European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Dlaczego Finlandia po raz szósty z rzędu zyskuje miano najszczęśliwszego kraju na świecie?

Fiński ekspert ds. psychologii, światowej sławy mówca oraz wykładowca na gościnnych wykładach wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Raport na temat szczęścia na świecie publikowany co roku 20 marca jest już dostępny, a jego wyniki nie są niespodzianką. Po raz szósty z rzędu to Finlandia została krajem, w którym poziom szczęścia jest najwyższy. Wprawdzie nie możemy się wszyscy przenieść do Finlandii, ale może moglibyśmy się czegoś nauczyć od Finów? „Czy może robią coś, co sami chcielibyśmy zacząć robić i czym moglibyśmy się zająć? A może to kwestia tamtejszego klimatu i historii wyróżnia Finów na tle innych nacji? Na szczęście – przynajmniej z mojej perspektywy – to pierwsza sugestia jest prawidłowa”, wyjaśnia prof. John Helliwell, jeden z autorów raportu, w wywiadzie dla „CNN”. Dr Frank Martela zajmuje się badaniami z dziedziny psychologii, między innymi bada podstawy szczęścia. Jest też wykładowcą na fińskim Uniwersytecie Aalto. W artykule prasowym „CNBC” ze stycznia 2023 r. uczony wymienia trzy rzeczy, których Finowie nigdy nie robią, dzięki czemu udaje im się utrzymać wysoką jakość życia.

Żadnego chwalenia się

Po pierwsze, Finowie nie porównują się z sąsiadami. „Jest taki słynny cytat z fińskiego poety: »Kell’ onni on, se onnen kätkeköön«. W wolnym tłumaczeniu oznacza to: Nie chwal się swoim szczęściem i nie porównuj go. Finowie kierują się tą zasadą, szczególnie jeśli chodzi o sprawy materialne i epatowanie bogactwem”. „Skupiaj się bardziej na tym, co Cię uszczęśliwia, niż na tym, by wyglądać na osobę odnoszącą sukcesy. Pierwszym krokiem na drodze do prawdziwego szczęścia jest wyznaczenie własnych standardów zamiast porównywania się z innymi”.

Przyroda i zaufanie

Po drugie, Finowie nie ignorują korzyści, jakie oferuje przyroda. Według ankiety z 2021 r. blisko 90 % mieszkańców Finlandii uznaje przyrodę za ważną część swego życia. Pracownikom przysługują cztery tygodnie letnich wakacji i tydzień ferii zimowych. Urlopy Finowie często spędzają na wsi. „Spędzanie czasu na łonie natury zwiększa naszą witalność, poprawia dobrostan i zapewnia poczucie rozwoju osobistego. Znajdź sposoby na większy kontakt z naturą, zacznij choćby od kupienia kilku roślin doniczkowych do domu”. Dodatkowo Finowie nie przerywają kręgu zaufania w swoich społecznościach. Ufają sobie nawzajem i przykładają dużą wagę do uczciwości, co wykazał eksperyment społeczny z 2022 r., mający przetestować uczciwość obywateli. W 16 miejscach na całym świecie pozostawiono 192 portfele. Helsinki zdobyły pierwsze miejsce: obywatele zwrócili właścicielom 11 z 12 zagubionych portfeli. Drugie miejsce zajął Bombaj (Indie): zwrócono 9 portfeli. „Pomyśl o tym, jak możesz prezentować się swojej społeczności. Jak możesz wzmocnić zaufanie? Jak wspierać polityki oparte na takim zaufaniu? Drobne uprzejmości, takie jak otworzenie drzwi obcej osobie lub ustąpienie miejsca w pociągu, również mają duży wpływ na sytuację”.

Słowa kluczowe

Finlandia, szczęście, szczęśliwy, przyroda, zaufanie, uczciwość, Fin, Raport na temat szczęścia na świecie