Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Reinforcing the networking of FP7 National Contact Points (NCP) and third country contacts in the Euratom Fission Programme

Article Category

Article available in the following languages:

Promowanie europejskiego spojrzenia na rozszczepienie jądra atomu

Dobrze zorganizowana sieć Krajowych Punktów Kontaktowych (KPK) może zapewnić lepszą koordynację działalności badawczej i tworzenia technologii w obszarze rozszczepienia jądra atomu i ochrony przed promieniowaniem w Europie.

Energia icon Energia

Rozszczepienie jądra atomu może dostarczyć praktycznie wolnej od węgla energii dla obywateli i przemysłu Europy. Jednakże kwestie związane z długotrwałym zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem pracy i zarządzaniem odpadami wpływają na ogólne postrzeganie rozszczepienia jądra atomu jako problematycznego źródła energii. Istnieje więc zapotrzebowanie na bardziej zintegrowane prace badawcze i bardziej wydajne wykorzystanie funduszy europejskich programów ramowych. W ramach programu rozszczepienia jądra atomu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (EURATOM), interesariusze z UE zintegrowali i rozszerzyli możliwości badawcze i rozwojowe. Pozwoliło to zacieśnić współpracę europejską w rozwoju i rozmieszczeniu nowych technologii jądrowych, jak również działań harmonizujących europejskie szkolenia i edukację. Finansowany przez UE projekt NUCL-EU miał na celu stymulowanie bliższej współpracy wszystkich KPK z programu EURATOM. Jako dostawcy informacji i wsparcia dla potencjalnych partnerów nowych projektów i beneficjentów bieżących projektów, KPK mogą pomóc pozyskać zasoby potrzebne do zrealizowania wizji zrównoważonego rozwoju energii jądrowej. Aby osiągnąć te cele, partnerzy projektu przygotowali program szkoleniowy uzupełniający możliwe luki w wiedzy wśród KPK programu EURATOM. Skrojone na miarę posiedzenia i bliźniacze programy wpłynęły na podniesienie poziomu usług świadczonych badaczom pracującym na polu rozszczepienia jądra atomu. Zaproszono również przedstawicieli innych krajów do uczestnictwa we wszystkich działaniach szkoleniowych projektu NUCL-EU. Ustanowiono wirtualną pomoc dla mniej doświadczonych KPK, aby zapewnić opiekę mentora i wsparcie w codziennej pracy. Bardziej doświadczone KPK były odpowiedzialne za pytania dotyczące polityki programu EURATOM, propozycje i zarządzanie projektem. Wszyscy zarejestrowani użytkownicy forum EURATOM KPK w serwisie CORDIS mogą korzystać z pomocy NUCL-EU. Mimo że prace uczestników projektu skupiły się na KPK, europejska społeczność badawcza również zyska na projekcie z racji wyższego poziomu usług i zgromadzonego know-how. Dzięki bardziej ujednoliconym i ulepszonym usługom KPK w całej Europie projekt NUCL-EU wpłynął na zwiększenie udziału w programie EURATOM, zwalczając bariery dla nowych członków.

Słowa kluczowe

Krajowe Punkty Kontaktowe, rozszczepienie jądra atomu, źródło energii, Euratom, technologie jądrowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania