European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zrozumienie potrzeb zdrowotnych osób z zespołem Downa

Zespół pierwszego w swoim rodzaju badania przygląda się zróżnicowanym schorzeniom współistniejącym u pacjentów z zespołem Downa w przebiegu ich życia oraz ich wzajemnym związkom.

Zdrowie icon Zdrowie

Nowe badanie realizowane dzięki wsparciu finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu GO-DS21 oferuje cenne informacje dotyczące zdrowia osób z zespołem Downa oraz problemów zdrowotnych, jakich doświadczają w ciągu swoich żyć. Opublikowane na łamach czasopisma naukowego „The Lancet Public Health” badanie pogłębia naszą wiedzę na temat potrzeb osób żyjących z tym schorzeniem oraz różnice względem potrzeb osób z innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Jak czytamy w witrynie internetowej King's College London, uczelni będącej jednym z partnerów projektu GO-DS21, to pierwsze w historii badanie, które przygląda się chorobom współistniejącym w ciągu całego życia osób z zespołem Downa. Choć powszechnie wiadomo, że osoby cierpiące na to schorzenie są bardziej narażone na występowanie pewnych chorób, dotychczas przeprowadzono jedynie nieliczne badania dotyczące wzorców występowania takich chorób w trakcie trwania życia tych osób oraz wzajemnych powiązań tych schorzeń. Brak odpowiedniej wiedzy oraz informacji doprowadził do wielu zgonów z przyczyn, których można było uniknąć dzięki lepszej opiece zdrowotnej. Zespół ma zatem nadzieję, że odkrycia dokonane w toku badań doprowadzą do „lepszego monitorowania, wsparcia i leczenia schorzeń w każdym wieku”. W ramach prac badacze wykorzystali dane cyfrowe zgromadzone przez lekarzy w Zjednoczonym Królestwie w okresie od stycznia 1990 roku do czerwca 2020 roku. Na podstawie tych danych naukowcy zestawili i porównali dokumentację medyczną blisko 10 200 pacjentów z zespołem Downa, 69 150 osób z innymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnych oraz ponad 39 800 osób z populacji ogólnej stanowiących grupę kontrolną.

Wzloty i upadki

Naukowcy odkryli, że w porównaniu z populacją ogólną osoby z zespołem Downa były w większym stopniu zagrożone ryzykiem wystąpienia demencji, niedoczynności tarczycy, padaczki i nowotworów krwi, w tym białaczki. Były jednak w mniejszym stopniu narażone na astmę, nowotwory (guzy lite), chorobę niedokrwienną serca, a w szczególności nadciśnienie. W porównaniu z osobami z innymi niepełnosprawnościami intelektualnymi ryzyko demencji, niedoczynności tarczycy i nowotworów krwi było ponownie wyższe u osób z zespołem Downa; jedynie wyższe ryzyko wystąpienia epilepsji zastąpił obturacyjny bezdech senny. Okazało się jednak, że są one w mniejszym stopniu narażone na schorzenia takie jak astma, nowotwory (guzy lite), zaburzenia snu, cukrzyca i jaskra. Badanie wykazało również, że osoby z zespołem Downa, które cierpią na jedną chorobę, częściej zapadają także na szereg innych schorzeń. Przykłady można znaleźć w informacji prasowej opublikowanej przez King’s College London. Otyłe osoby z zespołem Downa prawdopodobnie cierpią także na obturacyjny bezdech senny, demencję i problemy z tarczycą, a pacjenci cierpiący na jedną chorobę układu krążenia częściej cierpią także z powodu innych chorób, takich jak na przykład choroba niedokrwienną serca. „Wyniki tej analizy zapewniają pracownikom ochrony zdrowia możliwość lepszego zrozumienia potrzeb zdrowotnych osób z zespołem Downa i osób z innymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnych, co przełoży się na lepszą opiekę nad tymi grupami w celu zmniejszenia nierówności”, stwierdza w komunikacie prasowym główny autor badania, prof. André Strydom z King's College London. Projekt GO-DS21 (Gene overdosage and comorbidities during the early lifetime in Down Syndrome) dobiegnie końca w 2025 roku. Więcej informacji: strona projektu GO-DS21

Słowa kluczowe

GO-DS21, zespół Downa, niepełnosprawność, niepełnosprawność intelektualna

Powiązane artykuły