European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Bystanders, Residents, Operators and WorkerS Exposure models for plant protection products

Article Category

Article available in the following languages:

Ulepszanie polityki w sprawie pestycydów

Większość pestycydów zawiera substancje chemiczne, których działanie może być szkodliwe dla ludzi, zwierząt lub środowiska. Bezpieczne stosowanie pestycydów zależy od użycia właściwych środków, we właściwy sposób.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

We wspieranym przez UE projekcie "Bystanders, residents, operators and workers exposure models for plant protection products" (BROWSE) dokonano przeglądu, ulepszono i rozszerzono stosowane obecnie modele w ocenie ryzyka produktów ochrony roślin (PPP). Nowe modele wystawienia na działanie pestycydów pozwoliły zaktualizować przepisy w sprawie zdobywania pozwoleń na użytkowanie i użytkowania PPP. W wersyfikację wszystkich modeli zaangażowano odpowiednie zainteresowane strony i użytkowników końcowych. Prace nad modelami wystawienia na działanie i strategiami politycznymi uwzględniały także stosowne kwestie płci. Projekt zaowocował udoskonaleniem modeli oceny wystawienia na działanie pestycydów operatorów, pracowników, mieszkańców i przypadkowe osoby. Zaawansowane modele zintegrowano z ogólnodostępnym, łatwym w użytkowaniu oprogramowaniem, które użytkownicy mogą pobrać ze strony internetowej projektu i uruchomić na własnym komputerze. Oprogramowaniu towarzyszą instrukcje użytkowania i szczegółowa dokumentacja techniczna. Modele i oprogramowanie zaprojektowano, mając na uwadze władze odpowiedzialne za przepisy w sprawie pestycydów. Dzięki finansowaniu powstała także nowa platforma e-szkoleń. Za pośrednictwem platformy użytkownicy mogą wyszukiwać i przeglądać obszerną bazę materiałów szkoleniowych dotyczących zrównoważonego zastosowania pestycydów, aby zminimalizować poziom narażenia i ryzyko z nimi związane. Platforma umożliwia użytkownikom wybór interesujących ich materiałów i dowolne ich łączenie w celu tworzenia własnych programów szkoleniowych. Powstała także nowa metoda pomiaru ryzyka. Zamiast bezpośredniego pomiaru ryzyka stosuje się pośrednie wskaźniki behawioralne. Mierzą one postępy działań w kierunku minimalizacji ryzyka. Nowe podejście obejmuje szkolenia dla rolników i operatorów, a także ulepszone techniki aplikacji, procedury obchodzenia się z pestycydami i utylizacji odpadów. Nowa metodologia pozwala ocenić związek między postrzeganiem ryzyka, postawami i postępowaniem chroniącym przed narażeniem na działanie pestycydów. Generuje ona także dane wykorzystywane do kierowania komunikatów o ryzyku oraz do inicjatyw łagodzenia ryzyka. Metodologię przetestowano podczas badań ankietowych w Grecji, we Włoszech i w Zjednoczonym Królestwie. Oczekiwany wpływ zależy od jej akceptacji przez władze UE i krajowe, przemysł i inne zainteresowane strony. Aby zmaksymalizować poziom akceptacji przez zainteresowane strony, zaangażowano je do bezpośredniego udziału w projekcie, organizując warsztaty, konsultacje i ewaluacje. Zaproszono je także do udziału w panelu doradczym.

Słowa kluczowe

Pestycydy, modele wystawienia na działanie, produkty ochrony roślin, przepisy w sprawie pestycydów, wystawienie na działanie pestycydów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania