Poprawa jakości powietrza dzięki specjalnie dostosowanym produktom monitorującym
Zła jakość powietrza pozostaje kluczowym globalnym problemem zdrowotnym, odpowiedzialnym za przedwczesne zgony około 7 milionów ludzi(odnośnik otworzy się w nowym oknie) każdego roku. Obywatele krajów rozwijających się często są bardziej narażeni na zanieczyszczenia, ale niektóre regiony w Europie i Stanach Zjednoczonych również mogą przekraczać aktualne wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia(odnośnik otworzy się w nowym oknie) dotyczące zanieczyszczenia powietrza. To zagrożenie dla zdrowia pokazuje jak ważne są globalne i regionalne pomiary zanieczyszczenia powietrza. Zazwyczaj przeprowadzane są zarówno przez stacje naziemne, jak i obserwacje satelitarne, które zbierają dane na temat składu chemicznego atmosfery.
Przekształcanie danych o jakości powietrza w użyteczne informacje
Takie dane dostarczają ekspertom i decydentom jaśniejszego obrazu poziomów zanieczyszczenia — a czasem pomagają znaleźć ich przyczyny — ale kluczowym wyzwaniem jest przekształcenie tych danych w użyteczne i przydatne informacje. „Chociaż wszystkie te dane satelitarne są potencjalnie bogatym źródłem, często nie są wykorzystywane dostatecznie” — mówi koordynator projektu AQ-WATCH(odnośnik otworzy się w nowym oknie) Guy Brasseur z Instytutu Meteorologii im. Maxa Plancka(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w Niemczech. „Dane leżą nagromadzone w plikach i komputerach”. Uzasadnieniem projektu AQ-WATCH było zatem pełne wykorzystanie informacji, które już istnieją, poprzez stworzenie łatwych w użyciu produktów monitorujących. Takie produkty mogłyby przynieść bezpośrednie korzyści decydentom, naukowcom i ostatecznie obywatelom. Aby to osiągnąć, projekt zgromadził nie tylko naukowców i pracowników akademickich, ale także MŚP z doświadczeniem w opracowywaniu produktów IT. Skupiono się na trzech regionach geograficznych: Chile, Pekinie w Chinach i stanu Kolorado w Stanach Zjednoczonych. „Zaczęliśmy od zaproponowania pewnych produktów, a następnie przedyskutowaliśmy te pomysły z użytkownikami końcowymi” — dodaje Brasseur. „Następnie zbudowaliśmy wstępne prototypy, wzięliśmy udział w kolejnej rundzie rozmów i ulepszyliśmy prototypy w oparciu o uzyskane informacje i sugestie”.
Opracowanie prototypowych produktów do monitorowania jakości powietrza
Z pomocą uczestniczących w projekcie MŚP zespół był w stanie zbudować szereg prototypowych produktów do monitorowania jakości powietrza, które wykorzystują istniejące dane. Narzędzia te zostały zaprojektowane tak, aby można je było łatwo zintegrować z istniejącymi systemami monitorowania i zaspokoić określone potrzeby. Przykładowo, jednym z narzędzi jest system prognozowania jakości powietrza o wysokiej rozdzielczości dla obszarów miejskich, które wykorzystuje informacje satelitarne i naziemne. Drugim narzędziem jest atlas jakości powietrza. „Opracowaliśmy również narzędzie do atrybucji, które może pomóc użytkownikom zidentyfikować źródło zanieczyszczenia i sprawdzić, czy jest ono lokalne” — wyjaśnia Brasseur. „Może to umożliwić ludziom podejmowanie działań ukierunkowanych na źródła zanieczyszczenia powietrza”. Zespół projektu opracował narzędzie pomagające użytkownikom oszacować wpływ wszelkich proponowanych działań w zakresie redukcji zanieczyszczeń oraz system przewidujący burze pyłowo-piaskowe. Może to być szczególnie przydatne dla operatorów energii słonecznej, ponieważ takie burze mogą poważnie wpływać na wydajność instalacji. W Kolorado przetestowano system ostrzegania przed pożarami, a zespół opracował również modele przewidywania zanieczyszczeń powodowanych przez operacje szczelinowania. Te prototypowe narzędzia zostały następnie udostępnione za pośrednictwem platformy interfejsu użytkownika(odnośnik otworzy się w nowym oknie), która została stworzona specjalnie na potrzeby projektu.
Dalszy rozwój i komercjalizacja narzędzi
Od zakończenia projektu konsorcjum bada potencjalne możliwości dalszego rozwoju i komercjalizacji tych narzędzi oraz rozszerzenia ich na inne części świata. Na przykład międzynarodowa firma energetyczna wyraziła zainteresowanie integracją systemów monitorowania jakości powietrza w niektórych częściach Afryki. „Kluczowym wyzwaniem jest to, że każda część świata ma inne wymagania” — tłumaczy Brasseur. „Narzędzia te będą zatem musiały zostać dostosowane do różnych sytuacji, a to będzie wymagało dalszej współpracy między naukowcami i firmami”.