European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

FUlly DisinteGrated private nEtworks for 5G verticals

Article Category

Article available in the following languages:

Spersonalizowane prywatne sieci 5G działające w chmurze

Zespół finansowanego przez UE projektu zaprezentował wykonalność europejskich natywnych technologii chmurowych na potrzeby prywatnych sieci 5G.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Technologia sieci bezprzewodowych piątej generacji, określana powszechnie skrótem 5G, rewolucjonizuje przemysł i toruje drogę do opracowywania wielu korzystnych rozwiązań dzięki szybszej łączności, ograniczeniu opóźnień i innym rozwiązaniom. Szczególne zainteresowanie branży budzą rozwiązania wykorzystujące technologię 5G w sieciach prywatnych, a według ekspertów w nadchodzących latach będziemy świadkami szybkiego rozwoju tego rynku. W tym kontekście zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu FUDGE-5G postawił sobie za cel opracowanie, ocenę i demonstrację koncepcji nowatorskiej i przyszłościowej architektury oraz rozwiązań i systemów opracowanych z myślą o prywatnych sieciach 5G, które będą ujednolicone, bezpieczne i przygotowane z myślą o pracy w środowiskach chmurowych. „Mówiąc dokładniej, naszym głównym celem było opracowanie rozwiązań na potrzeby prywatnych sieci 5G, które będą w stanie spełnić wymagania w rzeczywistych środowiskach, a także ulepszyć istniejący paradygmat architektury 5G opartej na usługach, transformując go w stronę całkowicie zdezintegrowanych i konfigurowalnych sieci 5G niezależnych od podstawowej infrastruktury lub sprzętu”, wyjaśnia David Gomez-Barquero, koordynator projektu. Projekt FUDGE-5G to pierwsze partnerstwo publiczno-prywatne w zakresie infrastruktury 5G, które koncentruje się wyłącznie na sieciach nieprywatnych z przestrzenią innowacji w domenie sieci podstawowych.

Pięć zintegrowanych pionowo przypadków użycia

Innowacje opracowane w ramach projektu zostały z powodzeniem ocenione dzięki stworzeniu ekosystemu, w którym interesariusze, dostawcy infrastruktury i podmioty odpowiedzialne za poszczególne komponenty mogą aktywnie ze sobą współpracować, co usprawnia integrację i testowanie. „Aby to osiągnąć, nasz zespół opracował pięć przypadków użycia, w ramach których prywatne sieci 5G usprawniają istniejące przepływy pracy i umożliwiają realizację nowych działań”, mówi Gomez-Barquero. Każdy z pięciu przypadków użycia, które obejmowały salon medialny, obronę cywilną i działania ratunkowe w przypadku katastrof, wirtualne biuro 5G w szpitalu, połączone sieci nieprywatne i rozwiązania Przemysłu 4.0 był powiązany z interesariuszem z danego sektora, który brał udział w procesie opracowywania przypadku użycia oraz testach terenowych. „W dwóch przypadkach użycia związanych z mediami oraz obroną cywilną i działaniami ratunkowymi w przypadku katastrof, zaproponowane rozwiązania zostały dopracowane i ich twórcom udało się osiągnąć dziewiąty poziom gotowości technologicznej (TRL 9), z kolei wirtualne biuro 5G i rozwiązania dla Przemysłu 4.0 osiągnęły poziom siódmy (TRL 7)”, informuje Gomez-Barquero. Rozwiązania związane z przypadkiem użycia dotyczącym połączonych sieci nieprywatnych, w których z powodzeniem uwzględniono funkcje eksperymentalne dotychczas nieuwzględnione w standardach sieci 5G, zostały doprowadzone do czwartego poziomu gotowości technologicznej (TRL 4). „Łącznie zakres rezultatów projektu FUDGE-5G obejmuje 18 artefaktów, spośród których najbardziej interesujące obejmują przenośną prywatną sieć 5G o nazwie Network-on-Wheels, która pozwala na uruchomienie w dowolnym momencie sieci kompatybilnej ze standardem 5G, a także platformę Beyond SBA z usługami routingu i zarządzania energią, która umożliwia orkiestrację i dostosowywanie sieci 5G do potrzeb klienta”, mówi Gomez-Barquero. W ramach projektu badacze złożyli 11 zgłoszeń patentowych, rozwinęli 34 normy i standardy, wydali 18 publikacji naukowych i nawiązali współpracę z zespołami realizującymi inne projekty w ramach programu „Horyzont 2020”.

Budowanie podwalin pod silniejszy rynek europejskich MŚP

Każdy z partnerów projektu dopracował w ramach prac swoje komponenty, dodając nowe funkcje lub zapewniając ramy do testowania swoich produktów w rzeczywistych środowiskach. „Przełożyło się to na rozwój rynku europejskich MŚP zdolnych do dostarczania najnowocześniejszych komponentów 5G”, dodaje Gomez-Barquero. W związku z tym projekt FUDGE-5G wzmocnił pozycję kilku europejskich MŚP w tworzeniu, ulepszaniu i walidacji komponentów wykorzystywanych do budowy prywatnych sieci 5G. Dwie organizacje partnerskie zostały przejęte przez większe podmioty w trakcie trwania projektu, co podkreśla możliwości i doskonałość badawczą konsorcjum. „Jeden z partnerów umieścił nawet swoje rozwiązanie 5G na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Partnerzy zaangażowani w projekt są teraz na najlepszej drodze do tego, aby albo dostarczać zainteresowanym klientom swoje rozwiązania w zakresie wdrażania lub zarządzania ich prywatnymi sieciami 5G, albo kontynuować badania, aplikując w nadchodzących otwartych zaproszeniach programu »Horyzont Europa«", podsumowuje Gomez-Barquero.

Słowa kluczowe

FUDGE-5G, rozwiązanie chmurowe, sieci nieprywatne, sieci prywatne 5G, architektura 5G oparta na usługach, interesariusze pionowi

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania