. W porównaniu z wodorowymi ogniwami paliwowymi wodorowe silniki spalinowe oferują podobne osiągi techniczne przy znacznie większej wytrzymałości i opłacalności. „Biorąc pod uwagę dane dotyczące cen sprzedaży, pojazdy z ogniwami paliwowymi są znacznie droższe. Po osiągnięciu produkcji seryjnej koszt produkcji silnika spalinowego napędzanego wodorem będzie porównywalny z kosztem silnika napędzanego CNG”, zauważa.
Silniki H2 wnoszą swój wkład
Zespół H2Engine postawił sobie za cel wprowadzenie swojego rozwiązania na rynek. Silniki spalinowe są bardziej wydajne przy większych obciążeniach, co sprawia, że rynek pojazdów ciężkich jest najbardziej obiecującym przypadkiem zastosowania dla pierwszego wdrożenia tej technologii. Komercyjny transport drogowy to ogromny rynek: 3.9 miliona towarów było pojazdami zarejestrowanymi w UE, według EUROSTAT w 2021 roku. Firma KEYOU uzyskała zatwierdzenie TÜV dla swoich komponentów przystosowanych do wodoru i już nawiązała kilka partnerstw z dostawcami części motoryzacyjnych. Zespół stawia sobie za cel wprowadzenie swego rozwiązania na rynek w 2023 roku oraz produkcję seryjną od 2024 roku, koncentrując się na konwersji istniejących pojazdów z silnikiem Diesla.
Słowa kluczowe
H2Engine, o zerowej misji spalin, silnik napędzany wodorem, silnik spalinowy na wodór, pojazdy ciężarowe, CNG, wtryskowy, układ zapłonowy, ECU