European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Predictive mOdelling Tools to evaluate the Effects of Climate change on food safeTy and spoilage

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie bezpieczeństwa żywności w obliczu zmiany klimatu

Zmiana klimatu wpływa na dostawy i bezpieczeństwo żywności. Modele predykcyjne pozwalają na połączenie zagadnień zmiany klimatu i bezpieczeństwa żywności, torując drogę do zrównoważonego rozwoju przemysłu mleczarskiego.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Wpływ zmiany klimatu na produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności budzi obawy związane z jej bezpieczeństwem. Zmiana temperatury i poziomów wilgotności może stworzyć korzystne warunki do namnażania się patogenów lub mikotoksyn, czyniąc żywność niezdatną lub nawet niebezpieczną do spożycia przez ludzi. Rozwiązanie problemu tych złożonych interakcji i oddziaływań między bezpieczeństwem żywności a zmianą klimatu wymaga kompleksowych ram regulacyjnych i innowacyjnych strategii, które nie tylko pozwolą na złagodzenie ryzyka, ale także zwiększą odporność i przyczynią się do zrównoważonego rozwoju globalnego systemu żywnościowego.

Przewidywanie wpływu zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywności

Sieć szkoleniowa projektu PROTECT była wspólnym przedsięwzięciem instytutów z 11 krajów europejskich, mającym na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat wpływu zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywności. Projekt realizowany przy wsparciu działania „Maria Skłodowska-Curie” skupił się na szkoleniu naukowców na wczesnym etapie kariery w zakresie zaawansowanych narzędzi modelowania do badania tych skutków. Nadrzędnym celem projektu było stworzenie modeli predykcyjnych, które umożliwiłyby przewidywanie przyszłych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa żywności i zrównoważonego rozwoju w przemyśle spożywczym. „W ramach naszej sieci opracowaliśmy zestaw narzędzi do modelowania predykcyjnego, które obejmowały modele bezpieczeństwa mikrobiologicznego i chemicznego, modele psucia się i trwałości żywności, a także narzędzia wspomagające procesy decyzyjne oparte na dużych zbiorach danych”, wyjaśnia Enda Cummins, koordynator projektu i profesor University College Dublin.

Szkolenie naukowców na wczesnym etapie kariery

Jak wyjaśnia Cummins: „Najbardziej znaczącym osiągnięciem było przeszkolenie naukowców na wczesnym etapie kariery w zakresie narzędzi i technik modelowania predykcyjnego, które dotychczas nie były wykorzystywane w celu łączenia zagadnień bezpieczeństwa żywności i zmiany klimatu”. Oprócz poszerzenia swojej wiedzy na temat koncepcji matematycznych uczestnicy szkoleń opracowali zestaw narzędzi do modelowania predykcyjnego, które odegrały kluczową rolę w generowaniu popartych naukowo prognoz i strategii związanych z bezpieczeństwem żywności i zrównoważonym rozwojem, szczególnie w przemyśle mleczarskim.

Nowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa produktów mlecznych dzięki modelowaniu

Konsorcjum wykorzystało opracowane narzędzia do zbadania wpływu różnych scenariuszy zmiany klimatu na bezpieczeństwo żywności i zrównoważony rozwój branży spożywczej. Wykazały one zwiększone ryzyko związane z niektórymi mikotoksynami i drobnoustrojami ze względu na regionalne prognozy zmiany klimatu. Pasywna dyfuzja CO2 u bakterii przystosowanych do stresu, takich jak Escherichia coli, Listeria spp. i Enterococcus faecalis, może prowadzić do presji adaptacyjnej powodującej obawy o stan zdrowia publicznego w obliczu zmiany klimatu. Badania podkreśliły konieczność zrewidowania istniejących programów bezpieczeństwa żywności w zakładach produkcji spożywczej. Ustalili na przykład, że w obliczu zmieniającego się klimatu zastosowanie ciepła i CO2 jest niezbędne do skutecznego biologicznego przetwarzania odpadów mleczarskich. Ponadto rolnikom zalecono zaktualizowanie praktyk higienicznych w zakresie procesu dojenia i rozważenie wdrożenia nowych praktyk, takich jak systemy zraszania, w celu zmniejszenia stresu w określonych regionach. Co więcej, modele predykcyjne rzuciły światło na potencjał rozwoju drobnoustrojów powodujących psucie się produktów mlecznych nieprzechowywanych w warunkach chłodniczych. Wykazano, że strategie takie jak intensyfikacja obróbki termicznej oraz zapewnienie właściwego transportu i przechowywania produktów mlecznych znacznie zmniejszają to ryzyko.

Działania na rzecz zrównoważonego przemysłu mleczarskiego

Wyniki symulacji podkreśliły potencjał zeroemisyjnych praktyk do znacznego ograniczenia emisji – nawet o 99 % – przyczyniając się w ten sposób do realizacji wyznaczonych na rok 2050 celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. „Narzędzia do modelowania opracowane w ramach projektu PROTECT dostarczają nieocenionych informacji na temat dynamicznego zachowania drobnoustrojów w żywności, przyczyniając się do lepszego zrozumienia wpływu zmiany klimatu na stężenia substancji chemicznych i drobnoustrojów. Wiedza ta pozwoli ukierunkować procesy decyzyjne na osiągnięcie celu, jakim jest neutralność emisyjna w sektorze mleczarskim, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywności”, podsumowuje Cummins.

Słowa kluczowe

PROTECT, bezpieczeństwo żywności, zmiana klimatu, narzędzia do modelowania, szkolenie, młodzi naukowcy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania