Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

establishing Community Renewable Energy Webs - Rolling out a business model and operational tool creating webs of households that jointly manage energy to improve efficiency and renewables uptake

Article Category

Article available in the following languages:

Społecznościowe sieci energii odnawialnej pokonują bariery ograniczające integrację energetyczną

Innowacyjny system zarządzania energią oparty na współpracy gospodarstw domowych zapewnia małym konsumentom i prosumentom wsparcie administracyjne potrzebne, aby mogli skupić się na maksymalizacji korzyści.

UE jest światowym liderem w dziedzinie technologii energii odnawialnej i jej wdrażania. Coraz więcej organizacji i gospodarstw domowych zaczyna produkować energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce. Nowelizacja dyrektywy w sprawie energii odnawialnej z 2018 r. wprowadziła nowe przepisy umożliwiające obywatelom odgrywanie aktywnej roli poprzez konsumpcję własną energii odnawialnej i tworzenie społeczności energetycznych działających w tym zakresie. Uczestnictwo obywateli pozostaje jednak ograniczone, częściowo ze względu na zdolności administracyjne, które są niezbędne w społecznościach energetycznych. Finansowany ze środków UE projekt eCREW został stworzony, aby rozszerzyć możliwości zaangażowania obywateli poprzez przejęcie przez lokalnego dostawcę energii wszystkich zadań administracyjnych, od fakturowania po zapewnienie wymaganych systemów informatycznych.

Generowanie korzyści zamiast biurokracji

Model biznesowy projektu eCREW łączy w sobie konsumentów, prosumentów i sprzedawców energii. Detaliczni sprzedawcy energii, czyli lokalni dostawcy usług energetycznych, działają jako tak zwane podmioty zarządzające społecznością. „Przejmują wszystkie obowiązki administracyjne, w tym kwestie organizacyjne, rozliczenia i rozwiązywanie konfliktów, dzięki czemu społecznościowe sieci energii odnawialnej (CREW) mogą skupić się na zwiększaniu korzyści dla społeczności” — wyjaśnia koordynator projektu Johannes Reichl z Instytutu Energii na Uniwersytecie Johannesa Keplera w Linzu. Co więcej, innowacyjny system współpracy gospodarstw domowych w zakresie zarządzania energią w ramach projektu zwiększa inkluzywność, ponieważ nawet gospodarstwa domowe nieposiadające własnych systemów fotowoltaicznych mogą korzystać z energii słonecznej. „Usuwa to barierę, która zazwyczaj oddziela gospodarstwa domowe o niższych dochodach lub osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych od transformacji energetycznej i produkcji energii odnawialnej” — zauważa Reichl.

Aplikacja na telefon i gra sprawiają, że rozwiązanie CREW jest przejrzyste i skuteczne

Aplikacja eCREW jest dostosowaną wersją programu „Energy Cockpit” partnera GreenPocket. Aplikacja dostarcza członkom CREW (odbiorcom energii) informacji dotyczących ich zużycia energii elektrycznej i przepływów energii w społeczności. Informuje też, kiedy nadwyżka energii elektrycznej z fotowoltaiki jest dostępna w społeczności i kiedy można zaoszczędzić pieniądze, wykorzystując tę nadwyżkę do zaspokojenia zapotrzebowania na energię. Jednocześnie, dzięki grze PEAKpoker, członkowie sieci CREW dowiadują się, ile energii elektrycznej zużywają każdego dnia i od czego zależy ich zużycie. Pomaga im to również dostrzegać dodatkowe możliwości oszczędzania energii elektrycznej poprzez porównania i ranking podobnych gospodarstw domowych. Buduje to również atmosferę przyjaznej konkurencji, co motywuje użytkowników do przesuwania swojego zapotrzebowania na godziny, w których energia słoneczna jest produkowana, dzięki czemu mogą osiągnąć większą wydajność w porównaniu z sąsiadami.

Cenne lekcje

Sieci CREW w Hiszpanii, Niemczech i Turcji oraz duża społeczność obserwujących pokazują potencjał sukcesu i entuzjazm obywateli. Pozwoliły również dostrzec istotną i nieoczekiwaną barierę. Jak wyjaśnia Reichl: „Państwa członkowskie nadal mają zaskakująco odmienne i niekompatybilne rynki energii elektrycznej i obowiązujące standardy techniczne, co utrudnia wykorzystanie gotowości technicznej eCREW. W przeciwieństwie do dominującej jednorodności u konkurentów, takich jak USA czy Chiny, każdy z naszych 27 małych rynków wymaga nowego rozwoju”. Wraz z postępującą harmonizacją otoczenia regulacyjnego, prawnego i technicznego w różnych krajach podejście eCREW może zwiększyć integrację energetyczną i przyspieszyć transformację. „Społeczności energetyczne nie minimalizują zużycia paliw kopalnych przez samo swoje istnienie. Obywatele muszą zmienić nawyki korzystania z energii elektrycznej, do czego potrzebują informacji o bieżącym zużyciu i bardziej wydajnych opcjach przez cały dzień. Połączenie inteligentnych zachęt społeczno-ekonomicznych z podnoszącymi komfort technologiami informatycznymi może zmaksymalizować wykorzystanie potencjału odnawialnej energii elektrycznej” — podsumowuje Reichl. Projekt eCREW pokazał, jak można to osiągnąć dzięki niezbędnemu wsparciu ram regulacyjnych i prawnych.

Słowa kluczowe

eCREW, energia, energia odnawialna, energia elektryczna, społeczności energetyczne, prosumenci, integracja energetyczna, PV, fotowoltaika, dyrektywa w sprawie energii odnawialnej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania