Co mówią o nas tła używane podczas wideorozmów?
Pomimo tego, że żyjemy w dobie pracy zdalnej i hybrydowej, która zyskała popularność w następstwie pandemii, wywieranie odpowiedniego pierwszego wrażenia pozostaje równie ważne jak dotychczas. Większość osób wybiera podczas wideorozmów najbardziej bezpieczne i neutralne opcje tła – nazwa i logo naszej firmy lub zdjęcie przestrzeni biurowej, z kolei część wykorzystuje opcję rozmycia tła. Czy nasze wybory wpływają na sposób, w jaki jesteśmy oceniani przez naszych rozmówców?
Nietypowa weryfikacja
Badacze z Durham University w Zjednoczonym Królestwie przeprowadzili analizy dotyczące wpływu tła używanego podczas rozmów w aplikacji Zoom na pierwsze wrażenia dotyczące rozmówców. Wykorzystując bank zdjęć twarzy, badacze wybrali łącznie 72 zdjęcia przedstawiające 36 osób dorosłych rasy kaukaskiej – 18 mężczyzn i 18 kobiet. Następnie zestawili te wizerunki z sześcioma typowymi tłami wykorzystywanymi podczas wideorozmów – zdjęciem salonu, rozmytym zdjęciem salonu, regałem z książkami, szafką pełną roślin doniczkowych, pustą ścianą i zdjęciem przedstawiającym morsa przy górze lodowej. Następnie w ramach badania 167 uczestników w wieku od 19 do 68 lat zostało poproszonych o ocenę tego, jak godne zaufania i kompetentne wydawały się poszczególne osoby na skali. Wyniki były zaskakujące – osoby na tle roślin lub książek były postrzegane jako najbardziej godne zaufania, z kolei rozmówcy w salonach oraz korzystający z teł przedstawiających zwierzęta byli postrzegani jako najmniej kompetentni. Lekko rozmyte zdjęcia salonu i ściana zaowocowały pośrednimi ocenami. Wyniki pokazały również, że osoby uśmiechające się były uważane za bardziej kompetentne i godne zaufania niż osoby z neutralnym wyrazem twarzy. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „PLoS ONE”.
Pierwsze wrażenie wywiera się tylko raz
„Gdy przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej lub chcemy po prostu wywrzeć dobre pierwsze wrażenie w czasie wideorozmowy, przede wszystkim musimy zadbać o wszystkie te kwestie, o które zadbalibyśmy także podczas rozmowy twarzą w twarz”, wyjaśnia Paddy Ross, jeden z autorów badania oraz profesor nadzwyczajny psychologii na Durham University w rozmowie z dziennikarzami portalu Newsweek. „Mam na myśli zadbanie o odpowiedni ubiór, uśmiech, uprzejmość. Dodatkowo jednak warto zwrócić uwagę na to, co widzi kamera i zastanowić się, jak zareagowalibyśmy na otoczenie drugiej osoby, gdybyśmy sami kogoś zatrudniali. Poza tym warto pamiętać, że strategiczne rozmieszczenie w kadrze kilku roślin lub ustawienie regału z książkami w tle daje największą szansę na wywarcie dobrego pierwszego wrażenia”. Jak dodaje badacz: „Zjawisko to może wynikać z tego, że widok roślin wzbudza w ludziach poczucie, że rozmówca jest odpowiedzialny, a przez to godny zaufania i kompetentny. Z kolei widok książek może budować wizerunek osoby inteligentnej, która chce się rozwijać intelektualnie, co przekłada się na wrażenie kompetencji i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako bardziej godni zaufania”. Jak zatem wyjaśnić podejście badanych do zdjęcia salonu i innych obrazów w tle? „Takie tła sprawiają wrażenie, że rozmówcy nie interesuje kwestia prezencji lub zupełnie się na tym nie skupia i nie wkłada w to żadnego wysiłku. To powoduje, że taka osoba wydaje się mniej kompetentna niż ktoś, kto potrafi dbać o rośliny lub o własny rozwój”, wyjaśnił Ross w rozmowie z portalem CNN. W dzisiejszych czasach mniej uwagi poświęcamy własnemu wyglądowi, za to coraz więcej mówi o nas nasze otoczenie. Starannie dobrane tło wideorozmowy może zatem stać się odpowiednikiem garnituru na miarę XXI wieku.
Słowa kluczowe
spotkanie, tło, pierwsze wrażenie, godny zaufania, kompetentny, Zoom, roślina, książka, półka