Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Czy czterodniowy tydzień pracy znajduje poparcie w nauce?

Co najnowsze badania mówią na temat czterodniowego tygodnia pracy albo – jak kto woli – trzydniowego weekendu?

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Coraz więcej krajów postanawia przetestować system czterodniowego tygodnia pracy. Jeśli wyniki pilotażu dotyczącego czterodniowego tygodnia pracy przeprowadzonego w Zjednoczonym Królestwie, jednego z największych tego typu projektów na świecie, zostaną uznane za miarodajny wskaźnik, więcej firm przychylniejszym okiem spojrzy na wprowadzenie dłuższego weekendu. Opublikowany w lutym 2023 roku raport z tego badania pokazuje bowiem, że 40 % z około 2 900 objętych pilotażem pracowników zatrudnionych w 61 przedsiębiorstwach zadeklarowało, że zmniejszyły się ich problemy z zasypianiem lub bezsennością. Co więcej, 56 spośród uczestniczących firm zgłosiło chęć kontynuowania czterodniowego systemu pracy, przy czym istotniejszy jest fakt, że 18 przedsiębiorstw zamierza wprowadzić to rozwiązanie na stałe.

Dodatkowy czas wolny czyni cuda

Na łamach czasopisma „International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” ukazały się wyniki nowszego badania, w ramach którego uczeni z Uniwersytetu Południowej Australii (UniSA) dowiedli, że zrobienie sobie długiej weekendowej przerwy może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia. W drodze badań empirycznych wykazano, że obserwowane osoby były bardziej aktywne i częściej wybierały prozdrowotne zachowania. Wnioski te wyciągnięto na podstawie badania „Annual Rhythms in Adults' Lifestyle and Health”, w ramach którego 308 osób dorosłych (średnia wieku 40,4) przez całą dobę nosiło urządzenia mierzące aktywność fizyczną przez okres 13 miesięcy. W tym czasie uczestnicy brali średnio od dwóch do trzech urlopów po około 12 dni każdy. Jak się okazało, podczas urlopu czas spędzony na aktywności fizycznej, od umiarkowanej do energicznej, był dłuższy o 13 %, z kolei czas spędzony w pozycji siedzącej skrócił się o 5 % dziennie, a sen każdej doby był dłuższy o 4 %. „Podczas wakacji codzienne obowiązki każdego człowieka ulegają zmianie, ponieważ nie trzeba już przestrzegać normalnego harmonogramu dnia”, stwierdził główny autor badania dr Ty Ferguson w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie uczelni UniSA. „Podczas badania zaobserwowaliśmy, że w trakcie urlopu wzorce ruchu zmieniły się na lepsze w całej badanej grupie – dzięki zwiększonej aktywności fizycznej i ograniczeniu siedzącego trybu życia”. Dr Ferguson skomentował też szerzej uzyskane korzyści zdrowotne: „Udało nam się również ustalić, że osoby te zyskały dodatkowe 21 minut snu każdego dnia spędzonego na urlopie, co może mieć szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wystarczająca ilość snu może na przykład pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój, funkcje poznawcze i efektywność w ciągu dnia. Może również przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju wielu schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego i depresja. Co ciekawe, te pozytywne zmiany zwiększały się wprost proporcjonalnie do długości urlopu – tak więc im dłuższy urlop, tym większe korzyści zdrowotne”.

Niech żyje 4-dniowy tydzień pracy!

Główna autorka badania prof. Carol Maher jest zdecydowaną zwolenniczką ruchu na rzecz czterodniowego tygodnia pracy: „Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Co nie powinno dziwić, pracownicy biorący udział w tych badaniach zgłaszają niższy poziom stresu, wypalenia, zmęczenia, a także poprawę kondycji psychicznej i większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”. Prof. Maher dodała: „Co ważne, nasze badanie wykazało również, że nawet po krótkiej przerwie od pracy zwiększona ilość snu utrzymywała się na równie wysokim poziomie jeszcze przez dwa tygodnie, co pokazuje, że korzyści zdrowotne wynikające z trzydniowej przerwy mogą mieć trwałe skutki, utrzymujące się także po powrocie do pracy”. W podsumowaniu badaczka stwierdziła: „Ponieważ świat dostosowuje się obecnie do »nowej normalności«, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długi weekend jako sposób na poprawę naszej kondycji fizycznej i psychicznej”.

Słowa kluczowe

praca, tydzień pracy, weekend, firma, pracownik, dni robocze, zdrowie, urlop, sen