European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Pandemie: wyciąganie wniosków z przeszłości na potrzeby przewidywania przyszłości

Pandemia COVID-19 wymusiła na nas nowe sposoby działania: nowatorskie podejścia do opracowywania szczepionek, przyspieszenie wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania prawidłowości w dużych ilościach danych oraz innowacyjne sposoby wykorzystania technologii do śledzenia przebiegu epidemii. Jaką naukę więc z tego wyciągnęliśmy i jak może nam ona pomóc w przyszłości?

Zdrowie icon Zdrowie

W czasie pandemii COVID-19 działaliśmy błyskawicznie, a wsparcie UE dla badań naukowych pomogło projektom w szybkim i skutecznym opracowaniu reakcji, co może być równie ważne. Ptasia grypa ma niszczycielski wpływ na populacje ptaków i przenoszona jest na populacje ssaków. Peruwiański rząd informuje, że od listopada 2022 roku jedna trzecia lwów morskich w kraju padła – znaleziono 3 487 martwych osobników. Podczas gdy Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ocenia ryzyko dla ogółu populacji w UE jako niskie, dla osób narażonych zawodowo lub w inny sposób ma ono poziom od niskiego do umiarkowanego. Wirusy grypy ewoluują, a ich przyszłość jest trudna do przewidzenia. Dostarczanie funduszy tam, gdzie można je najskuteczniej wykorzystać, zrozumienie mechanizmów stojących za percepcją i zachowaniem opinii publicznej oraz gromadzenie żywego archiwum wirusów wykorzystywanych przez społeczność naukową na całym świecie – w tym odcinku przyglądamy się innowacjom, które są gotowe do wsparcia reakcji na to, co może nadejść w przyszłości. Marina Brito jest specjalistką ds. strategicznych relacji biznesowych w Międzynarodowym Iberyjskim Laboratorium Nanotechnologii w Portugalii. Jej projekt INNO4COV-19 pomógł w ciągu kilku miesięcy zastosować w praktyce innowacyjne rozwiązania opracowane w warunkach laboratoryjnych. Máire Connolly jest profesorem w dziedzinie zdrowia na świecie na Wydziale Medycyny, Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Galway. W ramach koordynowanego przez nią projektu PANDEM-2 opracowano prototypowy system informatyczny w celu poprawy sposobu planowania, świadomości sytuacyjnej i wsparcia decyzyjnego w zakresie zarządzania w obliczu pandemii. Do projektu dołączył profesor biotechnologii zdrowia i wirusologii na Uniwersytecie Aix-Marseille we Francji, Bruno Coutard, koordynator Europejskiego Archiwum Wirusów EVA-GLOBAL, które zajmuje się identyfikacją, gromadzeniem i dystrybucją wirusów i powiązanych z nimi niezakaźnymi materiałami na potrzeby społeczności naukowej.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, INNO4COV-19, EVA-GLOBAL, PANDEM-2, COVID, ptasia grypa, wirus, reakcje