Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Amsterdam Rheumatology Center for AutoImmune Diseases

Article Category

Article available in the following languages:

Poznawanie komórkowych i molekularnych mechanizmów chorób autoimmunologicznych

Przełomowe badanie zmienia sposób, w jaki rozumiemy, diagnozujemy i leczymy reumatyczne choroby autoimmunologiczne, torując drogę spersonalizowanym terapiom i wcześniejszym interwencjom.

Reumatyczne choroby autoimmunologiczne (ARD) są wywoływane przez nieprawidłowe reakcje immunologiczne, wskutek których organizm atakuje własne tkanki, co często prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego, bólu i uszkodzenia narządów. Do schorzeń tych należy reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy i nieswoiste zapalenie jelit. Chociaż możliwości leczenia ARD poprawiły się na przestrzeni lat, w przypadku wielu pacjentów nadal występuje nieprzewidywalna progresja choroby i nieadekwatna odpowiedź na terapię. Dokładniejsze zrozumienie mechanizmów immunologicznych odpowiedzialnych za te choroby jest niezbędne do opracowania bardziej precyzyjnych i skutecznych metod leczenia.

Szkolenie przyszłych naukowców

Realizowany przy wsparciu programu działań „Maria Skłodowska-Curie”(odnośnik otworzy się w nowym oknie) projekt ARCAID(odnośnik otworzy się w nowym oknie) miał na celu zbadanie komórkowych i molekularnych mechanizmów leżących u podstaw ARD oraz znalezienie biomarkerów w celu poprawy diagnostyki, rokowania i leczenia. Projekt zgromadził 16 naukowców na początku kariery i multidyscyplinarny zespół ekspertów. „Poprzez wspieranie interdyscyplinarnej współpracy i wyposażanie młodych naukowców w najnowocześniejsze narzędzia projekt ARCAID miał na celu wygenerowanie nowych wniosków badawczych, które mogą doprowadzić do rzeczywistych zmian dla pacjentów z ARD”, mówi koordynator projektu Ronald van Vollenhoven.

Przełomowe odkrycia naukowe

Naukowcy na początku kariery skupili się w projekcie ARCAID na roli komórek odpornościowych w rozwoju chorób, takich jak limfocyty B, które wytwarzają autoprzeciwciała i mają kluczowe znaczenie dla wielu zaburzeń autoimmunologicznych. Opracowali nowe techniki badania genetycznej regulacji limfocytów B i zidentyfikowali specyficzną sygnaturę genu NF-κB w limfocytach B(odnośnik otworzy się w nowym oknie), sugerując nowe cele terapeutyczne. Badanie ARCAID umożliwiło dokładniejsze zrozumienie najwcześniejszych zmian immunologicznych u osób, u których może rozwinąć się reumatoidalne zapalenie stawów. Limfocyty T i neutrofile były głównym podmiotem badania jako kluczowe w powstawaniu choroby. Badacze skupieni wokół projektu ARCAID odkryli również wczesne wskaźniki choroby na poziomie tkanek. Uszkodzenia DNA w błonie maziowej i zmiany metaboliczne u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów sugerują, że choroby autoimmunologiczne mogą rozpoczynać się na długo przed wystąpieniem objawów. U pacjentów z toczniem stwierdzono podwyższony poziom limfocytów B i podwójnie ujemnych limfocytów T, co może okazać się pomocne w diagnostyce i monitorowaniu choroby.

Lepsza diagnostyka dzięki wykrywaniu biomarkerów i modelom chorób

Projekt przyniósł ponadto przełomowe odkrycia w zakresie biomarkerów i narzędzi diagnostycznych. Zidentyfikowano cele molekularne w limfocytach B i wykazano, że specyficzne inhibitory hamują ich aktywację, co utorowało drogę przyszłym terapiom. Równocześnie wykorzystano obrazowanie PET do wykrywania cząsteczek w stawach objętych stanem zapalnym i stworzono sferoidalne modele 3D reumatoidalnego zapalenia stawów. Takie podejście nie tylko pomaga nam lepiej zrozumieć stan zapalny, ale także ogranicza zapotrzebowanie na testy na zwierzętach. Część badaczy opracowała innowacyjne modele i narzędzia, które łączą odkrycia laboratoryjne z zastosowaniami klinicznymi. Utworzono fizjologicznie odpowiedni model węzła chłonnego w celu oceny odpowiedzi immunologicznej specyficznej dla antygenu. Model oceny ryzyka reumatoidalnego zapalenia stawów(odnośnik otworzy się w nowym oknie) pozwolił przewidzieć wystąpienie choroby z ponad 80-procentową dokładnością.

Nie tylko badania

Ogólnie rzecz biorąc, rezultaty projektu przygotowują grunt pod interwencje prewencyjne w grupach wysokiego ryzyka. Opracowano aplikację do celowanego leczenia w celu optymalizacji opieki nad chorymi na toczeń, która jest już udoskonalana dzięki wsparciu dla rozwoju biznesu. Liczne owoce badań przeprowadzonych w projekcie ARCAID nie ograniczają się jedynie do immunologii i obejmują narzędzia, które mogą być bezpośrednio wykorzystywane w badaniach translacyjnych, dając nadzieję na długoterminowe korzyści w diagnostyce i medycynie spersonalizowanej. Van Vollenhoven dodaje na koniec: „Projekt nie tylko przyczynił się do rozwoju nauki, ale także pozwolił przeszkolić nowe pokolenie badaczy przygotowanych, by wprowadzić wyniki badawcze do praktyki klinicznej”.

Słowa kluczowe

ARCAID, reumatyczne choroby autoimmunologiczne (ARD), reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, biomarker, model

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania