European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Organic Nanomaterials for Electronics and Photonics: Design, Synthesis, Characterization, Processing, Fabrication and Applications

Article Category

Article available in the following languages:

Kontrolowanie elektryczności i światła dla nowych urządzeń

Naukowcy rozwijają najnowocześniejsze materiały i metody produkcji, aby umożliwić już dziś powstanie urządzeń, których dotyczą wybiegające w przyszłość wizje.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W ciągu ostatnich mniej więcej 50 lat wyłoniła się ważna dziedzina elektroniki, zwana fotoniką, wykorzystująca ruch fotonów. Wśród licznych jej zastosowań są komunikacja światłowodowa, skanery kodów kreskowych oraz chirurgia laserowa. Do dziś osiągnięto wiele postępów na polu elektroniki organicznej i fotoniki. Termin "organiczna" odnosi się do faktu, że materiału są oparte na węglu, w odróżnieniu do tradycyjnej elektroniki i fotoniki, polegającej na materiałach takich, jak krzem. Na drodze do komercjalizacji znajduje się wiele wszechstronnych, lekkich i tanich urządzeń, z którymi wiążą się nadzieje na odegranie znaczących ról w systemach energetycznych, bezpieczeństwa, zdrowotnych itp. Jednak w celu spełnienia zapotrzebowań produktów jutra wymagane są nowe wielofunkcyjne materiały. Duże europejskie konsorcjum zainicjowało finansowany przez UE projekt ONE-P w celu opracowania brakujących materiałów dla nowych lub rozszerzonych metod transportu elektronów lub przekształcania fotonów w elektrony i vice versa. Do tej pory osiągnięto 66 rezultatów, które przełożyły się na 160 artykułów naukowych. Opracowano także najbardziej obiecujące materiały półprzewodnikowe, dielektryczne i elektrodowe i połączono je w celu zastosowania w nowych urządzeniach. Zostały one obszernie scharakteryzowane i przeniesione do większej skali przez partnerów przemysłowych. Przetwarzanie będzie dalej optymalizowane w miarę postępu prac w ramach projektu. Konsorcjum opracowało i scharakteryzowało nową generację emiterów światła, odznaczającą się dużym potencjałem w urządzeniach o wysokiej jasności. Ponadto naukowcy dążą obecnie do uzyskania materiałów, które zostaną wykorzystane na tzw. inteligentnych (reaktywnych) powierzchniach, a także w urządzeniach pamięci i czujnikach. Badaniom poddano wiele urządzeń wielofunkcyjnych, w tym tranzystory i fotoogniwa. W ramach starannych badań zoptymalizowano pod kątem parametrów urządzeń i wydajności drukowanie natryskowe cienkowarstwowych tranzystorów organicznych. Oczekuje się, że projekt ONE-P wzmocni pozycję Europy na polu elektroniki organicznej i fotoniki przez opracowanie krytycznych wielozadaniowych materiałów i technologii ich przetwarzania.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania