Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Reduction of environmental risks, posed by Emerging Contaminants, through advanced treatment of municipal and industrial wastes

Article Category

Article available in the following languages:

Oczyszczanie bałkańskich wód z nowych substancji zanieczyszczających

Europejski projekt zajął się kwestią rozpoznanych niedawno nowych substancji zanieczyszczających, występujących w ściekach przemysłowych i miejskich w Europie i na Bałkanach, które stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Głównym celem finansowanej przez UE inicjatywy EMCO było zlokalizowanie w skażonych wodach europejskich wyłaniających się czynników zanieczyszczających, w tym substancji farmakologicznych, substancji powierzchniowo czynnych i barwników włókienniczych oraz ich usunięcie. Celem EMCO było także dostarczenie wyczerpujących danych na temat ścieków, aby opracować listę emisji wraz ze strategiami prewencyjnymi. Pierwszy krok obejmował określenie dostępnej wiedzy na temat uzdatniania wody oraz obecnego stanu zakładów zajmujących się oczyszczaniem. W oparciu o te informacje opracowano i oceniono szereg nowych metod uzdatniania, prowadząc do wyselekcjonowania odpowiednich badań biologicznych. Na podstawie kampanii pobierania próbek wyraźnie zaobserwowano powszechne występowanie substancji zanieczyszczających w miejskich wodach odpływowych na Bałkanach Zachodnich. Poziomy polutantów okazały się znacznie wyższe niż w innych państwach Europy i Stanów Zjednoczonych. Korzystając z laboratorium i zakładów oczyszczania ścieków na skalę pilotażową przetestowano poziom efektywności metody zaproponowanych przez projekt EMCO pod kątem usuwania zanieczyszczeń. W szczególności zbadano metodę odwróconej osmozy (RO) i nanofiltracji (NF) z myślą o uzyskaniu bezpiecznej wody pitnej. W ramach projektu EMCO stworzono techniki uzdatniania wody, które były indywidualnie dopasowane do wymogów krajów i regionów docelowych. Miejscowe placówki uzdatniania wody zdołały zredukować zagrożenia środowiskowe i zdrowotne, poprawiając jakość wody powierzchniowej. Seria wyczerpujących warsztatów i publikacji rozpowszechniła wyniki projektu wśród wszystkich zainteresowanych stron.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania