Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Oglądanie letnich igrzysk olimpijskich działa na nas pozytywnie!

Wyniki badań potwierdzają - oglądanie sportu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Już wkrótce rozpoczną się tegoroczne letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu - pierwsze igrzyska po zakończeniu pandemii. Sportowcy spotkają się po raz 33 w nowożytnej historii. Widzowie będą podziwiać ich zmagania - zarówno wzloty i zwycięstwa, jak i upadki i porażki. W rozgrywkach weźmie udział przeszło 10 000 najlepszych na świecie atletów i atletek, którzy reprezentując każde z ponad 200 państw dadzą pokaz nadludzkich wręcz możliwości. Każdego dnia będziemy poznawać ich nazwiska i słuchać ich wyjątkowych historii.

Męczy cię chandra? Może warto... zdobyć bilety?

Jeśli należysz do szczęśliwców, którzy zobaczą igrzyska na żywo, odczujesz korzyści, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Z wyników najnowszych badań wynika, że oglądanie wydarzeń sportowych na żywo poprawia samopoczucie i zmniejsza poczucie samotności. Osoby oglądające sport na żywo cieszą się lepszym samopoczuciem od osób, które tego nie robią. Przyczyna leży prawdopodobnie w społecznych aspektach oglądania sportu. Udział w takich wydarzeniach zaspokaja bowiem niektóre z naszych potrzeb nawiązywania więzi międzyludzkich. Pierwsze badanie mające na celu zbadanie korzyści płynących z uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu sportowym na żywo na szeroką skalę zostało przeprowadzone w 2023 roku. Zespół badawczy kierowany przez Uniwersytet Anglia Ruskin (ARU) w Zjednoczonym Królestwie przeanalizował dane zebrane od ponad 7 200 osób dorosłych w wieku 16-85 lat mieszkających na terenie Anglii. Respondenci wzięli udział w badaniu Taking Part Survey zleconym przez rząd Zjednoczonego Królestwa. Badanie wyników wykazało, że respondenci, którzy wzięli udział w wydarzeniu sportowym na żywo w ciągu roku poprzedzającego badanie byli bardziej zadowoleni ze swojego życia, mieli poczucie większego sensu życia i odczuwali mniejszą samotność niż osoby, które nie brały udział w takich wydarzeniach. „Nasze badanie jest pierwszym w historii przykładem analizy korzyści płynących z uczestnictwa w jakimkolwiek wydarzeniu sportowym przez osoby dorosłe. Uważamy, że nasze odkrycia mogą okazać się istotne z punktu widzenia kształtowania działań w zakresie zdrowia publicznego, na przykład oferowania wybranym grupom biletów na wydarzenia w niższych cenach”, zauważyła Helen Keyes, główna autorka badania i kierowniczka Katedry Psychologii i Nauk o Sporcie ARU, zacytowana w informacji prasowej uczelni. „Przeprowadzone badanie odnosiło się zarówno do bezpłatnych wydarzeń sportowych przeznaczonych dla amatorów, w tym rozgrywek miejscowych drużyn piłkarskich, jak i meczów Premier League. Konieczne jest zatem przeprowadzenie dalszych badań, które pozwolą na stwierdzenie, czy większe korzyści przynosi oglądanie sportu na elitarnym poziomie, czy raczej są one ściśle związane ze wspieraniem określonej drużyny”. Jak uważa badaczka: „Wyniki mówią nam jednak, że oglądanie jakiegokolwiek wydarzenia sportowego na żywo zapewnia wiele możliwości wchodzenia w interakcje społeczne, a to pomaga budować tożsamość grupową oraz poczucie przynależności, co łagodzi uczucia samotność i poprawia dobre samopoczucie”.

Po prostu oglądaj!

Wolisz zostać w domu i oglądać sport siedząc na kanapie? Nie masz powodu do zmartwień - dosłownie. Wyniki badania przeprowadzonego w 2021 roku wskazują, że osoby oglądające sport w telewizji lub w sieci były mniej przygnębione. Co więcej badacze wykazali też związek częstotliwości oglądania wydarzeń sportowych przez dorosłych w starszym wieku z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia u nich depresji. Naukowcy przeanalizowali dane zgromadzone w ramach przeprowadzonego w Japonii ogólnokrajowego badania Japan Gerontological Evaluation Study, w którym wzięło udział przeszło 21 000 osób dorosłych w starszym wieku. Respondenci zostali zapytani o średnią częstotliwość oglądania wydarzeń sportowych na żywo, w telewizji oraz w sieci w ciągu roku poprzedzającego badanie. Blisko 21 % zgłaszało objawy depresji, takie jak utrzymujący się obniżony nastrój, zanik odczuwania przyjemności lub zainteresowania czynnościami, poczucie winy lub bezwartościowości, brak energii i słabą koncentrację. Przez kilka następnych tygodni warto pamiętać, że kibicowanie to nie tylko świetna zabawa. Niesie za sobą także inne korzyści!

Słowa kluczowe

Letnie igrzyska olimpijskie, Igrzyska Olimpijskie, olimpiada, sport, wydarzenia sportowe na żywo, na żywo