European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Jak będzie wyglądał za 60 lat klimat w miejscu, w którym mieszkasz?

Nowa aplikacja pozwala na wgląd w przyszłość klimatu w tysiącach miast, miasteczek i przedmieść na całym świecie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Jaki klimat będzie panował za pięć, 10, a nawet 50 lat? Jak gorąco będzie latem? Czy zimą będzie można liczyć na śnieg? Które procesy można odwrócić poprzez redukcję emisji? Jeśli klimat będzie się nadal zmieniał, na ile moje rodzinne miasto zacznie przypominać tę cieplejszą, bardziej wilgotną lub bardziej suchą miejscowość, w której bywam na wakacje lub służbowo? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z wpływu zmiany klimatu na nasze miasta i miasteczka, nic dziwnego więc, że wielu z nas w pewnym momencie zadało sobie przynajmniej jedno z tych pytań.

Skomplikowane statystyki

Globalna wersja przyjaznej dla użytkownika interaktywnej aplikacji internetowej stworzonej przez Matta Fitzpatricka z University of Maryland Center for Environmental Science – Appalachian Lab w Stanach Zjednoczonych jest już dostępna – i spieszy z odpowiedziami. Użytkownicy mogą przeszukiwać ponad 40 500 miejsc i ponad 5300 obszarów metropolitalnych, aby znaleźć lokalizację o dzisiejszym klimacie najbardziej podobnym do klimatu, jaki przypuszczalnie będzie panował w ich mieście w 2080 roku. Zasadniczo aplikacja pozwala odpowiedzieć na następujące pytanie: Jeśli chcę poznać najlepszy przykład tego, jaki klimat będzie panował w moim mieście w przyszłości, gdzie mam się udać? Na przykład jeśli mieszkasz w Brukseli w Belgii, musisz pojechać się do Bomby we włoskiej Abruzji, aby przekonać się, jak Twoje miasto będzie wyglądać w 2080 roku. Przewiduje się, że lata w stolicy UE będą wówczas o 5,3°C cieplejsze i o 20,6% bardziej suche, a zimy o 3,9°C cieplejsze i o 9,1% bardziej suche niż obecnie.

Ilustracja przyszłości klimatu

„W ciągu 50 lat na półkuli północnej miasta położone na północy staną się znacznie bardziej podobne do miast na południu”, komentuje prof. Fitzpatrick, zastępca dyrektora ds. badań w centrum, cytowany w informacji prasowej ośrodka. „Jeśli chodzi o przyszły klimat, wszystko przesuwa się w kierunku równika. Im bliżej równika, tym trudniej znaleźć adekwatne odpowiedniki klimatu w regionach takich jak Ameryka Środkowa, południowa Floryda czy północna Afryka. Na Ziemi brakuje miejsca, które byłoby reprezentatywne dla tego, jak te miejsca będą wyglądać w przyszłości”. Prof. Fitzpatrick posłużył się metodą statystyczną, która dopasowuje oczekiwany przyszły klimat w jednym miejscu do obecnego klimatu w innym. Wykorzystał w tym celu najnowsze dostępne dane z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ. Oczywiście klimat może zmienić się w dowolnym momencie, a konkretny charakter tych zmian nie jest jednoznacznie określony. Aplikacja bierze to pod uwagę, przedstawiając wyniki dla scenariuszy wysokiej i ograniczonej emisji, aby można było porównać je z tymi, których możemy się spodziewać w przypadku wdrożenia postanowień porozumienia paryskiego, a także dla różnych modeli prognoz klimatycznych. Prof. Fitzpatrick chce, aby aplikacja była dla użytkowników czymś więcej niż tylko narzędziem pokazującym, jak lokalny klimat będzie się zmieniał w miarę dalszego ocieplania się planety. „Liczę, że będzie nadal dostarczać argumentów na potrzeby dyskusji temat zmiany klimatu. Mam nadzieję, że dzięki temu ludzie będą mogli dokładniej zrozumieć skalę jej następstw i powody, dla których naukowcy są nimi tak zaniepokojeni”.

Słowa kluczowe

klimat, zmiana klimatu, miasto, równik, emisje, aplikacja