Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Promowanie doskonałych badań i innowacji w technologiach kwantowych

Inicjatywa QuantERA ogłosiła 24 zwycięzców zaproszenia do składania wniosków w 2023 r., którzy otrzymają fundusze na badania nad technologiami kwantowymi.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Sieć QuantERA ujawniła zwycięzców zaproszenia do składania wniosków badawczych w 2023 r. w dziedzinie technologii kwantowych (QT). Otrzymane finansowanie umożliwi 24 zwycięskim konsorcjom projektowym zbadanie nowych pomysłów badawczych, które mogą przynieść rewolucyjne zmiany w różnych dziedzinach: od medycyny i meteorologii po bankowość i telekomunikację. Rozpoczęty w 2014 r. program QuantERA jest wiodącą europejską siecią publicznych organizacji finansujących badania z 31 krajów, stworzoną w celu wspierania doskonałych badań i innowacji w dziedzinie QT. Obecnie jest kontynuowany w ramach finansowanego ze środków UE projektu QuantERA II, który opiera się na sukcesach jego poprzednika QuantERA I (2016–2022). QuantERA II zaspokaja rosnące zapotrzebowanie na wspólne przedsięwzięcia i wspólne systemy finansowania w wysoce interdyscyplinarnej sferze technologii kwantowych.

Zwycięska 24

Zaproszenie do składania wniosków w ramach programu QuantERA 2023 zostało ogłoszone przez 35 organizacji finansujących z 28 krajów. 24 zwycięskie wnioski złożone przez 122 międzynarodowe zespoły badawcze wybrano spośród 101 wniosków przesłanych przez 486 zespołów. Zwycięskie projekty, które otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad 29 milionów euro, będą obejmować dwa tematy: zjawiska i zasoby kwantowe (QPR) oraz stosowaną naukę kwantową (AQS). QPR koncentruje się na przygotowaniu fundamentów pod technologie kwantowe przyszłości, a AQS na przekształcaniu efektów kwantowych i ustalonych koncepcji w nauce kwantowej w zastosowania technologiczne i opracowywaniu nowych produktów. Obszary badań obejmują komunikację kwantową, symulacje i obliczenia kwantowe, informatykę kwantową oraz kwantową metrologię wykrywania i obrazowania. Program QuantERA opiera się na zrozumieniu, że wysoce interdyscyplinarny charakter badań nad technologiami kwantowymi nie pozwala na ich ograniczenie do pojedynczej instytucji lub państwa. Dlatego koncentruje się na wspólnych przedsięwzięciach i finansowaniu. W rezultacie 15 projektów związanych z QPR — koordynowanych przez instytucje z Chorwacji, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Luksemburga, Łotwy, Polski i Słowacji — jest finansowanych przez organizacje z Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Włoch. W przypadku dziewięciu projektów związanych z AQS koordynowanych przez instytucje z siedzibą w Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Izraelu, Polsce i Wielkiej Brytanii, finansowanie otrzymują organizacje z Austrii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Izraela, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Turcji, Węgier i Wielkiej Brytanii. „W odpowiedzi na zaproszenie QuantERA w 2023 r. złożono dużą liczbę wysokiej jakości wniosków zarówno w podstawowym temacie «Zjawiska i zasoby kwantowe», jak i w temacie translacyjnym «Stosowana nauka kwantowa»” — stwierdza koordynator naukowy programu QuantERA, prof. Konrad Banaszek w aktualnościach opublikowanych na stronie internetowej programu. „Lista finansowanych projektów wyraźnie ilustruje spektakularny potencjał nauki i technologii kwantowej, jeśli chodzi o proponowanie ekscytujących nowych pomysłów badawczych, a także identyfikowanie ścieżek prowadzących do przełożenia wyników naukowych na zastosowania technologiczne i rozwój nowych produktów. Program QuantERA jest wyjątkowym mechanizmem finansowania, ponieważ umożliwia wsparcie wspólnych wysiłków badawczych łączących wiedzę specjalistyczną z tradycyjnych dyscyplin naukowych dostępnych w Europie i poza nią”.

Wiedza i wyzwania

Program QuantERA ma również swój udział w organizacji konferencji Conference on Quantum Technologies in Europe, która odbyła się w Madrycie w dniach 22–23 listopada 2023 r. w ramach hiszpańskiej prezydencji w Radzie UE. Konferencja dała naukowcom, menedżerom i praktykom technologii kwantowych możliwość podzielenia się swoją wiedzą i omówienia wyzwań stojących przed rozwojem tej dziedziny w Europie. Projekt QuantERA II (QuantERA II ERA-NET Cofund in Quantum Technologies) kończy się w 2026 roku. Więcej informacji: strona internetowa projektu QuantERA

Słowa kluczowe

QuantERA II, kwant, technologia kwantowa, zaproszenie do składania wniosków, badania, badania i innowacje

Powiązane artykuły