Skip to main content
European Commission logo print header

Characterization and quantitative modeling of DNA mismatch repair and its role in the maintenance of genomic stability and cancer avoidance

Article Category

Article available in the following languages:

Proces naprawy DNA i jego rola w zdrowiu i chorobie

Nasze komórki wykształciły w drodze ewolucji mechanizmy, które korygują błędy zachodzące w procesie replikacji DNA. W przypadku zakłócenia procesu naprawy DNA (MMR) utrzymanie stabilności genomu jest zagrożone, co staje się źródłem mutacji powodujących choroby, takie jak rak.

Zdrowie icon Zdrowie

W procesie naprawy u bakterii Escherichia coli do regionu, w którym występuje niedopasowanie pozyskiwane jest białko MutS. Poprzez odpowiedni ciąg zdarzeń przyciąga ono egzonukleazę DNA, aby usunąć niewłaściwą sekwencję. Następnie polimeraza syntetyzuje brakujące nukleotydy i w końcu ligaza DNA łączy odpowiedni fragment DNA z pozostałą częścią nici. W przypadku rodzin dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością (HNPCC) (zwanego zespołem Lyncha), mutacje linii komórek płciowych w dowolnych allelach homologicznych MutS zwiększają predyspozycje do wystąpienia nowotworów organu. Finansowany ze środków UE projekt MISMATCH2MODEL wykorzystał podejście biologii systemowej, aby zrozumieć proces MMR. Łącząc najnowocześniejsze metody strukturalne, biofizyczne i biochemiczne naukowcy ustalili, że białko MutS działa jako molekularny przełącznik inicjujący rozpoznawanie niedopasowania DNA. Po powstaniu niedopasowania i jego rozpoznaniu przez MutS, białko MutL łączy się z białkiem MutS, a następnie pozyskuje nukleazę MutH w celu wykonania nacięcia nowo zsyntetyzowanej nici. Ustalono, że asocjacja białek MutS i MutL z DNA to szybki proces liczony w sekundach lub minutach. Jednak te dwa białkowe komponenty były zatrzymywane w DNA przez długie okresy czasu (dziesiątki minut). Konsorcjum udowodniło również, że proces ponownego kształtowania DNA był stymulowany raczej temperaturą, niż adenozyno-5’-trifosforanem (ATP). Ważna linia prac projektu MISMATCH2MODEL wiązała się z rekonstrukcją ludzkiego procesu MMR u bakterii. Naukowcy z powodzeniem zidentyfikowali etap MMR ograniczający tempo jako wykrywanie niedopasowania i rozkład nici zawierającej błąd. Opracowane innowacyjne technologie nanomanipulacji i wizualizacji stanowią potężny, nowy sposób analizowania interakcji typu białko–DNA i białko–białko. Dane ilościowe dotyczące prokariotycznych i ludzkich procesów MMR zostały zintegrowane w ramach matematycznego modelu, który może okazać się przydatny w dalszej analizie szlaku. Biorąc pod uwagę znaczenie procesu MMR dla integralności genomu, osiągnięcia projektu MISMATCH2MODEL mogą zapewnić nowy wgląd w rozwój raka.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania