Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Study of anthropogenic pollution after the war and establishing of measures for protection of plitvice national park and bihac region at the border area of croatia and bosnia-herzegovina

Article Category

Article available in the following languages:

Efekt działań wojennych na jakość wód w rzece Una

W ramach projektu badawczo-rozwojowego ANTHROPOL.PROT, sfinansowanego w części przez program INCO 2, umożliwiono pomoc w skoncentrowaniu niezbędnej uwagi na problemie jakości wody na terenie Bośni i Hercegowiny.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Po rozpadnięciu się dawnej Republiki Jugosławii na początku lat dziewięćdziesiątych, w rejonie tym wystąpiły walki zbrojne. Poza spowodowaniem tragedii ludzkich, wojna ta odbiła się także niekorzystnie na środowisku. Nawiązanie specyficznej współpracy pomiędzy europejskimi instytutami naukowymi w celu dokonania oceny wpływu na jakość wody w dolinie Bihar, na terenie Bośni i Hercegowiny, jak również w rejonie Parku Narodowego Jezior Plitwickich w Chorwacji. Naukowcy z Uniwersytetu Bihac w Bośni i Hercegowinie zbadali zwłaszcza dział wodny rzeki Una, nad którą leży miasto Bihac. Pobrano próbki z systemu wody pitnej, jak również z naturalnych źródeł, wód krasowych i z samej rzeki oraz przeprowadzono szereg analiz chemicznych i biologicznych. Poziomy amoniaku, azotków i fosforanów pozostawały w większości poniżej dopuszczalnych wielkości. Z drugiej strony, znaleziono podwyższone stężenia substancji toksycznych, co wskazuje na brak odpowiednich oczyszczalni ścieków wodnych w tym rejonie. Było to zwłaszcza zauważalne w dole rzeki, nieopodal miejscowości Bihac. Dlatego też pierwszym zaleceniem w ramach opracowanego projektu, była konieczność założenia oczyszczalni ścieków wodnych. Zespół pracowników Uniwersytetu Bihac studiował także czasy zalegania w wodach krasowych przy zastosowaniu wielu substancji śledzonych. Oznaczenie czasów zalegania stanowi ważną informację dotyczącą zbiorników magazynowych wody oraz akumulacji zanieczyszczeń. Ponadto, pomimo, iż nie wyciągnięto jasnych wniosków, podejrzewano, że do sytuacji takiej mogą się przyczyniać wycieki pochodzące z materiałów toksycznych składowanych w byłych zakładach wojskowych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania