Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29
New controlled release systems produced by self-assembly of biopolymers and colloidal particles at fluid-fluid interfaces

Article Category

Article available in the following languages:

Nowatorskie systemy kontroli uwalniania leków

W ramach europejskiej inicjatywy opracowano nowe techniki enkapsulacji o zdefiniowanych mechanizmach uwalniania czynnych składników.

Podawanie leku często wymaga nieprzerwanej aplikacji przez dłuższy czas i w sposób kontrolowany, aby uniknąć ewentualnych efektów ubocznych wynikających z jednorazowego podania wysokiej dawki. To wymusza opracowanie kontrolowanych technologii uwalniania, gdzie czynny składnik leczniczy zawarty byłby w tabletce lub kapsułce i powoli, stopniowo uwalniany. Podstawowa metoda umożliwiająca osiągnięcie kontrolowanego uwalniania polega na przyłączaniu substancji chemicznych do polimerów; technologię tę wykorzystuje się także w przemyśle spożywczym, rolnym i kosmetycznym. W enkapsulacji zwykle wykorzystuje się kapsułki charakteryzujące się kontrolowaną przepuszczalnością, która pozwala na powolne uwalnianie aktywnych składników. Jednakże ich niewielki rozmiar często stanowi czynnik ograniczający dla wewnętrznej separacji fazy i efektywnego uwalniania. Mając to na uwadze, twórcy projektu finansowanego przez UE "Nowe kontrolowane systemy uwalniania produkowane przez samodzielnie agregujące biopolimery i cząsteczki koloidalne na powierzchniach międzyfazowych ciecz-ciecz" (Controlled Release) skupili się na zidentyfikowaniu nowoczesnych materiałów do budowy odpowiednich systemów modelowych do kontrolowanego uwalniania leków. Fizyczne właściwości procesów agregacji i uwalniania zostały dogłębnie zbadane na powierzchniach międzyfazowych ciecz-ciecz w celu włączenia ich do projektu nowych urządzeń do enkapsulacji. Członkowie konsorcjum stworzyli zbiorniki wielopowłokowe z rozmaitych materiałów, w tym z protein, hydrokoloidów i koloidosomów. Stworzyli modele właściwości materiału o strukturze powłokowej i odpowiednim wnętrzu, aby zidentyfikować najlepszego kandydata. Do konstrukcji kapsułek użyto także biopolimerów regulowanych za pomocą temperatury, w celu zbadania ich efektywności pod względem zrównoważonego uwalniania w tak ograniczonej przestrzeni. Podsumowując, w ramach projektu Controlled Release stworzono nowatorskie modele i opracowano sposoby wytwarzania produktów kontrolowanego uwalniania. Zastosowanie wyników projektu przyczyni się do kształtowania zrównoważonego przemysłu opartego na wiedzy, poprawy jakości życia, zdrowia, bezpieczeństwa i warunków środowiska.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania