European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Connected Electric Vehicle Optimized for Life, Value, Efficiency and Range

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacje w dziedzinie pojazdów elektrycznych zwiększają zaufanie kierowców

Kierowcy mają wciąż wiele wątpliwości dotyczących praktyczności pojazdów elektrycznych, dlatego finansowany przez UE zespół naukowców postanowił je rozwiać poprzez ustalenie, które z dostępnych innowacji mogą zwiększyć wydajność operacyjną pojazdów oraz dać użytkownikom poczucie pewności dzięki wyposażeniu ich w niezbędne informacje.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Kierowcy coraz częściej traktują pojazdy elektryczne jak realną alternatywę dla pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Od dawna są one postrzegane też jako kluczowy element europejskiej transformacji w kierunku bardziej ekologicznych form mobilności. Aby jednak osiągnąć pełną akceptację uczestników rynku, należy jeszcze pokonać kilka istotnych wyzwań. Wielu konsumentów nadal obawia się głównie o zbyt mały zasięg pojazdów elektrycznych, zwłaszcza samochodów z mniejszymi akumulatorami, a jako inne istotne wady wymienia czas ładowania, dostępność stacji czy ogólne koszty zakupu i użytkowania.

Lepiej poinformowani i bardziej świadomi kierowcy samochodów elektrycznych

Wspierany ze środków Unii Europejskiej projekt CEVOLVER miał na celu rozwiązanie tych problemów poprzez przyjęcie kompleksowego podejścia do elektromobilności, w której centrum znajdzie się użytkownik pojazdu. „Naszym zamiarem była nie tylko optymalizacja samego pojazdu, ale także uwzględnienie całego otoczenia”, wyjaśnia koordynator projektu CEVOLVER Christof Schernus z FEV Europe w Niemczech. W praktyce oznacza to dostarczanie kierowcom zarówno informacji o lokalizacji stacji ładowania, jak i porad dotyczących użytkowania samochodu, tak by osiągnąć jak największą wydajność. „Najważniejszym czynnikiem wpływającym na poziom zużycia energii przez samochód elektryczny jest jego użytkownik”, zauważa Schernus. „Łatwo jest podwoić ilość zużytej energii, jeśli nie jest się wprawnym kierowcą. Myślę, że wiedza o tym, że nasze nawyki jazdy mogą znacząco wpłynąć na zasięg samochodu, kompletnie zmienia podejście”. Wykorzystywane w projekcie prototypy pojazdów elektrycznych posiadają częściowo oparty na chmurze algorytm wspomagający kierowców w zakresie ekologicznego planowania tras, ekologicznego ładowania akumulatorów i ekologicznego stylu jazdy. Jego zadaniem jest ocena map 3D o wysokiej rozdzielczości, między innymi pod kątem nachylenia dróg i danych dotyczących stacji ładowania. Na tej podstawie model pojazdu w czasie szybszym niż rzeczywisty oblicza, gdzie możliwe jest odzyskanie energii, a gdzie można ją zaoszczędzić. Jak mówi Schernus, ta usługa w chmurze pomaga kierowcom bardziej strategicznie planować postój w celu doładowania akumulatorów. Dzięki temu pojazdy elektryczne o mniejszej mocy wytrzymają długą podróż przy minimalnym dodatkowym czasie ładowania. Informacje o ruchu drogowym in situ, pochodzące na przykład z przedniej kamery lub radaru, są uwzględniane zarówno w poradach, jakie kierowca otrzymuje na temat docelowych wartości prędkości, jak i w innych szczegółowych zaleceniach dotyczących trasy mających na celu zminimalizowanie ilości energii zużywanej podczas jazdy.

Innowacje zwiększające efektywność energetyczną

Konsorcjum CEVOLVER, w skład którego weszło dwóch producentów pojazdów, zajęło się nie tylko poprawą doświadczeń kierowców. Innymi kwestiami, nad którymi również się pochylono, były innowacje technologiczne pozwalające na poprawę charakterystyki energetycznej. „Zarządzanie temperaturą ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej”, twierdzi Schernus. „Zbadaliśmy możliwości magazynowania ciepła i pomp ciepła, a także wykorzystania ciepła odpadowego akumulatorów i elektroniki do ogrzania samochodu, przy jednoczesnym zminimalizowaniu energii potrzebnej do działania pomp ciepła”. Zespół CEVOLVER ustalił, że radiacyjne panele grzewcze, a także podgrzewane fotele, powierzchnie i kierownice, mogą być znacznie bardziej wydajne niż konwencjonalne systemy grzewcze. Badacze pracowali również nad wstępnym przygotowaniem akumulatora, aby skrócić czas jego ładowania. Odkryli, że kontrolowanie temperatury akumulatora, np. w zakresie 25–35 stopni, przekłada się na dużo krótszy czas ładowania.

Korzyści dla użytkowników samochodów elektrycznych

W drodze symulacji oraz prototypowania pojazdów elektrycznych zespołowi projektu udało się wykazać, jak dużą wydajność operacyjną można osiągnąć, stosując te rozwiązania. Schernus uważa, że kluczem do tego jest połączenie innowacji technicznych z poprawą doświadczeń użytkowników. „Chcemy rozwiać obawy kierowców dotyczące elektromobilności, tak by mogli ufać zasięgom pojazdów, nawet jeśli są wyposażone w mniejsze akumulatory”, mówi. „Jest to o tyle ważne, że mniejszy akumulator oznacza lżejszy pojazd, który wykorzystuje zasoby w bardziej wydajny sposób. I oczywiście jest tańszy”. Członkowie konsorcjum planują ubiegać się o dofinansowanie kolejnego projektu, aby móc dalej pracować nad pojazdami zorientowanymi na użytkownika z wydajnym zarządzaniem energią cieplną. Mają oni nadzieję, że te najnowocześniejsze rozwiązania w końcu staną się standardem, który poprawi reputację samochodów elektrycznych, dzięki czemu konsumenci wreszcie zobaczą w nich wydajne, niezawodne i opłacalne pojazdy przyszłości.

Słowa kluczowe

CEVOLVER, EV, pojazdy elektryczne, zasilane paliwem kopalnym, energia, akumulator, ogrzewanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania