CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Enabling immigrants to easily know and exercise their rights

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązania cyfrowe ułatwiające migrantom korzystanie z usług publicznych

Zespół finansowanego ze środków UE projektu EASYRIGHTS opracował pakiet rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, by ułatwić imigrantom zrozumienie złożonych przepisów i kultury administracyjnej w sektorze usług publicznych.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Integracja imigrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl pozostaje wyzwaniem nie tylko dla społeczności przyjmujących, ale także dla samych imigrantów. Badacze z projektu EASYRIGHTS (Enabling immigrants to easily know and exercise their rights) tworzą oparte na technologii rozwiązania ułatwiające pokonanie niektórych ukrytych barier dla integracji imigrantów z myślą o tym, że kluczem do udanej integracji jest posiadanie silnych, zżytych i integracyjnych społeczności. „Niedostateczna ilość informacji i niski poziom znajomości języka kraju przyjmującego może prowadzić do nieudanych interakcji migrantów z dostawcami usług i niedostosowania się do procedur, a w konsekwencji do wykluczenia społecznego”, mówi Grazia Concilio, koordynatorka projektu EASYRIGHTS i profesor urbanistyki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki w Mediolanie we Włoszech.

Spersonalizowane, kontekstowe wsparcie

Dla wielu imigrantów dostęp do usług publicznych i korzystanie z nich oznacza konieczność zrozumienia złożonej sieci administracyjnej. „Odnalezienie się w procedurach biurokratycznych może stanowić wyzwanie dla każdego, ale jest szczególnie trudne dla imigrantów, którzy napotykają nie tylko barierę językową, ale także złożone zasady i skomplikowaną kulturę administracyjną, której nie znają”, wyjaśnia Maryam Karimi, badaczka biorąca udział w projekcie i członkini zespołu koordynacyjnego na Politechnice w Mediolanie. Złożonych problemów takich jak ten nie sposób rozwiązać za pomocą jednowymiarowych, doraźnych rozwiązań. W projekcie EASYRIGHTS postawiono na podejście oparte na współpracy, obejmujące zarówno dostawców usług, władze publiczne, jak i użytkowników końcowych. „Dzięki łączeniu imigrantów, sektora publicznego i organizacji prywatnych opracowaliśmy zestaw rozwiązań zapewniających spersonalizowane, kontekstowe wsparcie dla użytkowników”, dodaje Karimi.

Upraszczanie złożonych dokumentów

Rozwiązania te zostały połączone w pakiet easyRights, a jednym z nich jest Pathway Generator. W tym opartym na sztucznej inteligencji narzędziu wykorzystano rozumienie języka naturalnego do automatycznego przekładania obszernych, długich dokumentów na łatwe do wykonania instrukcje. Generuje ono listę procedur z informacjami dotyczącymi poszczególnych kroków, które są uporządkowane według kolejności „co”, „jak”, „gdzie” i „kiedy”. Programy pilotażowe przeprowadzono w Grecji, Hiszpanii, Zjednoczonym Królestwie i we Włoszech. Pakiet easyRights ułatwia migrantom składanie wniosków o azyl, uzyskiwanie pozwoleń na pracę, składanie aktów urodzenia, poświadczanie obywatelstwa i rejestrację w lokalnych urzędach stanu cywilnego. Może również pomóc przy składaniu podań o pracę i w uzyskaniu dostępu do kursów języka angielskiego jako drugiego języka. Pakiet jest obecnie dostępny w 10 językach: arabskim, bengalskim, angielskim, perskim, francuskim, greckim, włoskim, hiszpańskim, ukraińskim i urdu. „Usługi publiczne odgrywają istotną rolę w udanej integracji migrantów, a w ramach projektu EASYRIGHTS pokazaliśmy, że ułatwiając tę interakcję, możemy pomóc imigrantom w korzystaniu z ich praw”, podsumowuje Concilio.

Słowa kluczowe

EASYRIGHTS, migranci, usługi publiczne, sztuczna inteligencja, uchodźcy, imigranci, rozumienie języka naturalnego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania