CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A ground-breaking biomolecular production platform for safer, more efficient and sustainable pest control and crop health management

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązania biologiczne, które zrewolucjonizują sektor rolny

Stosowanie środków chemicznych w celu ochrony roślin i wspomagania ich rozwoju może odejść do lamusa dzięki finansowanemu ze środków UE projektowi, którego twórcy zamierzają wprowadzić na rynek opracowane przez siebie biopestycydy i biostymulanty.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Światowa populacja stale rośnie i do 2050 roku może osiągnąć 10 miliardów ludzi. Wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na żywność, co powoduje, że wiele podmiotów skłania się ku intensywnym praktykom rolniczym mającym umożliwić uzyskanie upraw o wysokiej wydajności. Niestety, takie metody mogą prowadzić do nadmiernego stosowania substancji chemicznych, między innymi nawozów, syntetycznych środków ochrony roślin oraz paliw kopalnych, a w końcu wpłynąć na różnorodność biologiczną i zmianę klimatu. Powyższa sytuacja spowodowała, że coraz pilniej potrzeba zrównoważonych praktyk rolniczych. Doprowadziła też do wzrostu popytu w UE na produkty pochodzenia biologicznego. Chcąc zaspokoić to zapotrzebowanie, twórcy finansowanego ze środków UE projektu Lipofabrik zamierzają wprowadzić na rynek produktów rolnych skuteczne i przyjazne dla środowiska rozwiązania alternatywne w stosunku do obecnie stosowanych środków chemicznych służących do chronienia roślin i zwiększania wydajności upraw. „Nowoczesny zespół badawczy w Lipofabrik, start-upie z Uniwersytetu w Lille, opracował i opatentował dwa produkty na bazie Bacillus subtilis: PlantBoost® oraz LipoMyco®”, wyjaśnia Arnaud Delecroix, koordynator projektu. „Produkty te są chronione trzema patentami i są niezwykle ważne dla zaspokojenia palącej potrzeby sektora rolnego – wprowadzenia na rynek nowych, ekologicznych produktów o niskiej toksyczności”.

Bliższe spojrzenie na PlantBoost® i LipoMyco®

Biostymulanty są znane z korzystnego wpływu na zdrowie i wydajność upraw. Mogą one zintensyfikować rozwój roślin poprzez zwiększenie wchłaniania substancji odżywczych, jakości upraw oraz wydajności składników odżywczych, jak również tolerancji na stres abiotyczny. PlantBoost® to biostymulant, który może pomóc przyspieszyć rozwój takich roślin jak pomidory, sałata, ogórek i inne warzywa. Można go również stosować w przypadku owoców, na przykład winogron, jabłek i cytrusów. Delecroix podkreśla: „Wyniki uzyskane w testach z wykorzystaniem tego produktu wykazały zwiększenie wzrostu badanych roślin o ponad 50 % w porównaniu z roślinami, których nie poddano działaniu produktu. Dowiedliśmy jego skuteczności”. Z kolei produkt LipoMyco® jest aktywnym składnikiem grzybobójczym. Pierwszy człon nazwy, „lipo”, oznacza lipopeptyd, czyli cząsteczkę pozyskiwaną poprzez fermentację szczepu bakterii Bacillus subtilis (laseczka sienna). „Myco” zaś odnosi się do mycosubtiliny, ważnego lipopeptydu grzybobójczego o silnym działaniu. Jak informuje Delecroix: „LipoMyco® jest równie skuteczny co inny środek chemiczny stosowany obecnie do ochrony roślin przed grzybami i wilgocią. Można go stosować w przypadku pszenicy, ziemniaków, winorośli i innych roślin. Jestem przekonany, że dysponujemy najpotężniejszym biologicznym aktywnym składnikiem grzybobójczym na rynku”.

Wprowadzanie produktów na rynek

„Projekt ten pomógł nam przygotować produkt PlantBoost® do wprowadzenia na rynek. Naszym kolejnym krokiem jest rozpoczęcie jego sprzedaży do końca pierwszego półrocza 2021 roku”, potwierdza Delecroix. Jeśli chodzi o produkt LipoMyco®, realizacja planu będzie wymagać dodatkowych sześciu miesięcy. „Nadal pracujemy nad jego recepturą, dzięki której mogliby z niego korzystać nasi partnerzy. Mamy bardzo dużą szansę osiągnąć sukces”. Trwają też przygotowania do rejestracji produktu LipoMyco® w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest to niezbędne w przypadku nowych produktów rolniczych, a cały proces może potrwać od trzech do pięciu lat. Obecnie prowadzone są testy wymagane na potrzeby rejestracji. „To, co robimy w Lipofabrik, jest wyjątkowe i możliwe dzięki naszym wspaniałym zespołom. To ich ciężka praca pozwoliła nam przekształcić rynek i zaoferować rolnikom ekologiczne, biologiczne i biodegradowalne produkty, które zastąpią toksyczne środki chemiczne”, podsumowuje koordynator.

Słowa kluczowe

Lipofabrik, LipoMyco®, PlantBoost®, biostymulant, grzybobójczy, ochrona roślin, Bacillus subtilis, biopestycyd, rozwój roślin

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania