CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Inclusive digital mobility solutions

Article Category

Article available in the following languages:

Mobilność cyfrowa staje się prawem, a nie przywilejem

W ramach finansowanego przez UE projektu powstał zestaw narzędzi, który ułatwia projektowanie przyjaznych dla użytkownika usług mobilności cyfrowej.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Usługi związane z mobilnością, takie jak współdzielenie samochodów, wynajem hulajnóg elektrycznych czy po prostu zakup biletu autobusowego, stają się coraz łatwiej dostępne za pośrednictwem kanałów cyfrowych takich jak aplikacje mobilne czy strony internetowe. Jednocześnie wiele osób nie ma umiejętności cyfrowych, smartfona lub stałego połączenia internetowego, przez co nie może czerpać korzyści z takich usług. Problem braku podstawowych umiejętności cyfrowych dotyczy średnio 42 % populacji UE. Bardzo często dotyka on przedstawicieli słabszych grup społecznych, a więc osób o niskich dochodach lub wykształceniu, osób z niepełnosprawnościami fizycznymi lub intelektualnymi, osób starszych bądź dzieci. W ramach finansowanego przez UE projektu INDIMO opracowano zestaw narzędzi z zakresu mobilności cyfrowej sprzyjającej włączeniu społecznemu, który pomaga w rozwiązaniu tego problemu dzięki wytycznym i zaleceniom skierowanym do kluczowych interesariuszy mobilności cyfrowej.

Podejście zorientowane na użytkownika

„W projekcie INDIMO przyjmujemy perspektywę zorientowaną na użytkowników nowych technologii, zamiast próbować narzucać im nową technologię”, wyjaśnia koordynator projektu Imre Keserü, przedstawiciel laboratorium Mobilise Lab działającego w ramach Vrije Universiteit Brussel. Zespół przeprowadził szeroko zakrojone badania mające na celu określenie potrzeb osób ze słabszych grup w zakresie korzystania z usług mobilności cyfrowej. W związku z tym przeprowadzono 64 sesje współtworzenia, które objęły ponad 240 osób korzystających oraz niekorzystających z usług cyfrowych, a także innych interesariuszy. Dzięki temu opracowane wytyczne odzwierciedlają potrzeby tych osób, obejmujące między innymi stworzenie przyjaznego interfejsu, oferowanie osobistej pomocy na żywo oraz zwięzłe i klarowne wyjaśnienie sposobu wykorzystania danych osobowych użytkowników. „Ustaliliśmy także, że istotne jest połączenie doświadczenia cyfrowego i fizycznego, ponieważ wszystkie cyfrowe usługi mobilności mają jakiś komponent fizyczny”, tłumaczy Keserü. „Nawet gdy stworzymy możliwie najbardziej przyjazny interfejs cyfrowy, to jeśli komponent fizyczny nie będzie dostępny, użytkownik może w ogóle nie skorzystać z usługi, na przykład jeśli nie znajdzie pojazdu na parkingu lub nie może wsiąść do autobusu, ponieważ nie jest on przystosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich”.

Cyfrowe narzędzia transportowe uwzględniające wymagania użytkowników

Zestaw składa się z czterech narzędzi dostępnych na stronie internetowej projektu w języku angielskim, hiszpańskim, niderlandzkim, niemieckim, francuskim i włoskim. Opracowany w ramach projektu INDIMO uniwersalny podręcznik projektowania wspiera twórców i operatorów cyfrowych usług transportowych, zachęcając ich do myślenia o potrzebach użytkowników i oferując uniwersalne rozwiązania projektowe. Uniwersalny podręcznik tworzenia języka interfejsów zawiera wytyczne pomagające w skutecznym projektowaniu ikon i interfejsów aplikacji na smartfony i witryn internetowych. Wytyczne dotyczące oceny cyberbezpieczeństwa i prywatności pomagają poprawić bezpieczeństwo rozwiązań w zakresie mobilności cyfrowej dzięki oparciu się na potrzebach użytkownika oraz uwzględnieniu europejskich przepisów i norm. Z kolei narzędzie oceny usług INDIMO zawiera 76 pytań, które pozwalają na ocenę aspektu integracyjnego i dostępności usług w oparciu o specjalnie opracowane zalecenia.

Dostępność i mobilność dla wszystkich

„Narzędzia te zastosowaliśmy w pięciu projektach pilotażowych w Emilii-Romanii, Madrycie, Antwerpii, Galilei i Berlinie, jednak liczymy, że skorzysta z nich znacznie więcej miast i regionów, i to już na wczesnym etapie tworzenia usług i oprogramowania”, mówi Keserü. Zespół chciałby również, aby opracowane przez niego zalecenia zostały wdrożone na wspólnej europejskiej platformie. Wymagałoby to stworzenia punktu kompleksowej obsługi poświęconego integracyjnym rozwiązaniom współprojektowania i narzędziom do planowania, a tym samym pozwoliłoby na kontynuowanie spuścizny projektu. „Szybki postęp technologiczny nie powinien oznaczać, że część obywateli pozostaje w tyle. Dlatego też, bazując na wynikach inicjatywy INDIMO, chcielibyśmy objąć zasadą uniwersalnego projektowania więcej usług cyfrowych, takich jak projektowanie autonomicznego transportu publicznego i mobilności jako usługi”, dodaje Keserü.

Słowa kluczowe

INDIMO, mobilność cyfrowa, usługi w zakresie mobilności, uniwersalne projektowanie, dostępność, usługi cyfrowe, integracja, włączenie, transport

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania