European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Czy da się zrobić samolot z drutu?

Od stopionych drutów po wysoko wydajne części do silników lotniczych: laserowe osadzanie drutu jest obiecującą techniką obróbki przyrostowej.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Komponenty lotnicze stają się coraz bardziej złożone pod względem geometrii i wykorzystanych materiałów. Potrzebne są więc innowacyjne technologie produkcji, które usprawnią wydajność i zrównoważoność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Laserowe osadzanie drutu, będące formą napawania laserowego, jest nowo powstałą metodą obróbki przyrostowej, która uwzględnia obie te potrzeby. Niestety, technika ta nie zapewnia wystarczającej kontroli nad procesem robotycznym. W związku z tym zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu ASSALA przygotował narzędzia do monitorowania i kontroli procesu, które umożliwią produkcję części o wyższej jakości, wytwarzanych z topionego drutu w szybszy i atrakcyjniejszy cenowo sposób niż to było dotychczas możliwe. Projekt został zaprezentowany w ramach nowej serii filmów wyjaśniających „Poznaj unijne badania naukowe” („Make the connection with EU-science”) opracowanej przez zespół serwisu CORDIS. „Nasz zespół zwiększył dokładność robotyczną większości parametrów kinematycznych o 13–81 %”, opowiada Jon Lambarii, badacz z Jednostki ds. Zaawansowanych Procesów Produkcyjnych w Tekniker oraz koordynator projektu. „Nasza metodologia umożliwia ocenę w czasie rzeczywistym docelowych parametrów i niedokładności procesów, a także skorygowanie wykrytych niedokładności w celu optymalizacji algorytmów”. Czas realizacji produkcji w przypadku elementów z kutego matrycowo tytanu wynosi od ośmiu do dziesięciu miesięcy. Każda część wymaga osobnego wykucia z wykorzystaniem drogich matryc, które trzeba wcześniej przetestować pod kątem właściwości mechanicznych i odporności, zanim zostaną zaakceptowane. W przypadku tytanowego drutu wygląda to zgoła inaczej: można go uzyskać w ciągu kilku tygodni i wykorzystać do produkcji wszystkich tytanowych części. Prace realizowane w ramach projektu ASSALA przyspieszą wdrażanie obiecującej technologii laserowego osadzania drutu służącej do produkcji dużych, geometrycznie skomplikowanych części, co zwiększy konkurencyjność europejskiego sektora lotnictwa. „Poznaj unijne badania naukowe” („Make the connection with EU-science”) to seria filmów wyjaśniających, które skupiają się na treściach naukowych oraz wykorzystaniu w praktyce rezultatów projektów badawczych finansowanych przez Unię Europejską.

Słowa kluczowe

ASSALA, LWD, lotnictwo, AM, kontrola procesu, stop tytanu, robotyczny, laserowe osadzanie drutu, obróbka przyrostowa, laserowe osadzanie metalu