Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Przyspieszenie działań na rzecz klimatu dzięki nauce

Unia Europejska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. zgodnie ze swoim zobowiązaniem do podjęcia globalnych działań na rzecz klimatu w ramach porozumienia paryskiego. Niniejsza broszura Results Pack koncentruje się na 11 finansowanych ze środków UE projektach w ramach inicjatywy „Horyzont 2020”, które poprzez rozwój najnowocześniejszej wiedzy pomagają utorować drogę do gospodarki i społeczeństwa neutralnych dla klimatu.

W sytuacji, gdy zmiany klimatu są już odczuwalne, Europa stoi w obliczu niezliczonych wyzwań. Coraz częstsze stają się fale upałów i pożary, bioróżnorodność maleje, a plony spadają. Reperkusje wykraczają poza środowisko. Latem 2022 r. niski poziom wody zakłócił transport rzeczny wzdłuż Renu i innych głównych rzek, odbijając się na europejskiej gospodarce. Zmieniający się klimat może również wpływać na zdrowie ludzi, co zostało podkreślone podczas szczytu klimatycznego COP28(odnośnik otworzy się w nowym oknie). UE jest kluczowym uczestnikiem rozmów klimatycznych ONZ, a w 2015 r. zademonstrowała chęć działania, przystępując do porozumienia paryskiego(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Na mocy porozumienia Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55 % poniżej poziomów z 1990 r. Ten ambitny cel jest zapisany w Europejskim prawie o klimacie(odnośnik otworzy się w nowym oknie) z 2021 r., a także stanowi część Europejskiego Zielonego Ładu(odnośnik otworzy się w nowym oknie), czyli planu działania UE na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.(odnośnik otworzy się w nowym oknie), co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. Aby osiągnąć ten cel, UE wspiera większy udział energii odnawialnej, większą efektywność energetyczną, czystszy transport, bardziej ekologiczne rolnictwo i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Nieuniknione emisje zostaną zrekompensowane lepszą gospodarką leśną, ochroną ekosystemów oraz inwestowaniem w innowacje i badania w celu przesunięcia granic wiedzy na temat adaptacji, co pozwoli gromadzić coraz więcej, coraz lepszych danych na temat zagrożeń i strat związanych z klimatem.

Na drodze do niskoemisyjnej przyszłości

Nowa broszura Results Pack podnosi szeroki zakres tematów, które wspierają transformację niskoemisyjną w głównych sektorach odpowiedzialnych za emisje gazów cieplarnianych (GHG), zarówno na poziomie UE, jak i globalnym. Prezentuje wykonalność techniczną, opłacalność finansową, akceptację społeczną oraz potencjalne dodatkowe korzyści i kompromisy związane z niskoemisyjnymi ścieżkami transformacji do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego. W ramach 11 projektów omówionych w niniejszej broszurze przedstawiono zalecenia dla decydentów na szczeblu krajowym i unijnym oraz określono strategie znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w nadchodzących dziesięcioleciach. Ich wyniki zapewnią lepsze zrozumienie wykonalności i społeczno-ekonomicznych skutków zmienionego środowiska. Pomogą również uniknąć najgorszych skutków globalnego ocieplenia, przynosząc jednocześnie korzyści dla zdrowia i bezpieczeństwa energetycznego, a także konkurencyjności w zakresie zielonych technologii przy jednoczesnym zapewnieniu, że Europa pozostanie światowym liderem w walce ze zmianami klimatu.

Badania finansowane ze środków UE w centrum uwagi

Projekt COMFORT zebrał ekspertów z wielu dziedzin, takich jak nauka o systemie ziemskim, oceanografia, nauka o rybołówstwie i ekologia — ich zadaniem było zbadanie „punktów krytycznych”, których przekroczenie może prowadzić do znaczących i często nieodwracalnych zmian w ekosystemach morskich. Naukowcy pracujący przy projekcie LOCOMOTION opracowali bardziej efektywny zintegrowany model oceny (IAM) o otwartym kodzie źródłowym, zapewniający niezawodny i dokładny system oceny opcji polityki zrównoważonego rozwoju i identyfikacji skutecznych ścieżek transformacji do społeczeństwa niskoemisyjnego. W ramach projektu NEGEM przeprowadzono ocenę siedmiu technologii i praktyk o ujemnych emisjach (NETP) oraz ich potencjalnego wkładu w neutralność klimatyczną jako dodatkowej strategii ograniczania emisji. Projekt 4C umożliwił integrację obserwacji i modeli w celu lepszego zrozumienia interakcji między dwutlenkiem węgla a klimatem i zwiększenia zaufania do prognoz klimatycznych. Celem projektu CONSTRAIN jest rozpoznanie luk w wiedzy, dlatego zainicjowano częstszą aktualizację kluczowych informacji klimatycznych, takich jak wpływ aerozoli atmosferycznych na budżet radiacyjny Ziemi oraz rola chmur i oceanów w napędzaniu zmian klimatu. W ramach projektu EXHAUSTION określono ilościowo zmiany w śmiertelności i zachorowalności na choroby układu krążeniowo-oddechowego (CPD) z powodu ekstremalnych upałów i zanieczyszczenia powietrza w kontekście ocieplającego się klimatu oraz zidentyfikowano strategie łagodzenia ich negatywnych skutków. Projekt ENGAGE miał na celu zidentyfikowanie ścieżek, które ograniczają szczytową temperaturę zgodnie z porozumieniem paryskim, poprzez zastosowanie i ulepszanie zintegrowanych modeli oceny. Efektem projektu CAMPAIGNers była aplikacja na telefon Climate Campaigners, która ma edukować i motywować obywateli do zmiany zachowań oraz dostarczać dane na potrzeby podejmowania decyzji politycznych i stworzenia narzędzi modelowania predykcyjnego zmian stylu życia w zakresie zużycia energii, mobilności, żywności i konsumpcji. W ramach projektu VERIFY naukowcy przygotowali dokładniejszą ocenę zasobów węgla i emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i podtlenku azotu (N2O) na całym świecie. Z kolei w ramach projektu LANDMARC opracowano narzędzia do pomiaru i monitorowania emisji dwutlenku węgla w celu pomiaru potencjału technologii i praktyk łagodzących zmiany klimatu w rolnictwie, leśnictwie i innych sektorach użytkowania gruntów. Na koniec wspomnijmy o projekcie HABITABLE, którego zespół przeprowadził badanie dotyczące migracji i zmian klimatu na poziomie systemów społeczno-ekologicznych, aby zrozumieć, w jaki sposób zmiany w środowisku naturalnym mogą wywołać głębokie przemiany społeczne.

Powiązane artykuły

Zmiana klimatu i środowisko
Ulepszone wielowymiarowe narzędzie modelowania zrównoważonego rozwoju
  • Zmiana klimatu i środowisko icon
  • Technologie przemysłowe icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Potencjał technologii i praktyk o ujemnym bilansie emisji
  • Zmiana klimatu i środowisko icon
  • Technologie przemysłowe icon

26 Marca 2025

Zmiana klimatu i środowisko
Nowe narzędzia oferujące bezstronną ocenę wpływu czynników antropogenicznych i naturalnych na klimat
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Nowe narzędzia modelowania zapewniają aktualne dane klimatyczne
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Nowe narzędzia pozwalają lepiej zrozumieć ciągłą dynamikę między klimatem a obiegiem węgla
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Nowe badanie ujawnia pilną potrzebę ochrony oceanów
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Zdatne lub niezdatne do zamieszkania - decyzje migracyjne w obliczu zmian klimatu
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

13 Marca 2025

Zmiana klimatu i środowisko
Innowacyjna aplikacja na telefon zachęca do niskoemisyjnego stylu życia
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Fale upałów i zanieczyszczenie powietrza: cisi zabójcy w Europie
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

26 Marca 2025

Zmiana klimatu i środowisko
Budowanie zdolności instytucji niezbędne do sprawnego przeciwdziałania zmianie klimatu
  • Zmiana klimatu i środowisko icon
  • Technologie przemysłowe icon

28 Grudnia 2023

Zmiana klimatu i środowisko
Rozwój rozwiązań łagodzących skutki zmiany klimatu opartych na gruntach
  • Zmiana klimatu i środowisko icon

26 Marca 2025