European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

AFR - Postdoctoral Grants (Luxembourg)

Article Category

Article available in the following languages:

Podnoszenie poziomu badań w Luksemburgu

Aby można było uczynić z Luksemburga ważne centrum badawczo-rozwojowe, trzeba odpowiedzieć na potrzeby naukowców w zakresie szkolenia, mobilności i możliwości rozwoju kariery. Finansowany ze środków UE program finansował realizację projektów z zakresu szkolenia badaczy, aby przyczynić się do umocnienia pozycji Luksemburga na mapie badawczej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

W ramach projektu "AFR - Postdoctoral grants (Luxembourg)" (AFR-PD) wspierane były szkolenia dla studentów i absolwentów studiów doktoranckich trwające, odpowiednio, cztery oraz dwa lata. Celem była pomóc początkującym badaczom u progu ich kariery zawodowej oraz poprawa warunków ich pracy. Realizowana przez cztery lata inicjatywa prowadzona była przez luksemburski Krajowy Fundusz na rzecz Badań, instytucję publiczną o naukowej, finansowej i administracyjnej autonomii. W programie mogli brać udział wszyscy kandydaci — bez względu na obywatelstwo — którzy chcieli odbyć szkolenia badawczy w Luksemburgu lub za granicą. Podczas trwania projektu 95 beneficjentów rozpoczęło realizację grantów dotyczących szerokiemu wachlarzowi dziedzin, takich jak nauki przyrodnicze, biologa i medycyna czy też nauki humanistyczne i społeczne. Duża liczba projektów badawczych w pierwszej turze przyznawania grantów przyczyniła się do zwiększenia widoczności działań badawczo-rozwojowych w Luksemburgu. Odnotowano wzrost liczby aplikantów, wynikający z przyciągnięcia kandydatów spoza kraju. Projekt AFR-PD przyczynił się do podniesienia poziomu wniosków i projektów dzięki bardziej rygorystycznym kryteriom selekcji. W efekcie odsetek przyjmowanych wniosków spadł z 80% do 50%. Projekt promował też partnerstwa publiczno-prywatne poprzez wspieranie badaczy współpracujących z luksemburskim sektorem prywatnym w zakresie szkoleń. Firmy otrzymały dodatkowe zachęty do wspólnego tworzenia projektów badawczych. Aby wesprzeć rozwój kariery badaczy, udostępniono także stypendia z przeznaczeniem na udział w kursach szkoleniowych i nieszkoleniowych, konferencjach naukowych, pracach terenowych i podróżach mających związek z realizacją projektów. Inicjatywa AFR-PD przyczyniła się do osiągnięcia celu polegającego na zbudowaniu masy krytycznej działań badawczo-rozwojowych w Luksemburgu i uzyskaniu pozycji atrakcyjnego miejsce do prowadzenia badań na mapie Europy. Omawiane działania doprowadziły do umocnienia współpracy badawczej w Luksemburgu i innych krajach, powstania wysokiej jakości szkoleń i projektów oraz zwiększenia zaangażowania przemysłu w badania naukowe.

Słowa kluczowe

Działania badawczo-rozwojowe, potrzeby badaczy, mobilność, rozwój kariery, granty dla absolwentów studiów doktoranckich, szkolenie badaczy, partnerstwo prywatno-publiczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania