CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Robotics for Infrastructure Inspection and MAintenance

Article Category

Article available in the following languages:

Współdzielenie doświadczeń rozwija rynek robotów infrastrukturalnych

Wskazanie nowych możliwości rynkowych dotyczących elementów europejskiej infrastruktury przez ośrodki innowacji cyfrowych zbudowane w ramach projektu RIMA pozwoliło na rozwój i komercjalizację robotów do przeprowadzania kontroli oraz prac konserwacyjnych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W wielu sektorach roboty są coraz powszechniej wykorzystywane do realizacji działań w wielu sektorach, począwszy od transportu, a kończąc na hotelarstwie. Choć branża elektroniczna stała się głównym odbiorcą robotów przemysłowych, szybko rozwijający się sektor usług profesjonalnych ma bardziej zróżnicowane potrzeby i wymaga robotów realizujących różne prace, od sprzątania po nadzór. Pomimo korzyści płynących z automatyzacji kontroli i konserwacji maszyn i urządzeń w sektorach takich jak energetyka i transport, a także dostępności takich robotów, wciąż jest to niszowy rynek. Aby pomóc w jego rozwoju, zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu RIMA zbudował sieć 15 ośrodków innowacji cyfrowych w 13 krajach europejskich, aby wypełnić lukę między podażą badań a popytem ze strony świata przemysłu. „Dotychczas nasze ośrodki wspierały opracowanie przeszło 60 nowych produktów i usług, pomogły także małym i średnim przedsiębiorstwom w podpisaniu 25 nowych umów i pozyskaniu przeszło 40 milionów euro na nowe inwestycje”, wyjaśnia Christophe Leroux koordynator projektu z ramienia Francuskiej Komisji Energii Alternatywnej i Atomowej.

Wyzwania to możliwości

Dzięki połączeniu sił interesariuszy wchodzących w skład łańcucha wartości, zespół projektu RIMA wskazał wyzwania wspólne dla różnych sektorów związanych z infrastrukturą – energetyki, wodociągów, kanalizacji i ścieków, transportu i komunikacji. Cenny wkład wniosły stowarzyszenia zawodowe – jedno z nich, EFNDT, reprezentuje około 50 000 organizacji. W następstwie dwóch otwartych zaproszeń do składania wniosków, małe i średnie przedsiębiorstwa realizujące innowacje w dziedzinie robotyki otrzymały granty w wysokości od 100 000 do 300 000 euro. Niezależni eksperci ocenili blisko 400 wniosków, a autorzy 50 z nich otrzymali wsparcie mentorskie realizowane przez sieć ośrodków innowacji cyfrowych na okres 12 miesięcy. Każdy z tych ośrodków jest organizacją badawczą z doświadczeniem w zakresie robotów inspekcyjnych i konserwacyjnych wykorzystywanych w różnych sektorach oraz zakresem kompetencji obejmującym mechatronikę, systemy sterowania, systemy rozpoznawania otoczenia, badania nieniszczące, sztuczną inteligencję, komunikację radiową i satelitarną oraz interfejsy człowiek-maszyna. Poza wsparciem mentorskim dla małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki sieci przedstawiciele poszczególnych sektorów mogą poznać nowe technologie. „Skutkiem wsparcia było usprawnienie rozwiązań robotycznych, ale także ocena i dopracowanie jakości usług oferowanych przez nasze ośrodki”, mówi Leroux. „Poszczególne ośrodki nie dysponują kompetencjami w zakresie wszystkich obszarów technologii, w związku z czym wiedza specjalistyczna jest rozpowszechniana w całej sieci i dostępna za pośrednictwem dedykowanego portalu – narzędzia społecznościowego sieci RIMA”.

Łączenie badań i potrzeb rynku

Dzięki szkoleniom realizowanym przez poszczególne ośrodki oraz wsparciu w zakresie transferu technologii, innowacyjne rozwiązania w zakresie robotyki zostały przetestowane w rzeczywistych warunkach, w tym w rurach, tunelach, pod wodą, w portach i obiektach jądrowych, a także na liniach energetycznych, drogach, szynach i mostach. Kolejnym krokiem było zapewnienie firmom działającym w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw w komercjalizacji ich rozwiązań. Przykładem może być TANGO, specjalny dron zaprojektowany do kontroli linii energetycznych poza zasięgiem fal radiowych, wspierany przez ośrodek innowacji CATEC w zakresie spełniania stale zmieniających się wymogów UE w zakresie tej technologii i zezwoleń. To umożliwiło twórcom rozszerzenie działalności z rynku krajowego na rynek unijny. „Dzięki projektowi firma FUVEX realizująca projekt TANGO zatrudniła przeszło 20 pracowników, zwiększając stan osobowy do 35. Dzięki temu będzie możliwe skontrolowanie w tym roku ponad 130 000 słupów energetycznych i 52 000 kilometrów przewodów”, zauważa Leroux. Dzięki projektowi RIMA przedsiębiorstwo VERTLINER opracowało autonomiczny pojazd bezzałogowy (AID4ASBUILD) pozwalający na kontrolowanie budynków dzięki możliwości poruszania się w ciasnych przestrzeniach, które są niedostępne i często niebezpieczne dla ludzi. „Dzięki wsparciu projektu RIMA firma była w stanie pozyskać nowych klientów, zdobyć finansowanie i zwiększyć zatrudnienie”, dodaje Leroux.

Nabieranie rozpędu

Zespół projektu RIMA pracuje obecnie nad rozszerzeniem wiedzy specjalistycznej w zakresie sieci na kolejne ogniwa łańcucha wartości. W czerwcu 2023 roku przy wsparciu europejskiego stowarzyszenia robotyki euRobotics, partnerzy projektu utworzyli sojusz RIMA, aby wykorzystać dotychczasowe sukcesy. „Odpowiednie działania są już w toku – obecnie gromadzimy nowych członków, by zapewnić Europie czołową pozycję w obszarze badań, rozwoju i innowacji w dziedzinie robotyki”, podsumowuje Leroux.

Słowa kluczowe

RIMA, robot, kontrola, przegląd, konserwacja, infrastruktura

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania