European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Safety and Security Standards of Space Systems, ground Segments and Satellite data assets, via prevention, detection, response and mitigation of physical and cyber threats

Article Category

Article available in the following languages:

Ochrona danych kosmicznych z poziomu gruntu

Aby chronić dane przesyłane i gromadzone w przestrzeni kosmicznej, musimy zabezpieczyć infrastrukturę satelitarną na ziemi. Projekt 7SHIELD wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić bezpieczeństwo tego ważnego zasobu.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Co łączy komunikację, podróże lotnicze i morskie, monitorowanie pogody i obronę wojskową? Wszystkie one w dużym stopniu polegają na infrastrukturze kosmicznej. Nasza rosnąca zależność od danych kosmicznych wymaga, by ochrona krytycznej infrastruktury kosmicznej przed zagrożeniami fizycznymi i cyberatakami stała się głównym zadaniem w ramach bezpieczeństwa publicznego. Finansowany ze środków UE projekt 7SHIELD zapewnił elastyczne ramy, które zwiększają naszą zdolność do stawienia czoła takim zagrożeniom poprzez wykorzystanie najnowocześniejszych technologii. Skupia się on na segmentach naziemnych systemów kosmicznych, które obejmują obiekty potrzebne do obsługi satelitów i przetwarzania danych, takie jak stacje naziemne, sieci i terminale. Segmenty naziemne coraz częściej stają się celem zagrożeń, zwłaszcza hybrydowych, ze względu na kluczową rolę, jaką odgrywają w gromadzeniu krytycznych danych.

Siedem kluczowych technologii

„Zagrożenia mogą objawiać się na wielu poziomach, od porwania satelity po ataki typu »odmowa usługi« i imitowanie sygnałów wprowadzających dezinformację”, mówi Gabriele Giunta, koordynator projektu 7SHIELD i szef działu bezpiecznych i odpornych infrastruktur w firmie Engineering, będącej gospodarzem projektu. Aby lepiej zapobiegać, wykrywać, reagować i łagodzić zagrożenia na poziomie gruntu, zespół projektu 7SHIELD łączy ze sobą siedem kluczowych technologii: Internet rzeczy, analityka wysokiego poziomu, systemy wspomagania decyzji, zarządzanie kryzysowe, świadomość sytuacyjna, rozumowanie semantyczne i czujniki. „Zespołowi udało się zademonstrować, w jaki sposób te najnowocześniejsze technologie mogą skutecznie chronić segmenty naziemne przed atakami cybernetycznymi, fizycznymi lub hybrydowymi. System może zwiększyć naszą zdolność do równoległego radzenia sobie z wieloma atakami różnego typu”, zauważa Giunta.

Złożone zagrożenia

Projekt 7SHIELD obejmuje środki przeznaczone do podjęcia przed, w trakcie i po kryzysie. Jego wielowarstwowa architektura zapewnia płynną współpracę 32 modułów na każdym etapie, od przechwytywania danych i wykrywania zagrożeń po tworzenie globalnego obrazu i wywoływanie odpowiednich reakcji. Warstwa cyber-fizyczna obejmuje czujniki mające na celu przechwytywanie danych związanych z potencjalnymi zagrożeniami, na przykład za pomocą dronów, telewizji przemysłowej i oprogramowania antywirusowego. Warstwa wykrywania obejmuje technologię identyfikacji nieprawidłowych zdarzeń. Obejmuje ona, na przykład, rozpoznawanie twarzy w celu identyfikacji osób podejrzanych. W warstwie obrazu sytuacyjnego wszystkie informacje z warstwy wykrywania są agregowane i analizowane w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji złożonych ataków cybernetycznych, fizycznych i hybrydowych. Warstwa usług zapewnia ekspertom zestaw narzędzi do podejmowania odpowiednich działań w oparciu o te informacje podczas kryzysu. Wspiera na przykład skuteczne podejmowanie decyzji w terenie, dostarczając aktualnych informacji służbom interwencyjnym. Warstwa ta obejmuje również usługi przed- i pokryzysowe: przykłady obejmują narzędzie zapobiegawcze skanujące sieć darknet w poszukiwaniu złośliwej aktywności oraz plany reagowania kryzysowego oparte na ekspozycji na zagrożenia. Aby ocenić działanie systemu w rzeczywistych sytuacjach kryzysowych, zespół projektowy przeprowadził kilka pilotażowych przypadków użycia w pięciu europejskich lokalizacjach. W Arktycznym Centrum Kosmicznym Fińskiego Instytutu Meteorologicznego w Laponii scenariusz testowy obejmował dostanie się na teren centrum nieautoryzowanych osób i dronów w ramach ataku aktywistów. Platforma 7SHIELD z powodzeniem zapewniła operatorom wsparcie decyzyjne i była w stanie rozpoznać szkodliwą aktywność, wykorzystując na przykład kamery termowizyjne i wykrywanie obiektów za pomocą dronów.

Przygotowanie do wdrożenia

Zespół projektu poczynił decydujące kroki w kierunku wprowadzenia swoich rozwiązań na rynek. „Niektóre komponenty są gotowe do natychmiastowego wdrożenia”, mówi Giunta. Wdrożenie całości zintegrowanych ram nadal wymaga sfinalizowania instrukcji obsługi, w tym wymagań instalacyjnych oraz niektórych aspektów konserwacji i rozwiązywania problemów. „Po instalacji ramy można dość szybko wdrożyć do codziennego użytku”, dodaje. Patrząc w przyszłość, wzywa on do zacieśnienia współpracy w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa segmentu naziemnego, w szczególności z organizacjami takimi jak Europejska Agencja Kosmiczna. Wyniki projektu 7SHIELD mogą okazać się przydatne poza infrastrukturą kosmiczną: „Wyniki są cenne również dla ochrony innych infrastruktur krytycznych, w tym energetycznej i telekomunikacyjnej”, zauważa Giunta.

Słowa kluczowe

7SHIELD, infrastruktura kosmiczna, dane kosmiczne, infrastruktura krytyczna, zagrożenia fizyczne, cyberataki, segmenty naziemne, ataki hybrydowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania