Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Proposal for the Continuous Proliferation & Simultaneous Maturation of Haematopoietic Stem Cells into Blood Cell Lineages

Article Category

Article available in the following languages:

Czerwone krwinki na tapecie

W ramach europejskiego projektu, Redontap, naukowcy badają produkcję czerwonych krwinek (RBC) z komórek macierzystych, aby móc zasilać banki krwi. Pozwoli to nie tylko obywać się bez dawców krwi, ale także określać z góry i produkować krew z dowolnej, nawet najrzadszej grupy.

Zdrowie icon Zdrowie

Dostarczenie wystarczającej ilości krwi do celów medycznych staje się coraz trudniejsze i bardziej kosztowne. Koszty transfuzji rosną, głównie ze względu na ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi czynnikami zakaźnymi, takimi jak choroba Creutzfeldta-Jakoba, i wynikające z tego środki bezpieczeństwa obejmujące pacjentów. Aby dostarczyć rozwiązań dla tych nawarstwiających się problemów, zespół finansowanego ze środków UE projektu Redontap skupił się na opracowaniu kontrolowanego bioreaktora, w którym krwiotwórcze komórki macierzyste (HSC) różnicują się w RBC (erytrocyty). Osiągnięcie tego celu składa się z trzech kroków. Pierwszy z nich obejmuje stworzenie środowiska, w którym kontrolowana proliferacja i różnicowanie HSC do postaci dojrzałych erytrocytów może być wyizolowana i oczyszczona. Jak dotąd zespół projektu Redontap prowadzi manipulacje poziomami cytokin, by kontrolować ścieżkę rozwoju oraz składniki odżywcze w bioreaktorze dla uzyskania optymalnych poziomów produkcji. Naukowcy przetestowali także różne warunki środowiskowe i zręby, by zdefiniować strategie zastępcze wsparcia zrębowego. Następnie stworzyli zmodyfikowane powierzchnie bioaktywne, które specjalnie wychwytują początkowe asymetrycznie dzielące się komórki. Udało się wpleść dwa peptydy w pokrytą złotem szklaną płytkę, przy czym eksperymenty prowadzono przy różnych stężeniach peptydów. Na koniec, zaprojektowanie i wyprodukowanie bioreaktora doprowadziło do stworzenia prototypu roboczego, który jest obecnie w fazie testów. Bioreaktor charakteryzuje się zminiaturyzowanymi czujnikami pH, zawartości rozpuszczonego tlenu, piany i temperatury, a także zmiennymi trybami hodowli (seryjnej, półciągłej, ciągłej i perfuzyjnej). Zakończenie projektu nastąpi w 2014 r. i oczekuje się, że badania zapewnią stworzenie RBC klasy klinicznej. Ponieważ szacuje się, że koszty usług w zakresie transfuzji krwi wynoszą aż 30 mld euro, wpływ gospodarczy i zdrowotny tego badania może okazać się znaczący.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania