European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Understanding the drivers of cybercriminality, and new methods to prevent, investigate and mitigate cybercriminal behaviour

Article Category

Article available in the following languages:

Zrozumienie motywów zachowań cyberprzestępców

Walka z cyberprzestępczością zaczyna się od zrozumienia czynników technicznych i ludzkich, które stoją za zachowaniami cyberprzestępców, zwłaszcza rekrutujących się spośród młodych ludzi.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Świat stał się połączony – nasze urządzenia są podłączone do sieci przez cały czas, co sprawia także, że jesteśmy podatni na zagrożenia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Według szacunków nowe platformy przestępcze i dynamicznie rozwijająca się gospodarka cyberprzestępczości przełożyły się na uzyskanie przez przestępców nielegalnych zysków wynoszących prawie 1,5 biliona euro, które były następnie prane, wydawane i reinwestowane w półświatku. „Przedstawiciele młodszych pokoleń, zwykle doskonale obeznani z technologiami cyfrowymi, mogą czuć się zbyt pewnie w kwestii cyberbezpieczeństwa”, mówi David Wright, założyciel i dyrektor ds. badań w Trilateral Research. „Nie oznacza to, że są wyłącznie ofiarami – przedstawiciele młodego pokolenia są również narażeni na zwiększone ryzyko wejścia na ścieżkę cyberprzestępczości". Według Wrighta skuteczna walka z cyberprzestępczością zaczyna się od zrozumienia czynników technicznych i ludzkich, które są podstawą zachowania cyberprzestępców – dokładnie to jest celem finansowanego ze środków UE projektu CC-DRIVER. „Oprócz zrozumienia źródeł cyberprzestępczości, w ramach tego projektu badamy również metody zapobiegania, badania i łagodzenia zachowań cyberprzestępczych oraz opracowaliśmy zalecenia dotyczące oceny społeczno-gospodarczego wpływu cyberprzestępczości”, dodaje Wright, który pełnił funkcję koordynatora projektu i który niedawno otrzymał tytuł doktora honoris causa Coventry University.

Organy ścigania kluczem do sukcesu

Multidyscyplinarny projekt CC-DRIVER, obejmujący szereg dziedzin, w tym psychologię, kryminologię, antropologię, neurobiologię i cyberpsychologię, zaowocował ponad 40 rezultatami, z których wiele może przynieść korzyści organom ścigania. „Ważne było, aby organy ścigania, będące na pierwszej linii frontu walki z cyberprzestępczością, znalazły się w centrum tego projektu”, wyjaśnia Wright. To właśnie przedstawiciele tych organów prowadzili grupę roboczą zajmującą się burzą mózgów na temat zagadnień związanych z cyberprzestępczością, opracowywaniem najlepszych praktyk wśród organów ścigani i wydawaniem zaleceń dotyczących najlepszego sposobu alokacji często ograniczonych zasobów.

Młodzież a cyberprzestępczość

Aby lepiej zrozumieć zachowania, postawy i skłonności młodzieży dotyczące cyberprzestępczości, w ramach projektu badacze przeprowadzili badania ankietowe wśród 8 000 młodych osób z ośmiu państw członkowskich UE. Z badania wynika, że 46 % ankietowanych przyznało się do popełnienia jakiejś formy cyberprzestępstwa, w tym między innymi cyberprzemocy, sextingu czy cyberstalkingu. Wielu respondentów wskazało również, że sami byli ofiarami takich cyberprzestępstw, często popełnianych przez starszych sprawców. Wyniki badań zostały udostępnione agencji Europol, europejskim centrom bezpieczniejszego internetu (Insafe) oraz platformie Better Internet for Kids.

Ocena podatności na cyberprzestępczość

Partnerzy projektu stworzyli również wyjątkowy kwestionariusz internetowy, który młodzi ludzie i organizacje młodzieżowe mogą wykorzystać do oceny podatności na cyberprzestępczość. „Narzędzie do samooceny zostało opracowane z myślą o szeregu celów”, zauważa Wright. „Może być wykorzystywane jako narzędzie edukacyjne, do oceny talentu technicznego oraz wskazywania alternatywnych ścieżek zaangażowania młodzieży i wykorzystania ich umiejętności technicznych”. Jako uzupełnienie narzędzia samooceny, w ramach projektu badacze opracowali listę kontrolną, z której mogą korzystać rodzice, opiekunowie i nauczyciele, aby lepiej zrozumieć najczęstsze drogi prowadzące do cyberprzestępczości. Zasoby te są teraz dostępne we wszystkich centrach Insafe.

Współpraca, która daje owoce

To tylko niektóre z rezultatów projektu. Wiele innych można znaleźć na jego stronie internetowej. „Dzięki doskonałej współpracy między naszymi partnerami projekt CC-DRIVER zaowocował wieloma rezultatami dotyczącymi ludzkich i technicznych czynników cyberprzestępczości, które będą przydatne dla władz lokalnych, naukowców i decydentów”, podsumowuje Wright. „Mamy nadzieję, że Komisja Europejska i Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) wezmą pod uwagę nasze zalecenia, aby lepiej sprostać temu krytycznemu wyzwaniu”.

Słowa kluczowe

CC-DRIVER, cyberbezpieczeństwo, cyberprzestępczość, cyberprzestępcy, kryminologia, organy ścigania, cyberprzemoc, Europol, Insafe, Better Internet for Kids, ENISA

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania