Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Czy w przypadku czasu spędzanego przed ekranem ważniejsza jest jakość niż ilość?

Nowe badania przynoszą odpowiedź na pytanie, czy bardziej wpływa na nas to, ile czasu spędzamy online, czy to na co tam patrzymy.

Pojawia się coraz więcej literatury naukowej dotyczącej tego, jak era cyfrowa, Internet i media społecznościowe wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ale mniej wiadomo jednak na temat, w jaki sposób potencjalnie wpływają one na sam umysł, na przykład na procesy pamięci i poznanie społeczne. Według ważnego raportu opublikowanego w czasopiśmie „World Psychiatry” to, na co patrzymy, ma większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie niż czas trwania ekspozycji. Międzynarodowy zespół badawczy przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę analizę najnowszych danych naukowych dotyczących czasu spędzanego przed ekranem i zdrowia psychicznego. Rozszerzono również badanie z 2019 r. dotyczące tego, jak Internet może wpływać na zdrowie psychiczne, poznawcze i społeczne.

Nie każdy czas spędzony przed ekranem ma taką samą wartość

Raport wykracza poza ogólne trendy i podejścia do tego, jak Internet wpływa na zdrowie psychiczne, funkcje poznawcze i funkcjonowanie społeczne. „Weźmy pod uwagę dwa scenariusze: w pierwszym przypadku młoda osoba spędza w sieci łącznie cztery godziny dziennie, nieustannie reagując na rozpraszające powiadomienia, gdy tylko pojawią się na ekranie, a następnie przewijając niekończące się strumienie krótkich treści, które mogą być algorytmicznie ukierunkowane na ich wady lub niepewności. Może to skutkować zmniejszoną koncentracją na ważnych zadaniach lub powodować problemy z wizerunkiem ciała lub niską samooceną” — wyjaśnia współautor Lee Smith, profesor zdrowia publicznego na uczelni Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii, w komunikacie prasowym. „W drugim scenariuszu starsza osoba dorosła spędza dokładnie te same cztery godziny dziennie online, ale zamiast tego wykorzystuje ten czas na rozwijanie nowych relacji społecznych i dostęp do treści edukacyjnych, co przynosi korzyści dla jej samopoczucia, a nawet funkcjonowania mózgu. W tym przypadku możemy zaobserwować bardzo różne rezultaty wynikające z dokładnie takiej samej ilości czasu spędzonego online”.

Cyfrowy dobrostan

Rośnie liczba dowodów na wpływ mediów cyfrowych na funkcjonowanie społeczne i zdrowie mózgu. Badania te można wykorzystać do opracowania bardziej precyzyjnych wytycznych i strategii, które pomogą ludziom w pełni wykorzystać korzyści, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z czasem spędzanym online. „Obecnie wiele wytycznych i zaleceń dotyczących korzystania z Internetu koncentruje się na ograniczaniu ilości czasu spędzanego online” — dodaje główny autor dr Josh A. Firth z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. „Chociaż ograniczenie korzystania z urządzeń cyfrowych w celu zapewnienia czasu na zdrowe działania w «prawdziwym świecie» brzmi zdroworozsądkowo, teraz jesteśmy w stanie opisać, w jaki sposób konsekwencje korzystania z urządzeń cyfrowych zależą od kwestii znacznie wykraczające poza czas spędzony online”. Jak podsumowuje Smith: „Dzięki zebraniu najnowszych dowodów z neuronauki, zdrowia populacji i badań psychologicznych, omawiany raport jest w stanie opisać, w jaki sposób na pozytywne lub negatywne skutki korzystania z Internetu przez daną osobę mogą wpływać proste rzeczy, takie jak wiek i status socjodemograficzny, wraz ze złożonymi czynnikami związanymi z faktycznym charakterem «życia online» poszczególnych osób”.

Słowa kluczowe

czas przed ekranem, online, zdrowie, dobre samopoczucie, Internet, media społecznościowe, urządzenia cyfrowe, korzystanie z Internetu