Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

PROmotion and coordination of environmental research in Central and Eastern Europe for a sustainable Development with the support of the Enterprise Europe Network

Article Category

Article available in the following languages:

Równoważenie europejskich projektów z dziedziny środowiska

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) stanowią mniejszość wśród państw biorących udział w unijnych projektach środowiskowych. Nowy projekt przywraca równowagę w tej dziedzinie dzięki lepszej komunikacji i systemom współpracy.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Udział w projektach siódmego programu ramowego (7PR) z dziedziny środowiska jest nierównomierny - większość uczestników bowiem pochodzi z krajów założycielskich UE. Nowe państwa z CEE są słabiej reprezentowane, a najmniej projektów pochodzi z Litwy i Łotwy. Przywrócenia równowagi w tej dziedzinie podjęli się uczestnicy projektu PROCEED . Konsorcjum PROCEED składa się z 15 podmiotów z 12 państw, a projekt finansowany jest wspólnie z siostrzaną inicjatywą ENVIMPACT. W projekcie PROCEED przyjęto 11 założeń obejmujących innowacyjne badania środowiskowe w krajach CEE oraz zwiększanie możliwości współpracy badawczej. Do realizacji tych celów ma zostać wykorzystania sieć Enterprise Europe Network (EEN). Jest to sieć europejskich ośrodków technologicznych, uniwersytetów i innych centrów badawczych, a także izb handlowych. Wykorzystanie EEN pozwoli uczestnikom PROCEED na stworzenie sieci komunikacyjnej do wymiany informacji na temat wyników badań z dziedziny środowiska. Ma to rozwiązać problem deficytu wiedzy i doświadczenia w krajach CEE oraz pomóc w prowadzeniu badań. Projekt skupia się na państwach członkowskich UE-15, w tym Danii, Grecji i Włoszech. Wśród krajów z CEE znalazły się Bułgaria, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia i Słowenia, a także trzy kraje stowarzyszone (Chorwacja, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM) i Serbia). Prace prowadzone w ramach projektu PROCEED pozwoliły na dokonanie postępu w wielu dziedzinach. Chodzi tu między innymi o wykorzystanie wyników badań środowiskowych w krajach CEE, umowy o transferze nowych technologii oraz lepszą synergię z istniejącymi europejskimi sieciami i projektami z zakresu środowiska. Dodatkową korzyścią jest lepsza komunikacja i zrozumienie wyników badań po stronie prawodawców. Odnotowano zwiększone uczestnictwo we wspólnych projektach przez agencje z regionów będących przedmiotem działań projektu. Dzięki projektowi lepiej rozumiane są też kwestie własności intelektualnej. Poprawiła się także współpraca członków z EEN z przedsiębiorstwami. Wspólne działania informacyjne inicjatyw PROCEED i ENVIMPACT polegają między innymi na tworzeniu bazy danych dotyczących najlepszych praktyk. Znajdują się w niej szczegółowe analizy i zalecenia dotyczące rozpowszechniania wyników badań. W ramach PROCEED założono również szereg grup na różnych portalach społecznościowych oraz inicjowano różne dyskusje. Uczestnikom projektu powinno udać się zrealizować cel polegający na poprawie wyników i zwiększeniu uczestnictwa państw z CEE w unijnych inicjatywach badawczych.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania