European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Isolation and Segregation Landscape. Archaeology of quarantine in the Indian Ocean World

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie kwarantanny w dobie kolonializmu na Mauritiusie

Badanie ośrodków kwarantanny z czasów kolonialnych na Mauritiusie prowadzi do cennych wniosków na temat walki z problemami zdrowotnymi bez dyskryminacji, z których możemy skorzystać nawet dziś.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Zdrowie icon Zdrowie

W XVIII i XIX wieku rozwój transportu oraz przemieszczanie się ludności na dużą skalę przyczyniły się do łatwiejszego rozprzestrzeniania się chorób epidemicznych. W rezultacie powstały stosowne przepisy oraz infrastruktura pozwalająca na izolację chorych i prowadzenie kwarantanny. Wykorzystywanie ich na przestrzeni wieków nie wynikało jednak wyłącznie z przesłanek medycznych - wielokrotnie były wykorzystywane w celach politycznych i społecznych, często w kontekście dyskryminacji.

Badania ośrodka kwarantanny na Mauritiusie

Projekt ISLand, realizowany dzięki wsparciu ze środków działania „Maria Skłodowska-Curie”, skupiał się na Mauritiusie jako studium przypadku zmian procesu walki z chorobami epidemicznymi w kontekście interwencji ludzkiej, a także przemian środowiskowych i społecznych. „Prowadząc nasze badanie patrzyliśmy na zagadnienie przez pryzmat archeologii historycznej, zdobywając przekonujące dowody na to, że zarządzanie zdrowiem publicznym wiązało się często z dyskryminacją i segregacją, szczególnie wśród zmarginalizowanych grup”, podkreśla Alessandra Cianciosi, stypendystka działania „Maria Skłodowska-Curie”. Badania skupiały się na bezludnej wysepce Île Plate na Mauritiusie, stosowanej przez Imperium Brytyjskie jako ośrodek kwarantanny w okresie od 1856 do 1920 roku. Dzięki kompleksowej analizie dokumentów historycznych, w tym map i sprawozdań medycznych, a także szeroko zakrojonym badaniom i pracom wykopaliskowym, badacze odkryli wiele interesujących kwestii dotyczących organizacji miejsca odosobnienia. Wyciągnięte z badań wnioski rzucają nowe światło na problem nierównego traktowania różnych grup społecznych i płci oraz dostarczają nowej wiedzy na temat zmian w sposobie stosowania kwarantanny w czasie.

Globalne skutki

Korzystając z systemu informacji geograficznej w ramach platformy StoryMap badacze nie tylko określili funkcje Île Plate jako miejsca odosobnienia, ale także wnieśli nieoceniony wkład w zrozumienie dziedzictwa kulturowego Mauritiusa. Rezultaty badań przeprowadzonych w ramach projektu ISLand odbijają się szerokim echem na świecie, wzbogacając dyskusje na temat dziedzictwa kolonialnego i procesów dekolonizacji, szczególnie w kontekście Oceanu Indyjskiego. Ponadto badania przeprowadzone w ramach projektu pozwoliły na znalezienie dowodów potwierdzających wykorzystywanie interwencji dotyczących zdrowia publicznego w celu dyskryminacji i segregacji niektórych grup społecznych i społeczności w czasach kolonialnych. W przyszłości współpraca z lokalnymi interesariuszami skupi się na badaniach cmentarza kwarantanny, które będą miały na celu zebranie danych bioarcheologicznych w celu określenia stanu zdrowia osób zmarłych w okresie kwarantanny. Wyniki badań zostaną zestawione z podobnymi danymi pochodzącymi ze współczesnych cmentarzy na Mauritiusie, co być może przyczyni się do zrozumienia historycznego kontekstu.

Badanie zapomnianej historii

Pomimo swojego historycznego znaczenia, zwłaszcza z punktu widzenia tysięcy migrantów i robotników przymusowych, strefa kwarantanny zlokalizowana na wyspie Île Plate została zapomniana, dopóki zespół projektu ISLand nie zwrócił na nią ponownie uwagi. Jak uważa Cianciosi: „Wyzwanie polega na zajęciu się tą historią z pewnym wyczuciem, włączeniu jej do wielokulturowej tożsamości Mauritiusa i przedstawieniu jej gościom bez utrwalania kolonialnych narracji lub promowania zachodniego punktu widzenia”. Wiedza na temat procesów historycznych, reakcji na kryzysy zdrowotne i zarządzania migracją stanowi źródło cennych wniosków, na których mogą oprzeć się współczesne strategie mające na celu ograniczanie nierówności społecznych i dyskryminacji. Opracowanie wniosków i rozpowszechnianie ich w świecie nauki nie tylko pozwoli nam lepiej poznać przeszłość, ale także będzie stanowiło wsparcie wysiłków na rzecz walki z wyzwaniami zdrowotnymi i promowania sprawiedliwości społecznej. Dzięki projektom takim jak ISLand możemy wypełnić lukę w wiedzy dotyczącej historii i teraźniejszości, przyczyniając się do budowy bardziej integracyjnej i sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

Słowa kluczowe

ISLand, kwarantanna, Mauritius, choroby epidemiczne, dyskryminacja, archeologia historyczna, Île Plate

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania