Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29
Collective work science approach to solving the common problems of occupational health and performance in European forest operations SMEs

Article Category

Article available in the following languages:

Ścinanie problemów w leśnictwie

W ramach inicjatywy finansowanej przez UE opracowano zestaw narzędzi mający pomóc małym europejskim przedsiębiorstwom leśnym podjąć kroki na rzecz poprawy stanu zdrowia pracowników i wydajności gospodarczej.

Rozmaitym zmianom w działaniach w dziedzinie leśnictwa, takich jak korzystanie z podwykonawstwa, towarzyszy zwiększona presja gospodarcza na małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz problemy ze stanem zdrowia pracowników. Badania w ramach projektu Comfor doprowadziły do rozwoju koncepcji innowacyjnego transferu wiedzy, którego celem jest załagodzenie tych problemów. Wizją konsorcjum było przekształcenie nauki w praktykę i zapewnienie sposobów na zachęcenie do przyjęcia rozsądnych pod względem ergonomicznym praktyk roboczych. Działania w ramach projektu osiągnęły punkt kulminacyjny, kiedy powstał ukierunkowany i przyjazny dla użytkownika pakiet edukacyjny zawierający siedem narzędzi – pakietów treningowych – oraz metod mających zaowocować długofalowymi pozytywnymi skutkami w zakresie zdrowia i wydajności. Koncepcje treningowe i pakiety zostały indywidualnie zaprojektowane na podstawie warunków określonych dla każdego spośród dziesięciu państw uczestniczących w projekcie Comfor. Po zakończeniu testów, uzyskaniu potwierdzeń i uznania samych przedsiębiorców, dzięki intensywnym działaniom w zakresie rozpowszechniania informacji o projekcie i szkoleniom, narzędzia i metody zostały powszechnie przyjęte przez sektor leśnictwa. Co więcej, obecnie rozważa się, czy nie powinny one zostać wdrożone do szkoleń przeznaczonych dla przedsiębiorców i systemów certyfikacji. Narzędzia, dostępne do pobrania w językach krajów uczestniczących ze strony projektu Comfor, będą udostępniane nieodpłatnie MŚP działającym w branży leśnictwa. Jest to zgodne z celem projektu Comfor polegającym na szerokim rozpowszechnianiu wyników projektu na rzecz maksymalnego wpływu na poprawę stanu zdrowia pracowników i wydajności europejskich działań w branży leśnictwa. Wyniki projektu Comfor opublikowano w rozmaitych artykułach i zaprezentowano na licznych konferencjach naukowych, a także podczas międzynarodowych spotkań branżowych w postaci plakatów i prezentacji PowerPoint. Działania w ramach projektu mogą pomóc MŚP z branży leśnictwa osiągnąć długofalowe pozytywne wyniki i przyczynić się do stworzenia bardziej konkurencyjnej i zrównoważonej siły roboczej w branży leśnictwa UE.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania