European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Mapping air quality with high accuracy and high-spatial resolution

Article Category

Article available in the following languages:

Dostęp do dokładnych danych o jakości powietrza dla mieszkańców

Wspierani ze środków Unii Europejskiej badacze połączyli technologię pozwalającą na wytwarzanie tanich czujników z przystępną platformą cyfrową, udostępniając mieszkańcom dokładne i przydatne dane na temat jakości powietrza.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Bezpośrednią konsekwencją wzrostu liczby ludności jest wzrost emisji zanieczyszczeń generowanych przez pojazdy, zakłady przemysłowe oraz elektrownie i inne zakłady produkujące energię. Wszystkie te czynniki przekładają się na większe zanieczyszczenie powietrza substancjami takimi jak pył zawieszony, dwutlenek azotu i ozon. „Największym problemem związanym z tymi zanieczyszczeniami jest fakt, że są przyczyną chorób układu oddechowego oraz układu krążenia. Ponadto wyrządzają szkody w uprawach i prowadzą do destrukcji naszych lasów”, wyjaśnia koordynator projektu MappingAir Leonardo Santiago, przedstawiciel hiszpańskiej organizacji Bettair Cities. „Gdy ludzie przeprowadzają się do danego miejsca, tereny zielone i parki są stopniowo wypierane i zastępowane przez budynki i drogi. Takie działania prowadzą do stopniowego pogarszania wydajności naturalnych procesów filtracji zanieczyszczeń i ograniczają retencję wód opadowych”. Dodatkowy problem stanowi fakt, że rozwiązania pozwalające na zwalczanie zanieczyszczeń powietrza są często trudne do szybkiego wdrożenia. Tradycyjne stacje monitorowania jakości powietrza są zazwyczaj drogie i wymagają regularnej kalibracji. „W praktyce doprowadziło to do sytuacji, w której jedynie duże miasta były skłonne do realizacji takich inwestycji”, dodaje Santiago. „Zawsze powtarzamy, że nie da się rozwiązać problemu, jeśli się o nim nie wie”.

Tanie rozwiązanie pozwalające na monitorowanie jakości powietrza

Hiszpańska firma Bettair Cities działająca w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw starała się rozwiązać ten problem dzięki opracowaniu bardziej elastycznego i przystępnego cenowo rozwiązania. Kluczowe cele obejmowały zwiększenie dostępności monitorowania powietrza dla miast i gmin niezależnie od ich wielkości, a także umożliwienie mieszkańcom dostępu do tych danych oraz przedstawienie ich w praktyczny i pomocny sposób. Wszystkie założenia udało się zrealizować dzięki urządzeniu z nowatorskim wkładem zawierającym szereg czujników, które nie wymagają kalibracji. Po upływie dwuletniego okresu eksploatacji wkład można w łatwy sposób wymienić na nowy. Co więcej, większość elementów starego wkładu nadaje się do recyklingu, dzięki czemu rozwiązanie spełnia założenia gospodarki o obiegu zamkniętym i pozwala na minimalizację ilości odpadów. „Nasz wkład zawiera kompleksowy zestaw przystępnych cenowo czujników; dostarczane przez nie dane są przetwarzane dzięki algorytmom uczenia maszynowego”, wyjaśnia Santiago. „W efekcie otrzymujemy dokładne dane na temat jakości powietrza, które są przesyłane do platformy cyfrowej. Koszt całego rozwiązania stanowi zaledwie ułamek kosztów związanych z tradycyjnymi podejściami”.

Przystępne dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza

Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt MappingAir okazał się kluczowy w procesie przygotowania tego nowatorskiego rozwiązania do wprowadzenia na rynek. Dzięki temu wsparciu wszystkie elementy elektryczne i mechaniczne wkładu zawierającego czujniki, a także sama koncepcja, zostały dopracowane i przygotowane do produkcji na skalę przemysłową. Urządzenia zostały poddane rygorystycznym testom, aby zapewnić, że wytrzymają nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe i spełnią wymagania norm i certyfikatów. Twórcy rozwiązania zagwarantowali także interoperacyjność samej platformy cyfrowej oraz dodali szereg nowych funkcji. „Obejmują one zarówno mapy, jak i warstwy wizualizacji, a także automatyczne sprawozdania i alarmy”, zauważa Santiago. „Powstała także aplikacja dla mieszkańców, dzięki której mogą uzyskiwać w przystępny sposób dostęp do zgromadzonych danych. Dzięki temu mogą wybierać między innymi mniej zanieczyszczone trasy do spacerowania, biegania i jazdy na rowerze”. Pierwsze testy pilotażowe nowego rozwiązania zostały przeprowadzone w Barcelonie, Paryżu i Rzymie. Umożliwiły one wykazanie dokładności nowej technologii oraz jej różnorodnych zastosowań. Zebrane dane zostały zweryfikowane przez kilka niezależnych podmiotów.

Zwalczanie zanieczyszczeń na obszarach miejskich

Od tamtego czasu firmie Bettair Cities udało się zdobyć znaczącą pozycję na rynku, a coraz więcej miast wyraża zainteresowanie wdrożeniem opracowanych przez nią urządzeń. Większe miasta odkrywają, że mogą wykorzystać technologię do zwiększenia liczby punktów pomiarowych przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów inwestycji, z kolei mniejsze miasta mogą zakupić technologię monitorowania jakości powietrza bez znaczących kosztów wstępnych oraz ciągłych wydatków związanych z kalibracją urządzeń. Zespół nieustannie pracuje nad udoskonaleniem technologii, integrując kolejne czujniki w ramach wkładu. „Jeśli chodzi o naszą platformę, będziemy nieustannie rozwijać nowe funkcje, które ułatwiają analizę danych, a także przyjrzymy się temu, jak dane są prezentowane użytkownikowi końcowemu”, dodaje badacz. „Tak naprawdę największe korzyści odnoszą w tym wypadku mieszkańcy. Cieszymy się, że nasza technologia może przyczynić się do zwiększania świadomości wśród społeczności. Mamy też nadzieję, że zachęci miasta do podjęcia działań w celu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza na obszarach miejskich”.

Słowa kluczowe

MappingAir, czujnik, powietrze, cyfrowy, zanieczyszczenie, pogoda, miasta, miejski

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania