Jak 8 miliardów ludzi spędza typowy dzień?
Biorąc pod uwagę ludność całego świata, każdego dnia mamy do dyspozycji łącznie blisko 190 miliardów godzin. Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że wszyscy wykorzystujemy ten czas na różne sposoby. Niektórzy zastanawiają się czasem, jak spędzają czas osoby z innych miejscowości, miast i krajów. To właśnie ta ciekawość doprowadziła badaczy z zespołu działającego przy kanadyjskim Uniwersytecie McGilla do realizacji badań, w ramach których przeanalizowali dane ze 145 krajów obejmujących blisko 87 % ludności świata, zebranych w latach 2000-2019. Zbiór danych zgromadzonych z krajowych urzędów statystycznych, organizacji międzynarodowych oraz dotychczasowych badań dotyczył zarówno działalności gospodarczej, jak i społecznej osób w każdym wieku. Wyniki przeprowadzonych analiz oraz wyciągnięte wnioski zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Dzień z życia świata
„Naszym celem było dowiedzenie się, w jaki sposób ludzkość spędza czas, gdy uśrednimy te wartości dla wszystkich ludzi we wszystkich krajach”, wyjaśnia William Fajzel, główny autor badania i doktorant nauk o systemie ziemskim na Uniwersytecie McGilla, którego wypowiedź została przytoczona w opublikowanej przez uczelni informacji prasowej. „Zadaliśmy sobie pytanie – gdyby ludzie z całego świata stali się jedną osobą, jak wyglądałby jej dzień?” Jak zatem wygląda przeciętny dzień? Większość czytelników z pewnością wychodzi z założenia, że dużą część dnia pochłania praca zawodowa, jednak to założenie nie może bardziej odbiegać od prawdy. Według wyników badan, większość ludzi poświęca znaczącą część dnia na przyjemności i dobrą zabawę. Łącznie spędzamy średnio nieco ponad 9 godzin w ciągu doby robiąc rzeczy, które lubimy, dbając o higienę, wygląd i zdrowie. Dodatkowo średnio 9,1 godziny dziennie śpimy lub leżymy w łóżku. Niektórzy zapewne pytają teraz z niedowierzaniem – w porządku, ale co z pracą? Okazuje się, że średnio zajmuje nam ona zaledwie 2,6 godziny dziennie, czyli około 11% dnia. Warto pamiętać, że to średnia dla całej ludności. Przeciętny dorosły pracuje ponad 8 godzin dziennie, gdy weźmiemy pod uwagę 5-dniowy, 40-godzinny tydzień pracy. Jedzenie i przygotowywanie posiłków zajmuje kolejne 2,5 godziny, z kolei nauka i edukacja pochłaniają nam tylko 1,1 godziny dziennie. Gotowanie, przygotowywanie posiłków, a nawet zmywanie naczyń, zajmuje niecałą godzinę, z kolei sprzątanie i utrzymywanie miejsca, w którym żyjemy kosztuje nas około 48 minut. Dodatkowo poświęcamy 12 minut dziennie na modlitwy oraz praktyki wyznaniowe.
Świadome decyzje dotyczące wykorzystania czasu
„Ludzkość stawia obecnie czoła globalnym wyzwaniom, które wymagają od nas świeżego spojrzenia na sposób, w jaki działa świat”, wyjaśnia Eric Galbraith, starszy autor badania i profesor nauk o systemie ziemskim na Uniwersytecie McGilla. „Jeśli chcemy znaleźć zrównoważone rozwiązania problemów takich jak zmiana klimatu czy zanik różnorodności biologicznej, przygotować się na zmiany zachodzące za sprawą nowych technologii i osiągnąć globalne cele w zakresie rozwoju, kluczowe znaczenie ma zrozumienie ogólnego funkcjonowania globalnego systemu ludzkiego, by dostrzec miejsca, w których możemy wprowadzić zmiany”. Jak zauważają autorzy badania w swoim opracowaniu: „Mówi się, że czas to pieniądz – w połączonym i zglobalizowanym społeczeństwie niezbędne jest zrozumienie, w jaki sposób go wydajemy”.
Słowa kluczowe
dzień, czas, ludność, populacja, godzina, ludzie