Nowatorski hybrydowy silnik rakietowy gotowy do startu
Jesteśmy obecnie świadkami rozkwitu komercyjnego przemysłu kosmicznego. Według danych Space Foundation(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w 2021 roku ogólne wydatki całego sektora na świecie wyniosły blisko 430 miliardów euro, a duża część tych pieniędzy zasiliła rynek małych satelitów. „Obserwujemy wykładniczy wzrost popytu na małe satelity, czyli obiekty o masie wynoszącej poniżej 500 kilogramów”, twierdzi Christian Schmierer, jeden z dyrektorów generalnych HyImpulse Technologies(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (HIT). „Według obecnych prognoz i szacunków w ciągu najbliższej dekady każdego roku pojawi się popyt na wynoszenie na orbitę nawet 800 satelitów”. Zaspokojenie tego zapotrzebowania wymaga przede wszystkim możliwości wystrzeliwania rakiet na orbitę, jednak obecnie są one mocno ograniczone. Schmierer dostrzega w tym pewną szansę. „Rynek rakiet i wynoszenia obiektów na orbitę jest niszą, którą mogą zagospodarować innowacyjne europejskie przedsiębiorstwa, aby zbudować swoją pozycję na tym rynku i uzupełnić ofertę europejskich rakiet nośnych”, wyjaśnia. Dzięki wsparciu finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu HyTEC(odnośnik otworzy się w nowym oknie) HIT zamierza podjąć to wyzwanie.
Innowacyjne silniki
Głównym celem projektu były zaprojektowanie, rozwój oraz przeprowadzenie testów ekologicznej i taniej technologii silników hybrydowych, które pomogą wynosić rakiety na orbitę. „Nasz zespół pracuje nad niewielką rakietą nośną, która pozwoli wynosić ładunki na orbitę, napędzaną wyjątkowym i ekologicznym silnikiem hybrydowym, który zapewni wyższe osiągi przy cenie wynoszącej zaledwie ułamek kosztów istniejących rozwiązań, a także zagwarantuje bezpieczeństwo i elastyczność, ograniczając jednocześnie ślad węglowy”, dodaje Schmierer. W ramach projektu HyTEC zespołowi HIT udało się dokonać kilku ważnych przełomów, które przybliżają badaczy do osiągnięcia tego celu. Na przykład, po udanym skalowaniu sprzętu nowy silnik przeszedł szeroko zakrojone testy. „Osiągnęliśmy ciąg 75 kiloniutonów – tym sposobem mamy największy silnik hybrydowy, jaki kiedykolwiek testowano w Europie”, zauważa Schmierer. Firma opracowała również zaawansowane architektury rozwiązań pozwalających na starty suborbitalne i orbitalne, które przekładają się na bardzo niskie ceny startów dla klientów końcowych.
Gotowi na przełom
W wyniku tych sukcesów HIT ma szansę wejść na rynek jako najbardziej zaawansowany technologicznie start-up zajmujący się rakietami nośnymi w Europie. Co więcej, HIT to także jedna z najsilniejszych finansowo firm w sektorze, która umiejętnie wykorzystuje wyniki swoich badań do przyciągnięcia nowych inwestycji i zamówień na łączną kwotę przekraczającą 120 milionów euro. „Dzięki wsparciu projektu HyTEC nasza firma jest teraz dobrze przygotowana do rozpoczęcia rewolucji na rynku wynoszenia niewielkich satelitów na orbitę zarówno w Europie, jak i na całym świecie”, mówi Schmierer.
Gotowi do konkurowania na globalnym rynku
HIT nieustannie pracuje nad rozwojem swojej małej orbitalnej rakiety nośnej i przygotowuje się do oczekiwanego pierwszego startu suborbitalnej rakiety meteorologicznej, który odbędzie się jeszcze w tym roku. „Nasz sukces jest dowodem na to, że przy odpowiednim wsparciu możliwe jest, aby europejski start-up nie tylko opracował i zrealizował innowacyjne, zaawansowane technologie zdolne do konkurowania na rynku globalnym, ale także zrobił to w rekordowym czasie i przy wykorzystaniu europejskich kompetencji i pomysłowości”, podsumowuje Schmierer.
Słowa kluczowe
HyTEC, rakieta nośna, kosmos, komercyjny przemysł kosmiczny, silnik rakietowy, technologia napędu hybrydowego, małe satelity, wynoszenie na orbitę