European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

W jaki sposób można oczyścić brudną ziemię?

Odpady przemysłowe, środki chemiczne używane przez rolników oraz różne zanieczyszczenia mogą powodować skażenie gleby. Rozmawiamy z Manuelą Masutti, ekspertką w zakresie wykopywania nowej wiedzy na temat rekultywacji gleby.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Problem zanieczyszczenia gleb jest istotnym wyzwaniem dla całej Europy. Według szacunkowych danych Europejskiej Agencji Środowiska na całym kontynencie może istnieć przeszło 2,5 miliona miejsc zanieczyszczonych szkodliwymi substancjami, a w przypadku 14 % z nich możemy mieć do czynienia z silnym zanieczyszczeniem. Problem potęguje fakt, że czysta gleba stanowi nieodzowny fundament zrównoważonego rozwoju i to właśnie na niej opiera się środowisko wolne od zanieczyszczeń. „Zdrowie gleb ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia przeciwdziałania zmianie klimatu i łagodzenia jej skutków, zwiększania odporności na klęski żywiołowe i zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego”, mówi Manuela Masutti, technolożka parku naukowego Area Science Park we włoskim Trieście. Unijna strategia w sprawie ochrony gleby do 2030 roku określa szczegółowe ramy oraz działania mające na celu ochronę i rekultywację gleb oraz zapewnienie ich zrównoważonego użytkowania. Cele tej strategii wspiera prawo o odbudowie środowiska, znane szerzej pod angielską nazwą Nature Restoration Law, którego celem jest odtworzenie 20 % obszarów lądowych i morskich Unii Europejskiej do 2030 roku, a także odbudowa wszystkich zdegradowanych ekosystemów do 2050 roku. „Pierwszy etap działań wymaga dokładnego poznania stanu gleb, aby określić jej parametry i na ich podstawie ustalić, czy konieczna jest rekultywacja”, zauważa Masutti.

Technologie usuwania, izolowania lub rozkładu zanieczyszczeń gleby

Jeśli odkażanie gleby okaże się konieczne, włodarze maja do wyboru szereg metod i technologii usuwania, izolowania lub rozkładania zanieczyszczeń. Najbardziej podstawowym sposobem rekultywacji terenu jest usunięcie warstwy gleby i przewiezienie jej na składowisko odpadów, gdzie będzie możliwe ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się szkodliwych substancji. Inne popularne rozwiązania obejmują pompowanie do gleby gazów reaktywnych, w tym ozonu, a także przepłukiwanie gleby płynami umożliwiającymi rozkład lub pochłanianie szkodliwych zanieczyszczeń. Inną możliwością jest uprawa roślin, które naturalnie absorbują problematyczne substancje chemiczne i umożliwiają ich bezpieczną utylizację. W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu POSIDON, na którego czele stanęła Masutti, powstał szereg nowych, innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań tego problemu. Ich skuteczność została zweryfikowana w ramach badań realizowanych na pięciu obszarach poprzemysłowych, w tym w dawnej rafinerii ropy naftowej w Trieście, zamkniętym zakładzie przetwórstwa stali w Lizbonie i stoczni w Bilbao. Jedną z opracowanych przez badaczy technik jest Soil-Omic® - proces wykorzystujący mikroorganizmy w celu rozkładania zanieczyszczeń w glebie. Dzięki ciągłemu przepłukiwaniu zanieczyszczonego miejsca i monitorowaniu drobnoustrojów w glebie możliwy jest dobór odpowiednich mikroorganizmów do przeprowadzenia odkażania. Zanieczyszczenia organiczne są rozkładane i przetwarzane w nieszkodliwe substancje, z kolei substancje nieorganiczne są usuwane z gleby w procesie wymywania i obróbki chemicznej.

Wymazywanie błędów przeszłości

Kolejną innowacją wprowadzoną przez zespół projektu POSIDON na rynek rekultywacji gleby jest rozwiązanie ERASE. Technologia opracowana przez badaczy opiera się na potężnych elektrodach wykorzystywanych w celu usuwania zanieczyszczeń chemicznych z gleby lub przetwarzania ich w nieszkodliwe substancje. „Skutkiem rewolucji przemysłowej jest zabrudzenie gleb. Współczesna rewolucja technologiczna może pozwolić nie tylko na wymazanie tych błędów przeszłości, ale także przywrócenie funkcji gleb, by mogły służyć ludziom w przyszłości”, podsumowuje Masutti. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o wynikach badań realizowanych w ramach projektu POSIDON: Problem zanieczyszczonych gleb w Europie.

Słowa kluczowe

POSIDON, odpady przemysłowe, zanieczyszczenie, gleba, skażenie gleby, ziemia, tereny poprzemysłowe, zmiana klimatu, strategia UE w sprawie gleby