Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Intelligence Network and Secure Platform for Evidence Correlation and Transfer (INSPECTr)

Article Category

Article available in the following languages:

Zaawansowane narzędzia technologicznie w walce przestępczością

W ramach projektu powstała platforma danych śledczych, obejmująca wiele jurysdykcji, która umożliwia porządkowanie danych i poprawia dostęp dla organów ścigania w celu przeciwdziałania rosnącemu zagrożeniu cyberprzestępczością.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Przestępczość zorganizowana wykorzystuje technologię, aby poszerzać swoje wpływy. Internet i inne narzędzia technologiczne pozwalają przestępcom działać poza granicami ich kraju. Organy ścigania potrzebują nowych narzędzi do walki z tym zjawiskiem, a finansowany przez UE projekt INSPECTr umożliwił stworzenie platformy danych śledczych, która odpowiada na wiele wyzwań stojących przed europejskimi służbami.

Zarządzanie analityką danych

Wyzwaniem technicznym stojącym przed organami ścigania jest sposób organizacji i analizy danych. Ilość informacji na świecie nieustannie rośnie, a nowatorskie aplikacje do analizy danych mogą dostarczać istotnych informacji osobom zwalczającym przestępczość. W ramach projektu INSPECTr stworzono platformę dostępną dla organów ścigania w całej Europie, która ułatwia prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw obejmujących więcej niż jedną jurysdykcję. Platforma, zaprojektowana z myślą o kryminalistyce cyfrowej i gromadzeniu danych śledczych, łączy zarówno uporządkowane, jak i nieuporządkowane dane, wykorzystując analitykę dużych zbiorów danych i uczenie maszynowe w celu homogenizacji i interpretacji informacji. Innowacyjne technologie usprawniają gromadzenie, analizowanie i ustalanie priorytetów danych oraz sprawiają, że procesy te stają się bardziej autonomiczne. Aby skorelować ogromne ilości informacji i udostępnić je użytkownikom końcowym w organach ścigania, naukowcy pracowali z organizacjami Cyber-investigation Analysis Standard Expression (CASE) i e-CODEX. Koordynator projektu Ray Genoe tłumaczy: „System CASE był najlepszym dostępnym rozwiązaniem do standaryzacji danych śledczych. Z tego względu dołączyliśmy do komitetów tej organizacji, aby pomóc w dalszym rozwijaniu tej ontologii. Przyniosło to obopólne korzyści, a oprócz rozszerzenia ontologii opracowaliśmy narzędzia do wizualizacji i konstruowania danych dowodowych reprezentowanych przez format CASE”.

Ważny wkład organów ścigania

Aby odpowiedzieć na potrzeby użytkowników końcowych, zespół INSPECTr ściśle współpracował na każdym etapie z organami ścigania. Opracowując platformę, skupiono się na technologiach otwartych w celu obniżenia kosztów, w tym na narzędziach opracowanych w ramach finansowanego przez ISF projektu FREETOOL. Stworzono zespoły żywych laboratoriów organów ścigania, aby testować nowe technologie. W celu przetestowania platformy w żywych laboratoriach organów ścigania zaprojektowano trzy złożone przypadki z wykorzystaniem fikcyjnych przestępstw i pozorowanych dowodów. Iteracyjny proces testowania dostarczył badaczom informacji zwrotnych, które pozwoliły lepiej odpowiedzieć na potrzeby organów ścigania. Genoe wyjaśnia: „Cały proces został zaprojektowany tak, aby zaangażować organy ścigania w cały projekt, już od bardzo wczesnego etapu, co pozwoli zagwarantować przyszłe wdrożenie i trwałość projektu”. Oprócz współpracy z zespołami organów ścigania za pośrednictwem żywych laboratoriów zespół INSPECTr utworzył grupę sterującą organów ścigania oraz zorganizował warsztaty i przedstawił zalecenia dotyczące polityki i oceny wpływu. Dzięki temu opracowana platforma jest zarówno łatwa w użyciu, jak i niedroga.

Nacisk na kwestie etyczne

Gromadzenie i analizowanie danych oraz udostępnianie ich władzom lokalnym w całej Europie budzi wątpliwości natury etycznej. Zespół INSPECTr podjął w związku z tym szereg działań. Powołano radę doradczą ds. etyki i radę doradczą ds. bezpieczeństwa, których zadaniem jest pilnowanie, aby wszystkie działania platformy były zgodne z prawem unijnym. Współpraca z organami ścigania była nieodłącznym elementem oceny kwestii prawnych i etycznych. Szczególną uwagę zwrócono na zastosowanie zasad etyki do technologii komercyjnych i kwestii technologicznych. Podczas opracowywania platformy uwzględniono też kwestię stronniczości algorytmów. Technologia to miecz obosieczny. Przestępcy sięgają po nią i wykorzystują do realizacji szkodliwych i nielegalnych celów. Projekt INSPECTr pomaga organom ścigania użyć tego samego miecza do obrony przed tymi zagrożeniami.

Słowa kluczowe

INSPECTr, przestępczość, cyberprzestępczość, przestępczość zorganizowana, organy ścigania, analiza danych

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania