European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Odkrywanie sposobów na brak samotności w mieście, naturalnie

Jak aktywność społecznościowa na łonie natury może zwalczać samotność w miastach? Odpowiedzią na to pytanie zajmuje się wspierany przez UE projekt RECETAS.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Zdrowie icon Zdrowie

„Spacery po parku lub wzdłuż wody, uprawa żywności, hodowla kwiatów, ćwiczenia w naturalnym otoczeniu... A gdyby te działania były opcjami walki z samotnością i poprawy naszego samopoczucia w mieście?” — takie pytanie stawia finansowany ze środków UE projekt RECETAS. Rozpoczęty w 2021 r., testuje i ocenia, w jaki sposób interakcje społeczne na łonie natury mogą pomóc mieszkańcom miast w walce z samotnością oraz poprawić ich zdrowie i samopoczucie psychiczne. Samotność jest poważnym problemem społecznym, który nie uznaje granic i dotyka ludzi w każdym wieku, z różnych kultur, środowisk ekonomicznych i płci. Nie tylko może powodować niepokój i depresję, ale może również prowadzić lub pogarszać stan przewlekłych schorzeń, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca i choroby naczyniowe mózgu. Projekt RECETAS wykorzystuje randomizowane badania z grupą kontrolną oraz badania efektywności kosztowej w celu przyjrzenia się innowacyjnym „przepisywanym” interwencjom społecznym na łonie natury w sześciu miastach w Europie, Australii i Ameryce Południowej: Marsylia (Francja), Barcelona (Hiszpania), Praga (Czechy), Helsinki (Finlandia), Cuenca (Ekwador) i Melbourne (Australia). Jako pozytywna siła w walce z samotnością, „recepty społeczne” są podejściem stosowanym do łączenia ludzi z aktywnościami, grupami i usługami w społeczności w celu poprawy ich zdrowia i samopoczucia. Projekt został opisany w czasopiśmie „Cities & Health”.

Wykroczenie poza ogrodnictwo społecznościowe

„Byliśmy zainteresowani wykorzystaniem wcześniejszych badań wykazujących, że rozwiązania oparte na naturze, które są wspierane społecznie, takie jak ogrody społecznościowe lub działkowe, mogą przesunąć wskazówkę stresu i niepokoju, a także wzmocnić więzi społeczne” — donosi główna autorka artykułu dr Jill S. Litt z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie w Hiszpanii, który jest koordynatorem projektu Hiszpania, w artykule opublikowanym w portalu „Psychreg”. „Jednak ogrodnictwo społecznościowe nie jest dla każdego. Postanowiliśmy więc sprawdzić, w jaki sposób możemy wykorzystać terapeutyczne korzyści płynące z natury i struktur społecznych dla szerszej populacji i zastosować je do pojawiającego się problemu zdrowia publicznego: samotności. Nasz pomysł polegał na przyjęciu istniejącej koncepcji, przepisywania społecznego, i wykorzystaniu jej do połączenia systemów opieki zdrowotnej, które mają potencjał do interwencji w zakresie samotności, z rozwiązaniami opartymi na naturze, takimi jak parki, ogrody, bulwary, nabrzeża i inne niebieskie strefy, które powinny być częścią naszej infrastruktury zdrowia publicznego, ale nie są wykorzystywane do celów poprawy zdrowia i dobrostanu”. Litt kontynuuje omawianie postępów i wyzwań związanych z badaniem: „Obecnie jesteśmy w trakcie gromadzenia danych, więc wyniki będą dostępne w 2025 roku. Nasze obecne badanie testuje holistyczny model przepisywania społecznego, który jest oparty na grupach, prowadzony przez przeszkolonych moderatorów i stosowany na zewnątrz w naturalnych przestrzeniach... . Trzy z naszych badań (Barcelona, Helsinki i Praga) wdrażają randomizowane badania z grupą kontrolną, które wzmocnią bazę dowodową dla «recept społecznych» opartych na naturze”. Wyniki projektu RECETAS (Re-imagining Environments for Connection and Engagement: Testing Actions for Social Prescribing in Natural Spaces) mogą pomóc w kształtowaniu polityki miejskiej i strategii opieki zdrowotnej w sześciu miastach, stanowiąc wzór dla innych miast borykających się z podobnymi problemami. „Jeśli odniesiemy sukces, mamy nadzieję na współpracę z gminami miejskimi w celu przyjęcia tych programów, tak aby samotność stała się kolejną istotną oznaką zdrowia i dobrego samopoczucia, to znaczy podstawowym wskaźnikiem zdrowia. Dostawcy usług zdrowotnych mogli by go wówczas wcześniej i skuteczniej badać i kontrolować” — podsumowuje badaczka. Więcej informacji: strona internetowa projektu RECETAS

Słowa kluczowe

RECETAS, samotność, natura, przepisywanie społeczne, zdrowie, dobre samopoczucie, miasto

Powiązane artykuły