European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

AN END-TO-END SOLUTION ACCELERATING COST-NEUTRAL RETROFITTING FOR ENERGY-EFFICIENT FAMILY HOMES

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększenie dostępności i opłacalności modernizacji domu oraz jej uproszczenie

Finansowany ze środków UE projekt upraszcza finansowanie, planowanie i realizację idealnych pakietów renowacji domu przy użyciu prostego, cyfrowego podejścia, które sprawia, że renowacja jest bezproblemowa. Ten unikalny model nie wymaga żadnych inwestycji finansowych ze strony właścicieli domów.

Energia icon Energia

Obecne tempo modernizacji budynków w UE jest alarmująco niskie — około 1% rocznie. W tym tempie modernizacja wszystkich budynków zajęłaby sto lat. Potencjalne korzyści są jednak znaczące. Udana modernizacja może obniżyć całkowite zużycie energii w UE o 5–6%, a emisję CO2 o 5%. Biorąc pod uwagę te korzyści, istnieje potrzeba nowego podejścia do modernizacji — takiego, które przedstawia solidne uzasadnienie biznesowe, ułatwia redukcję emisji, minimalizuje ryzyko dla właścicieli domów i gmin oraz skutecznie wykorzystuje kapitał prywatny. Finansowany ze środków UE projekt FITHOME opracowuje takie rozwiązanie: poprzez integrację unikalnego lokalnego instrumentu podatkowego z cyfrowym, kompleksowym podejściem odblokuje znaczny kapitał na modernizację. W centrum tego transformacyjnego podejścia znajduje się właściciel domu. „Opracowaliśmy innowacyjne rozwiązanie — punkt kompleksowej obsługi. Pozwoli to właścicielom na modernizację swoich domów bez własnych inwestycji finansowych” — zauważa koordynatorka projektu Melissa Wolf-Baas. „Wspieramy również gminy w ich roli kierowniczej w transformacji dzielnic z gazu na zieloną energię. Nasz gminny program zrównoważonego rozwoju (GVR) umożliwia gminom całkowite odciążenie właścicieli domów w zakresie modernizacji. Korzystając z tego podejścia, realizowanego przez De Woonpas, gminy zyskują kontrolę nad transformacją energetyczną opartą na dzielnicach, bez znaczącego wpływu na ich organizację ani duże inwestycje”.

Proces modernizacji

Proces rozpoczyna się od inspekcji domu uczestnika w celu określenia potencjalnych środków modernizacyjnych. Po tej kontroli właściciel domu otrzymuje szczegółową propozycję przedstawiającą potencjalne oszczędności energii oraz zalecane środki modernizacyjne. Co ważne, nie musi on dokonywać żadnych inwestycji finansowych. „W zamian za modernizację domu właściciel domu płaci podatek lokalny przez cały okres posiadania domu, maksymalnie do 30 lat. Jednak w większości przypadków oszczędności na rachunkach za energię przewyższają opłaty z tytułu podatków lokalnych. W miarę upływu czasu oszczędności rosną, a podatek pozostaje bez zmian, o ile program obowiązuje w odniesieniu do nieruchomości” — podkreśla Wolf-Baas. Unikalnym aspektem GVR jest jego prostota i pełna dostępność dla właścicieli domów. Udział w programie nie wymaga sprawdzenia zdolności kredytowej, a jeśli właściciel domu sprzeda dom przed zakończeniem okresu płatności, podatek lokalny zostanie przeniesiony na nowego właściciela.

Obiecująca przyszłość

„Ponieważ GVR jest pionierską koncepcją, która nie ma sobie podobnych, musieliśmy opracować różne komponenty, aby zapewnić jej funkcjonalność” — stwierdza Wolf-Baas. Koordynatorka projektu podkreśla, że kluczowym elementem GVR jest narzędzie obliczeniowe, które szacuje zapotrzebowanie na ciepło przed i po modernizacji. Dane te pomagają przewidzieć potencjalne oszczędności i w połączeniu z kwotami podatków pozwalają użytkownikom ocenić, czy istnieje przekonujący argument biznesowy dla właścicieli domów. „Przewidujemy, że do końca 2024 r. będziemy w pełni działać w 12 holenderskich gminach, dzięki czemu GVR będzie dostępny dla wszystkich prywatnych właścicieli domów na tych obszarach” — opowiada Wolf-Baas. „Do tej pory nasze wysiłki zaowocowały udaną modernizacją około 100 domów w różnych gminach, co zaowocowało wysoką oceną zadowolenia naszych uszczęśliwionych właścicieli domów na poziomie 9,1 na 10”. „Poszerzamy nasze horyzonty i obecnie opracowujemy wersję GVR dla korporacji mieszkaniowych przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ta ekspansja pozwoli nawet osobom wynajmującym nieruchomości cieszyć się korzyściami płynącymi z modernizacji domu za pomocą GVR” — podsumowuje Wolf-Baas.

Słowa kluczowe

FITHOME, modernizacja, właściciele domów, gminy, GVR, transformacja energetyczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania