Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Lignin and carbohydrate acylation in nonwoody plant cell-walls: Structural role, enzymatic cleavage and biotechnological relevance

Article Category

Article available in the following languages:

Uwolnienie pełnego potencjału biomasy

Inicjatywa sfinansowana przez UE rozszerzyła badania i wiedzę w zakresie potencjału biomasy w zastosowaniach energetycznych i przemysłowych.

Wraz z przechodzeniem na bardziej zrównoważoną, niskowęglową gospodarkę, biomasa – materiał biologiczny pochodzący od żywych bądź niedawno żywych organizmów – ujawnia pełnię potencjału. Odnosi się to jej zastosowań zarówno jako źródła energii, jak i istotnego składnika w produkcji przemysłowych środków chemicznych w "białym", lub też przemysłowym sektorze biotechnologii. Biomasę można wykorzystać, między innymi, do wytwarzania bioenergii lub produkcji biopaliwo w drodze konwersji cieplnej lub chemicznej. W ramach projektu pod nazwą "Acylacja ligniny i węglowodorów w niedrewnianych roślinnych ścianach komórkowych: rola strukturalna, rozpad enzymatyczny i znaczenie biotechnologiczne" (Wallester), realizowanego w ramach akcji Marie Curie w zakresie mobilności naukowców, podjęto się zbadania aspektu acylacji/deacylacji oraz degradowalności ligniny i hemicelulozy w strukturze roślinnych ścian komórkowych. Projekt ten składa obietnicę pełniejszego i bardziej przyjaznego środowisku wykorzystania biomasy roślinnej. Biomasę roślinną można wykorzystać do wytwarzania bioenergii, biopaliw oraz przemysłowych substancji chemicznych. Jednak aby wykorzystać jej pełny potencjał, niezbędne jest skuteczne rozbicie roślinnych ścian komórkowych. W ramach projektu Wallester przyjęto multidyscyplinarne podejście, angażujące szereg dziedzin, w tym mikrobiologię, biologię molekularną oraz biologię strukturalną. Zaangażowani naukowcy odbyli także szkolenia w zakresie zarządzania projektami oraz pisania propozycji, umożliwiające im rozwój badań i kariery zawodowej. Potencjalne zastosowania tego podejścia obejmują rozwój procesów obróbki wstępnej biomasy roślinnej w fazach końcowych, takich jako wytwarzanie biopaliw oraz przygotowanie chemicznych substancji pomostowych, tj. podstawowych składników polimerów w przemyśle chemicznym. Wykorzystanie enzymów do rozbijania i degradacji struktur roślinnych ścian komórkowych ma również wiele istotnych zastosowań w "zielonej", lub środowiskowej, biotechnologii. Podejście to umożliwia oszczędzanie energii w przemyśle produkcji żywności oraz papieru/pulpy, a także ogranicza stosowanie szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych. Biorąc pod uwagę szerokie spektrum potencjalnych zastosowań, raport końcowy z projektu Wallester wzbudza wielkie zainteresowanie nie tylko wśród naukowców i badaczy, ale także w przemyśle biotechnologicznym.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania