European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie zaufania użytkowników końcowych promuje technologię pomp ciepła

Konsumenci i właściciele domów korzystają z dostosowanych do swoich potrzeb zasobów i narzędzi, aby dowiedzieć się więcej na temat pomp ciepła i poznać ich zalety.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Pompy ciepła są ekologicznym sposobem na zaoszczędzenie energii i pieniędzy. Niemal 17 milionów pomp ciepła zostało zainstalowanych w Europie do końca 2021 roku w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem na energooszczędne technologie i rosnącą świadomość problemów środowiskowych. Zaprezentowany przez Komisję Europejską plan REPowerEU przewiduje podwojenie obecnego tempa instalowania pomp ciepła przez odbiorców indywidualnych. Celem jest zainstalowanie w ciągu kolejnych 5 lat 10 milionów nowych hydronicznych pomp ciepła.

Uzupełnianie luk w wiedzy na temat pomp ciepła

Aby zapewnić osiągnięcie korzyści płynących z instalacji pomp ciepła związanych z poprawą efektywności energetycznej oraz ułatwić ich wdrażanie na masową skalę, zespół finansowanego ze środków UE projektu HP4All włączył do swoich działań cały łańcuch wartości, w tym użytkowników końcowych, takich jak konsumenci i właściciele budynków mieszkalnych i usługowych. Pierwszym krokiem było podniesienie świadomości na temat pomp ciepła, tak aby przyszli użytkownicy mogli mądrze zainwestować w technologię, która zastąpi dotychczasowe systemy grzewcze. Zespół projektu opracował zestaw dostosowanych do potrzeb materiałów dla trzech regionów pilotażowych (Irlandia, Hiszpania i Austria) z myślą o wykorzystaniu wszystkich zalet, jakie ta oszczędna technologia ma do zaoferowania. Ogólnie rzecz biorąc, głównym zamierzeniem projektu jest podnoszenie, rozwijanie i promowanie umiejętności potrzebnych do instalowania zoptymalizowanych pomp ciepła o wysokiej jakości w budynkach mieszkalnych, aby zwiększać zaufanie wśród użytkowników końcowych. Prace rozpoczęto od przygotowania sprawozdania, w którym omówione zostały trudności, z jakimi boryka się rynek pomp ciepła oraz czynników napędzających ich sprzedaż w trzech pilotażowych regionach, a także ich społeczny odbiór. Ankiety i wywiady z udziałem 175 respondentów pomogły we wskazaniu trzech głównych problematycznych obszarów: wysokie koszty inwestycji, brak szkoleń podnoszących kompetencje monterów oraz jakość informacji dla użytkowników końcowych.

Wsparcie, instrukcje i narzędzia cyfrowe pomogą zwiększyć zaufanie do technologii pomp ciepła

W celu dostarczania użytkownikom obszernych materiałów w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim w oparciu o ustalenia raportu zespół projektu stworzył centrum wiedzy. Można tam znaleźć wideo wprowadzające do tematu pomp ciepła, w którym wyjaśnione zostały aspekty związane z redukcją kosztów energii w domach, przewodnik dla właścicieli domów, informacje na temat programów finansowania oraz studia przypadków dotyczące dobrych praktyk. Specjalne narzędzie porównawcze zachęca konsumentów i właścicieli domów do instalowania pomp ciepła poprzez dostarczanie im szacunkowych wyliczeń dotyczących kosztów bieżących i zużycia energii po przekazaniu różnych szczegółowych danych. W ten sposób użytkownicy mogą zapoznać się z taryfami sprzedażowymi energii elektrycznej mającymi zastosowanie w ich domach, kosztami rocznego zużycia energii i ogrzewania, a także wskaźnikami efektywności energetycznej budynku ich domu. Narzędzie to zostało opracowane i przetestowane w Irlandii i Hiszpanii. Konsumenci i właściciele domów mają dostęp do obszernych informacji w mediach elektronicznych, skąd mogą czerpać jeszcze więcej informacji na temat pomp ciepła i ich instalacji. Jak dotąd przygotowano około 30 warsztatów i webinarów. We współpracy z lokalnymi radami gmin, zespół projektu HP4All przygotował specjalny przewodnik, aby pomóc właścicielom domów w Irlandii w możliwie jak najbardziej wydajnej obsłudze pomp ciepła. W ramach projektu powstaje również punkt kompleksowej obsługi, którego rolą będzie zwiększanie wiedzy Hiszpanów oraz opracowywanie zasobów i narzędzi, dzięki którym mieszkańcy Austrii spojrzą bardziej przychylnym okiem na instalowanie pomp ciepła na dużą skalę.

Słowa kluczowe

HP4All, pompy ciepła, energia, Zielony Ład, umiejętności, mikrokwalifikacje