European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Unlocking Animal Food Quality Research Potential in Baltic Region by Developing Scientific and Technical Capacities of the Research Institute “Sigra”

Article Category

Article available in the following languages:

Usprawnienie łotewskich badań nad jakością żywności

Środki UE są wykorzystywane do pobudzenia łotewskich badań w dziedzinie jakości żywności, a tym samym zdrowia publicznego. Dotychczasowe osiągnięcia obejmujące wymiany kadr oraz modernizacja sprzętu rozpoczynają nową erę owocnej współpracy na linii Łotwa–UE.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

UE często wspiera swoje najnowsze państwa członkowskie w zwiększaniu ich możliwości badawczych. Odkąd Łotwa wstąpiła do UE w 2004 r., UE wspiera wysiłki na rzecz usprawnienia krajowego Instytutu Badawczego Biotechnologii i Weterynarii Sigra. Finansowany z programu "Potencjał badawczy" trzyletni projekt BALTFOODQUAL zakończył się na początku 2011 r. Jego podstawowym celem było zwiększenie potencjału badawczego Instytutu w zakresie badań nad paszami i jakością żywności. Drugim celem było promowanie zdolności badawczych w strefie Morza Bałtyckiego oraz integracja regionalna z europejską przestrzenią badawczą (EPB) za pośrednictwem współpracy wewnątrzunijnej. Ogólnym celem inicjatywy na rzecz badań była poprawa stanu zdrowia konsumentów. Zespół osiągnął swoje cele. Rozwinięto potencjał naukowy i technologiczny Instytutu, szczególnie poprzez współpracę w innymi grupami z UE pracującymi w terenie. Dzięki projektowi w sześciu przypadkach oddelegowano pracowników Instytutu do jednostek badawczych w pobliskich krajach. Pozwoliło to oddelegowanym pracownikom na rozwinięcie umiejętności badawczych poprzez korzystanie z bardziej zaawansowanego sprzętu agencji partnerskich oraz planowanie przyszłych wspólnych projektów badawczych. W ramach projektu organizowano też delegacje w drugą stronę, podczas których zagraniczni naukowcy odwiedzali Instytut celem przeprowadzenia szkoleń w zakresie umiejętności. Wysiłki poczynione w ramach projektu przyczyniły się również do rozwoju zdolności badawczych Instytutu Sigra poprzez zakup nowego sprzętu dla trzech laboratoriów. Niektóre pomieszczenia Instytutu zostały wyremontowane w celu przyjęcia nowego sprzętu, a personel przeszkolono pod kątem jego użycia. Inne działania w ramach współpracy obejmowały wspólne publikacje opracowań oraz udział w 23 międzynarodowych wydarzeniach, konferencjach i warsztatach. Dodatkowe działania informacyjne obejmowały produkcję odpowiednich materiałów do użytku publicznego oraz 31 popularnych publikacji o Instytucie i pięć programów telewizyjnych. Dowodem na podniesienie potencjału Instytutu jest duża liczba nowych wspólnych działań, które rozpoczęto z innymi europejskimi instytucjami. Złożono trzy wnioski dotyczące nowych projektów, z których dwa uzyskały finansowanie i zakończyły się w 2013 r. Zarejestrowano cztery patenty i opublikowano 43 artykuły naukowe. Instytut ustanowił również Krajowy klaster żywności, w skład którego wchodzą partnerzy naukowi i przemysłowi. BALTFOODQUAL skutecznie zwiększył możliwości badawcze Instytutu Badawczego Sigra, czego skutkiem jest korzystna współpraca i pożyteczne wyniki badań.

Słowa kluczowe

Możliwości badawcze, jakość żywności, pasza, zdrowie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania