European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Informacje na temat projektu

Article available in the following languages:

Wkraczanie w przyszłość

Zwiększenie produkcji biometanu w Unii Europejskiej nie jest wyłącznie wyzwaniem technologicznym.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

„Aby zwiększyć udział biometanu w unijnym rynku gazu, musimy zrozumieć nietechnologiczne bariery we wdrażaniu technologii produkcyjnych, na przykład przeszkody regulacyjne, finansowe i społeczne, oraz opracować odpowiednie środki i mechanizmy zapewniania udziału w rynku w celu ich przezwyciężenia”.

Maria Georgiadou, starszy ekspert w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji.

Bin2Grid: Przekształcanie niewykorzystanych odpadów żywnościowych w biometan dostarczany przez sieć lokalnych stacji benzynowych

Każdego roku w UE wyrzuca się ponad 88 milionów ton żywności. Projekt Bin2Grid promował zbieranie odpadów żywnościowych i ich konwersję w biogaz oraz przetwarzanie w biometan, a tym samym zasilanie stacji w Zagrzebiu, Skopje, Maladze i Paryżu. Aby wypełnić lukę między gospodarką odpadami a produkcją energii odnawialnej, w ramach projektu zbadano technologie związane z segregacją i przetwarzaniem bioodpadów oraz produkcją i ulepszaniem biogazu, a także narzędzia ekonomiczne mające posłużyć zwiększeniu rentowności koncepcji.

BiogasAction: Promowanie zrównoważonej produkcji biogazu w UE

Projekt BiogasAction przyczynił się do rozwoju europejskiego sektora biogazu w 14 regionach Europy, koncentrując się na usuwaniu nietechnicznych barier dla powszechnej produkcji biogazu z obornika i innych odpadów organicznych. Oprócz kompleksowego portalu internetowego poświęconego rynkowi biometanu w ramach projektu stworzono też dokument zawierający wytyczne dla inwestorów dotyczące finansowania projektów związanych z biogazem i biometanem, a także porady dla decydentów i władz lokalnych dotyczące poprawy krajowych warunków ramowych dla wdrażania biogazu i biometanu.

BIOSURF: Biometan jako zrównoważone i odnawialne paliwo

Harmonizując rejestrację, etykietowanie i certyfikację biometanu, możemy usprawnić transgraniczny handel tym gazem. Finansowany przez UE projekt BIOSURF rozszerzył rozwiązanie w formie krajowych rejestrów instalacji biogazu na całą Europę, umożliwiając przepływ biometanu poprzez europejską infrastrukturę gazu ziemnego. Opracowano również obliczenia w celu ilościowego określenia emisji gazów cieplarnianych z biometanu, które są zgodne zarówno z ramami RED, jak i unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

ISABEL: Aktywowanie zrównoważonych społeczności energetycznych biogazu poprzez innowacje społeczne

Zrównoważone technologie biogazowe powoli zaczynają nadążać za rozwojem energetyki społecznościowej. Zespół projektu ISABEL, opartego na zasadach innowacji społecznych, prowadził prace w Niemczech, Grecji i Zjednoczonym Królestwie, aby utorować drogę do przejścia od tradycyjnych łańcuchów dostaw do własności społeczności, umożliwiając obywatelom pełne wykorzystanie rozległych korzyści społecznych płynących z lokalnych systemów biogazowych.

Słowa kluczowe

biometan, biogaz, gaz ziemny, zrównoważony rozwój, paliwa odnawialne, przejście na czystą energię, REPowerEU, badania naukowe i innowacje, technologie wytwarzania energii odnawialnej, technologie biometanu, energia słoneczna