European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Developing quarantine pest detection methods for use by national plant protection organizations (NPPO) and inspection services

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacje na rzecz zahamowania chorób roślin

Naukowcy opracowali i przetestowali szereg metod wykrywania w czasie rzeczywistym patogenów roślin i szkodników w krajowych punktach kontroli granicznej.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Krajowe organizacje ochrony roślin odpowiadają za zminimalizowanie szans na przedostanie się szkodników i chorób roślin przez granice. Jednak kontrole graniczne często polegają na wzrokowej ocenie, po której z opóźnieniem realizowane są dalsze testy laboratoryjne. W związku z tym w projekcie QDETECT przyjrzano się godnym uwagi alternatywom testów w czasie rzeczywistym opartym na technologiach biochemicznych, akustycznych, teledetekcji i pułapkach na szkodniki. Opracowano technikę, która umożliwia wykrywanie chorób bakteryjnych na podstawie lotnych substancji chemicznych uwalnianych przez patogeny. W tym celu zaprojektowano także laserowy instrument i porównano kilka urządzeń, opartych na koncepcji "elektronicznego nosa", do wykrywania specyficznych patogenów. W dziedzinie akustyki naukowcy wykorzystali czułe instrumenty, takie jak wibrometr laserowy, do rejestrowania wibracji emitowanych przez gatunki szkodników. Każdy gatunek wykazuje pewien charakterystyczny wzorzec wibracji, który może być wykorzystany do identyfikacji podczas kontroli granicznych. Przyjrzano się także różnym projektom pułapek, typom strategii chwytania na przynętę lub pułapkowania owadów, takich jak chrząszcze z rodziny kornikowatych czy mączlik szklarniowy, które przenoszą powszechne wirusy roślinne. Powstała technika szybkiego testowania DNA umożliwiająca natychmiastowe potwierdzenie gatunku. Na zakończenie zespół projektu QDETECT zaprojektował oprogramowanie, które umożliwia automatyczną identyfikację chorych lub zdrowych roślin na podstawie materiału filmowego zarejestrowanego przez drony (małe samoloty bezzałogowe). Te i inne nowe technologie zagwarantują zgodność importowanych roślin z krajowymi i regionalnymi przepisami w dziedzinie zdrowia roślin. Ponadto posłużą do realizacji działań likwidacyjnych i kontrolnych, których celem jest minimalizacja szkód gospodarczych i środowiskowych.

Słowa kluczowe

Choroby roślin, patogeny, szkodniki, kontrola graniczna, pułapki na szkodniki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania