CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Pij ze swoim partnerem, będzie ci to służyć

Nowe badanie pokazuje, że pary, które piją razem, żyją dłużej.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Zdrowie icon Zdrowie

Zdrowa dieta i ćwiczenia mogą nam pomóc dłużej żyć. Ale kto wiedział, że picie z drugą połówką może dawać podobne efekty? Alkohol i związki mogą być dobrym połączeniem.

Delektujcie się wspólnie, zostańcie ze sobą

Wyniki opublikowane w czasopiśmie "The Gerontologist" wykazały, że pary, które mają takie same nawyki związane z piciem alkoholu i piją razem, mają większe szanse na dłuższe życie i trwałe związki. Badanie było częścią Health and Retirement Study, w którym wzięło udział ponad 4600 małżeństw różnopłciowych w Stanach Zjednoczonych, w których małżonkowie ukończyli 50 lat. Co 2 lata przeprowadzano z nimi wywiady i pytano, czy pili ze swoim partnerem (para pijąca zgodnie) w którymś momencie w ciągu ostatnich 3 miesięcy oraz o średnią ilość wypijaną tygodniowo. Nie skupiano się na rodzaju spożywanego alkoholu.

Żyj długo i... pij

„Celem tego badania było przyjrzenie się spożyciu alkoholu w parach w badaniu Health and Retirement Study i konsekwencjom dla śmiertelności” — stwierdziła główna autorka dr Kira Birditt, profesorka prowadząca badania na Uniwersytecie Michigan, w informacja prasowa. „Co ciekawe, odkryliśmy, że pary, w których obie osoby wskazały picie alkoholu w ciągu ostatnich trzech miesięcy, żyły dłużej niż inne pary, w których obie strony wskazały niepicie lub u których występowały niezgodne wzorce picia, czyli jedna osoba piła a druga nie”. Więc na co czekasz, walnij sobie kilka ze swoim partnerem! Ostrzega jednak: nie sięgaj jeszcze po kieliszek. „Nie wiemy, dlaczego picie alkoholu przez oboje partnerów wiąże się z lepszą przeżywalnością. Myślę, że wykorzystanie innych technik, których używamy w naszych badaniach pod względem codziennych doświadczeń i kwestionariuszy ekologicznej oceny chwilowej, może pozwolić nam naprawdę to zrozumieć, na przykład, koncentrując się na parach pijących zgodnie. Jak wygląda ich codzienne życie? Czy piją razem? Co robią, kiedy piją?” Birditt twierdzi, że potrzebne są dalsze badania przed wyciągnięciem ogólnych wniosków na temat wpływu alkoholu na pary. „Istnieje również niewiele informacji na temat codziennych procesów interpersonalnych, które odpowiadają za te powiązania. Przyszłe badania powinny ocenić wpływ wzorców picia w parach na codzienną jakość małżeństwa i codzienne wyniki w zakresie zdrowia fizycznego”.

Słowa kluczowe

drink, picie, para, partner, alkohol